Мер Харкова Ігор Терехов про війну, відновлення та головне завдання влади

04.07.2025 18:52   -

Харків — це місто, яке не лише тримає оборону, а й розвивається, дбаючи про своїх мешканців навіть у найважчі часи. Під землею — безпечні простори для дітей, а над землею — чисті вулиці, двори та парки, безкоштовний транспорт і нові соціальні програми. Мер Ігор Терехов ділиться з журналістами з українського видання: головна мета міської влади — не просто вистояти, а забезпечити людям гідне життя і закласти основу для відновлення прифронтового міста. Тож у Харкові діють багато програм для того, щоб люди залишались у місті.

ІГОР ТЕРЕХОВ ХАРКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ ГОЛОВА
А ви кажете, чому ми всі місцеві податки і збори скасували? Заради того, щоб люди залишалися, заради того, щоб вони працювали, але тут я хочу подякувати й Президенту, і уряду, бо насправді ж, вони нам компенсують ці податки. У нас же є такі домовленості.

Ба більше, муніципалітет робить все можливе для того, щоб жителі Харкова могли економити власні кошти у складні часи війни. І один із прикладів цього – є безоплатний міський транспорт. З початку повномасштабного вторгнення автобуси, тролейбуси, трамваї та метро безкоштовні. І це, наголошує Ігор Терехов, планують залишати якомога довше.

ІГОР ТЕРЕХОВ ХАРКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ ГОЛОВА
Є приклади, коли в розвинутих містах Європейського Союзу, не тільки ЄС є безкоштовний проїзд для містян. І я маю таку мрію і надію, що ми будемо робити так і у Харкові. Після закінчення війни. – І після закінчення війни? – Я дуже хочу, але дивіться. У нас же є те, що весь транспорт він же нашої комунальної власності. Це комунальний транспорт. Якщо взяти Київ чи інші міста, там же є приватні партнери, які здійснюють перевезення. А у нас – ми закупили до війни. я пішов тоді, щодо придбання автобусів і зараз теж є певні програми, не буду розкривати. Але хочу сказати, що для нас дуже важливо було, щоб транспорт був міський і комунальний транспорт.

Розповів Ігор Терехов журналістам і про популярні в Україні метрошколу та підземні школи. Зараз на 6 станціях метрополітену працюють класи для школярів, ще одна, каже мер, у черзі на відкриття. Також навчаються діти і у чотирьох підземних школах у різних районах міста. І місто не зупиняється. Адже мова йде про безпеку та нормальне дитинство під час війни. У планах відкрити ще шість таких безпечних навчальних просторів – три вже з 1 вересня, інші до нового року, додає міський голова.

ІГОР ТЕРЕХОВ ХАРКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ ГОЛОВА
Що стосується дитячого садочку, на жаль, так ми розробили проєктно-кошторисну документацію, вона вже є 100%, ми профінансували це. Хочу сказати, що інші вимоги є до дитячих садочків, ніж до шкіл, бо дитинка проводить там весь час, весь світовий день практично і їй потрібно там відпочивати, спати. І зовсім інші нормативні документи регламентують будівництво цих дитячих садочків, але ми зробили цю документацію. Дуже дорога вартість побудувати цей садочок. – Скільки це коштує? – Якщо ми школу таку беремо, десь приблизно близько 100 млн, залежно від того, які ґрунти, який рівень ґрунтових вод є, і інші питання. Тобто приблизно 100 млн обходиться нам будівництво школи, яка розташована під землею, якщо взяти дитячий садочок – приблизно 230-250 млн проєктно-кошторисна документація. І ви розумієте, що це великі кошти, Але ми будемо розпочинати будівництво – це 100%.

