Официально

04.12.2012 09:51   -
Автор:

Новели в сімейному законодавстві України

Для того щоб зареєструвати шлюб, необхідна наявність низки умов, а саме:
1. Досягнення шлюбного віку, а саме: Відповідно до Закону України «Про внесення змін до Сімейного кодексу України щодо підвищення шлюбного віку» від 15.03.2012 року внесено зміни до: 1. ст. 22 ч.1 Сімейного кодексу України «Шлюбний вік» — шлюбний вік для чоловіків та жінок встановляється у вісімнадцять років. Особи, які бажають зареєструвати шлюб, мають досягти шлюбного віку на день державної реєстрації шлюбу.
2. ст 23. ч.2 Сімейного кодексу України — «Право на шлюб» — за заявою особи, яка досягла шістнадцяти років за рішенням суду, їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам. (до 15.03.2012 року за заявою особи, яка досягла чотирнадцяти років).
Дія цього закону не поширюється на осіб, які подали заяву до набрання чинності цим законом.
Встановлення шлюбного віку пов’язується із завершенням фізичного росту організму, а також і тим, що особа має досягти відповідного стану психічного, розумового, морального та соціального розвитку;
— добровільність шлюбу — це означає, що шлюб грунтується на вільній згоді жінки та чоловіка, примушення їх до укладення шлюбу не допускається.
Сімейний кодекс України на відміну від Кодексу законів про шлюб та сім’ю УРСР надає можливість за вибором жінки та чоловіка подати заяву про реєстрацію шлюбу в будь-який з державних органів РАЦС.
Що стосується місця реєстрації шлюбу, то слід зазначити, шлюб реєструється у приміщенні того державного органу РАЦС, куди й було подано заяву про реєстрацію шлюбу.
Присутність обох наречених при реєстрації шлюбу дає зайвий раз переконатися у добровільності їх вступу до шлюбу. Державна реєстрація шлюбу посвідчується Свідоцтвом про шлюб, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України.
Підготувала спеціаліст І категорії відділу ДРАЦС по м. Харкову РС ХМУЮ Медяник Ю. Ю.

Реєстрація шлюбу з іноземними громадянами

Статтею 26 Конституції України визначено, що іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов’язки, як і громадяни України, — за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.

Згідно Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010р.№ 2398-VI, Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні (у редакції наказу Міністерства юстиції України 24.12.2010р.№ 3307 / 5), іноземці та особи без громадянства для державної реєстрації шлюбу в Україні повинні пред’явити паспорт або паспортний документ з відміткою про реєстрацію уповноваженого органу щодо законності їх перебування в Україні, якщо інше не передбачено чинним законодавством України.
Якщо в паспортах або паспортних документах іноземців та осіб без громадянства відсутні відомості про сімейний стан, то вони повинні одночасно подати документ про те, що не перебувають у шлюбі, виданий компетентним органом країни свого громадянства або країни постійного проживання та належним чином легалізований (легалізація консульською установою або дипломатичним представництвом України в цій країні, проставлення апостиля), якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами України.
Зазначені документи можуть бути також видані або легалізовані консульською установою або дипломатичним представництвом цієї країни в Україні та надалі легалізовані Міністерством закордонних справ України, якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами України.
Якщо в паспортах або паспортних документах є відмітка про припинення шлюбу вищезазначених осіб, документ про те, що особа не перебуває в шлюбі, повинен бути пред’явлений за період після розірвання шлюбу.
У разі відсутності в країні походження документів дипломатичного представництва або консульської установи України документи можуть бути легалізовані в найближчому дипломатичному представництві чи консульській установі України, повноваження якої офіційно поширюються на територію країни походження документів. Документи, що посвідчують сімейний стан цієї категорії осіб, можуть бути видані або легалізовані консульською установою країни їх громадянства або країни постійного проживання в тій країні, де одночасно присутнє дипломатичне представництво або консульська установа України, у якій ці документи легалізуються для використання в Україні.
Якщо документи громадян України, іноземців, осіб без громадянства, які є підставою для реєстрації шлюбу, складені іноземною мовою, до них обов’язково додається переклад тексту на українську мову, достовірність якого засвідчується дипломатичним представництвом або консульською установою України за кордоном, посольством (консульством) держави, громадянином якої є іноземець (країни постійного проживання особи без громадянства), Міністерством закордонних справ, іншим відповідним органом цієї держави або нотаріусом.
Якщо до органів реєстрації актів цивільного стану подається переклад документів, вірність якого засвідчено згідно з законодавством іноземної країни, у якій їх видано, то він повинен бути легалізований у встановленому порядку.
Документ про сімейний стан дійсний протягом шести місяців з дня його видачі або засвідчення (якщо в ньому не встановлено інший термін).
Підготувала головний спеціаліст відділу ДРАЦС по м. Харкову РС ХМУЮ Чернова Л.І.