Чотири факти про користь класичної музики
Музика – вид мистецтва, який робить людину краще, перевтілює її та допомагає в переламні моменти вже протягом багатьох століть. Вона зачіпає різні аспекти нашого життя, справляючи як позитивний, так і негативний вплив на психічний стан людини.
Сьогодні, під час війни, вміти знімати напругу і стрес – це необхідність. І музика допомагає врівноважити емоційний стан. У результаті багатьох досліджень учені та медики дійшли висновку, що найбільш корисною є класична музика.
Інфосіті розпитали організаторів Міжнародного фестивалю класичної музики KharkivMusicFest про корисність класики.
Факт 1. Класика допомагає подолати стрес та впоратися з депресією
У нещодавній статті вчених з Університету Південної Флориди йдеться про те, що «сумна» музика допомагає людям у пригніченому стані відчути себе краще. Для дослідження було запрошено 76 студентів, у половини з яких було діагностовано депресію. Виявилося, що твори класичної музики в мінорних тональностях не обов’язково посилюють відчуття смутку! Ви можете навіть не усвідомлювати, що ваш організм реагує на музику інакше. Мінорна музика з суворою енергією і драматичними переходами сприяє активізації фізіологічних процесів. Учасники експерименту з депресією не тільки віддали перевагу сумній музиці, а й зазначили, що вона надає їм сил.
Крім того, британські дослідники з’ясували, що 90% хірургів слухають музику під час проведення операцій. Це створює для них спокійну атмосферу, допомагає впоратися зі стресом. А прослуховування музики Моцарта, Баха чи Бетховена може підвищити продуктивність лікарів на 11%.
Факт 2. Класична музика стимулює роботу мозку
Багато хто з нас вмикає музику для того, щоб налаштуватися на необхідний лад, поліпшити настрій або зосередитися на роботі. Останні дослідження показали, що навідчутніший приплив енергії організму людини дає симфонічна музика.
Так, 2017 року Симона Ріттер і Сем Фергюсон із Нідерландів довели, що люди, які виконують творчі завдання під класичну музику, мають вищу продуктивність, ніж їхні колеги, які працюють у тиші. При цьому, ефект є, якщо слухати «щасливу музику», – тобто піднесену, радісну. Наприклад, ті, хто розмірковував над завданням під музику Вівальді, виконали його на 20% краще.
У 2007 році дослідники зі Стенфорда провели експеримент: перевіряли здатність випробовуваних до концентрації, запам’ятовування та складання прогнозів під час прослуховування класичної музики.
Під час паузи між частинами композиції вчені фіксували на томографі пікові показники активності мозку. Виявляється, через непередбачуваність класичної музики наш мозок активно робить припущення про можливу комбінацію нот у наступному фрагменті. Прислухаючись, ми тренуємо мозок, налаштовуємо його на активну роботу.
Факт 3. Ефект Моцарта
Уявлення про те, що прослуховування класичної музики позитивно впливає на інтелект, у наукових колах поширено з кінця минулого століття, і відоме під назвою «Ефект Моцарта». У 1993 році вчені Каліфорнійського університету виявили, що студенти, які перед виконанням стандартного тесту IQ (зокрема, просторових завдань) 10 хвилин слухали музику Моцарта, справлялися з тестом краще, ніж ті, які готувалися в тиші.
Дуже швидко «Ефект Моцарта» став предметом для спекуляцій, і навколо нього виросла ціла бізнес-індустрія. Так, словосполучення «Ефект Моцарта» зареєстровано як торговельна марка, під якою продається безліч музичних збірок для вагітних жінок і для немовлят. Критики ж теорії нагадують про короткочасне поліпшення, яке було доведено під час експерименту, а не про «поліпшення роботи мозку в цілому».
Факт 4. Класична музика впливає на фізичний стан людини
Дослідження показали, що класичні композиції мають реабілітаційні властивості. Постраждалі від інсульту пацієнти, які слухають у період відновлення класичну музику, набагато швидше повертають здатність до концентрації уваги та зорову пам’ять. А музика під час відновлювальних тренувань у спортзалі допоможе вам довше та інтенсивніше виконувати фізичні вправи. Вона заглушає сигнали про біль у м’язах і мотивує займатися далі.
Слухайте класичну музику, відвідуйте концерти симфонічної музики, бо це корисно не тільки для розширення кругозору, а й для фізичного здоров’я та душевної рівноваги.
Читайте нас у Facebook, Telegram, Instagram та дивіться наші відео в YouТube та TikTok.
ОСТАННІ НОВИНИ
- Харків будує майбутнє: амбіційні проєкти та міжнародна співпраця змінюють обличчя міста
- “Харківводоканал” підбиває підсумки й звертається до харків’ян
- 1500 прапорців з іменами полеглих героїв встановили біля зруйнованої будівлі ХОВА
- Енергетики заживили один з найбільш зруйнованих населених пунктів Харківщини (фото)
- У Харкові розглянуть можливість додаткової мотивації вчителів — Ігор Терехов