І думають не тільки проте, що будуватимуть під час війни аби створити комфортні умови для жителів у таких складний час, а й вже працюють над тим, щоб повністю відбудувати прифронтовий Харків після збройних атак ворога. Адже прифронтовий мегаполіс зазнав тяжких руйнацій, яких немає в жодному великому місті України. Так чи інакше пошкоджено 8 500 житлових будинків, а загалом понівечені 12 тисяч будівель. Для відбудови потрібні величезні кошти та розумний і стратегічний підхід. Тож зараз місто співпрацює і фундацією британського архітектора Нормана Фостера, яка разом з українськими спеціалістами розробляє Генеральний план відбудови Харкова.

Читайте нас у Facebook, Telegram, Instagram та дивіться наші відео в YouТube та TikTok.

ІГОР ТЕРЕХОВ ХАРКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ ГОЛОВА
Я маю честь знати його особисто і в спілкуванні з ним, і я хочу сказати, що він видатний, насправді. Видатна людина, високоінтелектуальна людина, розвинута, дуже підтримує Україну насправді проукраїнський. І крім цього, хочу сказати, що цей архітектор Лорд Норман Фостер – це людина, це бренд, і під його ім’я готові фінансувати, і приватні інвестори, і банківські установи, і інвестори. Тому те, що він сьогодні робить – це нас величезна, по-перше, вдячність йому, а по-друге – це величезний шанс і щастя. і те, що так сталося, що він захоплений цією роботою, то це нам пощастило дуже-дуже.

План охоплює кілька проєктів, що спрямовані на те, щоб зробити Харків ідеальним містом майбутнього. Місто хочуть зробити ще більш сучасним та розвинутим.

ІГОР ТЕРЕХОВ ХАРКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ ГОЛОВА
Скільки вже коштів міського бюджету витрачено на проєкт Нормана Фостера? – Нуль. – Нуль? – Нуль. Він працює. які доброволець над цим проєктом? – Ні. З початку ці кошти виділяла родина Лорда Нормана Фостера, це родинні кошти, вони почали з них. Потім ми домовились і уряд Німеччини виділив кошти та ще виділяє кошти. Тому на цю роботу ми не витрачаємо коштів

Ще одна важлива річ, акцентує Ігор Терехов, це попри все створити у прифронтовому Харкові сприятливі умови для інвесторів. Які розумітимуть, що потрібно робити та куди потрібно вкладати кошти.

ІГОР ТЕРЕХОВ ХАРКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ ГОЛОВА
Нам потрібно зробити набагато більше, ніж інші міста. Потрібно зробити такі умови на які інвестор буде приходити. Ось. ви кажете, зоопарк, безкоштовний проїзд, чисте місто. А якби цього не було? Були б люди? Якби люди не почувались у Харкові в комфортних умовах: найнижчі тарифи на комунальні послуги, до речі, якісні комунальні послуги, безкоштовна вода зараз питна – це нова програма. І ми будемо це робити.

Такий підхід, наголошує мер, має велике значення. Чисте місто, доглянуті парки та сквери, безкоштовний транспорт і десятки програм для мешканців — усе це не лише відрізняє Харків серед інших міст, а й що головне — допомагає людям відчути турботу й хоча б на мить забути про війну.

ІГОР ТЕРЕХОВ ХАРКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ ГОЛОВА
Простіше взагалі нічого не робити. Давайте зачинемо двері, давайте не будемо прибирати, давайте не будемо відбудовувати, давайте нічого не робити, давайте не висаджувати квіти, давайте не прибирати чи асфальтувати дороги і все. А що ми будемо тоді робити? І що ми захищаємо? Ми захищаємо що? Наше право на життя. Ми захищаємо тільки території чи ми захищаємо життя людей і будуємо демократичну державу? А ви спитайте у людей, якщо ви пройдете по зоопарку чи по іншім містам: потрібно чи не потрібно? І все. Відповідь буде очевидна. Коли люди приходять сюди з дітьми, приїжджають навіть з інших міст, хочу вам сказати. І це ковток свіжого повітря для них. Це емоції, психологічне розвантаження, ментальне здоров’я про яке ми зараз кажемо. Тобто це зовсім інше – Виправдано? – Так. Моя точка зору, так і ми будемо витрачати кошти на це.

ОСТАННІ НОВИНИ