Податкове поле в Україні сьогодні відкрите для ведення бізнесу.
Тим більше стає прикро від деяких фактів, насамперед, декларування збиткової діяльності.
Я вже неодноразово звертала увагу керівників великих підприємств на існуючі збитки, які вони декларують за підсумками фінансово-господарської діяльності.
Чинників, наразі, хоч відбавляй: це й невиправдано завищені заробітні плати керівного складу, і «збиткові» тарифи комунальних підприємств, придбання імпортного газу, за який не проводяться розрахунки та багато інших.
Зараз я хочу зупинитися на аналізі діяльності ряду великих платників податків, на фінансовий результат яких суттєво впливають відсотки та курсові різниці.
Які це можуть бути відсотки та курсові різниці? Дуже просто:
- кредити, займи в іноземній валюті – питання лише від пов’язаної особи або банківської установи;
- кредиторсько-дебіторська заборгованість від здійснення зовнішньоекономічної діяльності;
- депозити в іноземній валюті.
Умовно можливо виділити дві категорії платників.
В одних платників курсові різниці позитивно впливають на фінансовий результат, інші підприємства роками накопичують від’ємне значення об’єкта оподаткування.
З першою категорією все зрозуміло, ці підприємства здійснюють зовнішньоекономічну діяльність, мають вільні обігові кошти, розташовані на депозитних рахунках у банківських установах та отримують прибуток
На кожну дату балансу та на дату звершення господарської операції розраховуються курсові різниці.
Маючи достатньо коштів на депозитних рахунках в іноземній валюті, за рахунок зміни курсу валюти, підприємства обчислюють курсові різниці. Так, по підприємству машинобудівної галузі за 3 квартал 2018 року нараховано понад 87,0 млн.грн. податку на прибуток від здійснення господарської діяльності, в тому числі майже 22,0 млн.грн. «штучного» прибутку, або 25% загального прибутку, за рахунок «стрибка» курсу долара та євро.
Що ж відбувається з іншою категорією платників?
Розглянемо на прикладі діяльності одного із великих підприємств.
Вже на протязі 8 років підприємство є збитковим.
Виникає закономірне питання: у чому ж причина?
Причина – курсові різниці від отриманих та неповернутих на сьогодні кредитів.
Дуже вражаюча сума запозичених коштів це – 72,0 млрд.грн., та і сума збитків по підприємству теж «зашкалює» – понад 30,0 млрд.грн.
Що це за кредити, яка історія цих запозичень?
У засобах масової інформації на протязі 2011-2014 років розмішено ряд статей про кредитування підприємства «кіпрським офшором» з метою запозичення коштів – забезпечення фінансово-господарської діяльності.
Більш детально розглядаючи всю наявну інформацію з’ясовується, що підприємство не планує найближчим часом повертати запозичені кошти.
І це вже інший підхід для відображення курсових різниць. Враховуючи вимоги п.9 П(С)БУ 21 Курсові різниці, які виникають, щодо фінансових інвестицій в господарські одиниці за межами України, відображаються у складі додаткового капіталу.
Більша частина підприємств отримує поточні прибутки та не сплачує їх до бюджету, згортаючи їх «неіснуючими збитками», та, при цьому, не має наміру вирішувати питання з поверненням кредитів.
Так, коливання курсу валют може давати і позитивні значення, але цей мізерний «плюс» не може перекрити роками накопичені «борги»…
Що ж робити далі?
Напрошується один висновок: якщо керівників великих компаній ця ситуація дуже влаштовує, податкова пильно спостерігає за формуванням витрат по курсовим різницям.
Так на сьогодні в ході проведення контрольно-перевірочних заходів встановлено непоодинокі випадки неправомірного формування витрат за рахунок курсових різниць. Дана позиція податківців підтримана судами.
Якщо ми не почнемо всією державою реагувати на такі «кричущі» факти, очікувати покращення найближчим часом не доведеться.
Мабуть, банально згадувати про те, що керівник любої компанії, великої чи малої, працює на отримання прибутку. Саме життя підтверджує цю просту істину: той, хто приховує прибутки та не хоче сплачувати податки, програмує себе на бідність…
Кожен має право зробити свій вибір!
Я бажаю всім сумлінним платникам податків успішного завершення фінансового 2018 року!