
Майже 13 тисяч українців перебувають у Реєстрі людей, яким обмежили доступ до азартних ігор. Щомісяця перелік поповнюється на близько 900 ігроманів. І більшість з них потрапляють до нього за власним бажанням. Як працює Реєстр та чому люди з ігровою залежністю хочуть до нього потрапити — розповідає Центр Громадського моніторингу та контролю.
Кількість людей у реєстрі лудоманів зросла утричі
За останній рік кількість українців у Реєстрі зросла втричі: впродовж 2024-го до переліку додали понад 9 тисяч людей. Загалом, за даними Опендатабот, із моменту створення Реєстру в 2021 році до нього потрапили 14 979 людей, з яких 2 172 вже виключили через завершення терміну обмеження.
Лише за перші два місяці 2025 року Реєстр поповнився ще на 1 719 українців, що в середньому становить 860 людей на місяць — на 10% більше, ніж торік. Варто зазначити, що в Україні наразі немає чіткої статистики щодо реальної кількості громадян з ігровою залежністю.
Що таке Реєстр лудоманів
Реєстр осіб, яким обмежено доступ до гральних закладів та участі в азартних іграх, — це база даних про людей, які за власною заявою або за рішенням суду мають обмеження на участь в азартних іграх. Реєстр створила у 2021 році Комісія з регулювання азартних ігор та лотерей (КРАІЛ). У 2024–2025 роках відбулася реформа регулювання грального ринку. Верховна Рада ухвалила законопроєкт про ліквідацію КРАІЛ, а Кабінет міністрів створив нову структуру — державне агентство “ПлейСіті”, яке тепер відповідає за регулювання азартних ігор, лотерей і ведення Реєстру лудоманів.
Які обмеження накладає Реєстр
99% записів у Реєстрі — це добровільні звернення. Люди самостійно подають заяву про самообмеження, щоб закрити собі доступ до азартних ігор на строк від шести місяців до трьох років. Такі обмеження діють як на відвідування гральних закладів, так і на азартні ігри в інтернеті.
Читайте нас у Facebook, Telegram, Instagram та дивіться наші відео в YouТube та TikTok.
“Подати заяву про самообмеження справді легше, ніж подати у Реєстр третю особу. До того ж зростає рівень обізнаності людей про таку можливість. Відповідно, зростає кількість людей у Реєстрі. Тож наша мета — дати людям максимально зручний інструмент для самообмеження та сприяти його використанню”, — каже Геннадій Новіков, очільник “ПлейСіті”.
Окрім добровільного внесення, обмеження можуть накласти за рішенням КРАІЛ або суду. Такі рішення здатні не лише закрити доступ до азартних ігор, а й заборонити видачу ігроману споживчих кредитів. Якщо людина сама звертається з проханням внести її до Реєстру, видачу споживчих кредитів їй не обмежують. Незалежно від того, за власним бажанням людина потрапила до реєстру, чи це трапилося примусово — виключити її звідти неможливо до завершення терміну дії обмежень.
Майбутнє Реєстру
Керівництво “ПлейСіті” планує створити нову версію Реєстру на платформі Дія.Engine.
“У планах — створити повноцінний продукт на платформі Дія.Engine. Новий Реєстр відповідатиме всім вимогам законодавства щодо захисту персональних даних та інших аспектів, а також міститиме додатковий функціонал для організаторів азартних ігор. Процес подання заявок на внесення людини до Реєстру буде автоматизований та стане набагато зручнішим. Людина в декілька кліків зможе внести себе до Реєстру, щоб обмежити доступ до гри”, — зазначає Геннадій Новіков.
Наразі Реєстр працює у режимі дослідної експлуатації і потребує вдосконалення.
Що таке лудоманія
Лудоманія або ігровий розлад — це залежність від азартних ігор, що є визнаним психічним захворюванням. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) офіційно внесла його до Міжнародної класифікації хвороб у розділ “Розлади психіки, поведінки або розвитку нервової системи”. Це підкреслює серйозність цієї проблеми і необхідність її комплексного вирішення на державному рівні.
ОСТАННІ НОВИНИ
- Зруйновані стіни та сходові марші: доля під’їзду пошкодженої висотки на Салтівці
- У Харкові відбудеться бізнес-семінар для молодих підприємців
- На Харківщині затримали чоловіка, який підірвав знайомого гранатою
- Харківська дитяча школа мистецтв відзначила ювілей (фото)
- На Харківщині браконьєр наловив риби на 152 тисячі гривень (фото)