"Інфосіті" – інформаційно-аналітичний портал

Решение об утверждении Положения о Городской комиссии по вопросам топонимики и охраны историко-культурной среды

У К Р А Ї Н А
ХАРКІВСЬКА МІСЬКА РАДА
ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
40 СЕСІЯ 6 СКЛИКАННЯ
Від 24.06.2015 № 1935 / 15
м. Харків

Рішення

про затвердження Положення про Міську комісію з питань топоніміки та охорони історико-культурного середовища

З метою організації та ведення роботи з найменувань та перейменувань об’єктів міського середовища, формування, охорони та відтворення історико-культурного середовища міста, увічнення пам’яті видатних діячів та подій, встановлення пам’ятних знаків на території міста тощо, на підставі Законів України «Про географічні назви», «Про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій», «Про охорону культурної спадщини», ст. ст. 25, 26 України «Про місцеве самоврядування в Україні», керуючись ст. 59 України «Про місцеве самоврядування в Україні», Харківська міська рада
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Положення про Міську комісію з питань топоніміки та охорони історико-культурного середовища у новій редакції (додається).
2. Вважати таким, що втратили чинність, Положення про Міську комісію з питань топоніміки та охорони історико-культурного середовища і Положення про порядок найменування і перейменування елементів міського середовища та інфраструктури, увічнення пам’яті осіб та подій, здійснення заходів щодо охорони історико-культурного середовища міста, затверджені рішенням 7 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 22.11.2006 № 154 / 06 «Про Міську комісію з питань топоніміки та охорони історико-культурного середовища».
3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію Харківської міської ради з гуманітарних питань (освіта, культура, духовність, молодіжна політика та спорт) та секретаря Харківської міської ради.
Міський голова Г. А. Кернес

Додаток
до рішення 40 сесії Харківської міської ради 6 скликання «Про затвердження Положення про Міську комісію з питань топоніміки та охорони історико-культурного середовища
від 24.06.2015 № 1935 / 15

ПОЛОЖЕННЯ

про Міську комісію з питань топоніміки та охорони історико-культурного середовища

1. Правовий статус Міської комісії з питань топоніміки та охорони історико­культурного середовища

1.1. Міська комісія з питань топоніміки та охорони історико­культурного середовища при Харківській міській раді (далі — Комісія) є дорадчим органом, створеним з метою вивчення питань і підготовки пропозицій щодо:

1.1.1 прийняття Харківською міською радою, її виконавчим комітетом рішень з найменування та перейменування елементів вулично­дорожньої мережі, станцій метрополітену, зупинок громадського транспорту, районів в місті, парків, скверів, інших об’єктів міського середовища;

1.1.2 увічнення пам’яті видатних діячів та подій, встановлення пам’ятників, меморіальних дощок та інших пам’ятних знаків;

1.1.3 взяття на облік знов виявлених пам’яток, заходів зі збереження та ефективного використання пам’яток, що знаходяться на державному обліку; інших заходів, що пов’язані з формуванням, охороною та відтворенням історико­культурного середовища міста.

1.2. Комісія діє на підставі чинного законодавства України, керується рішеннями Харківської міської ради, її виконавчого комітету та розпорядженнями міського голови.

1.3. Комісія створюється рішенням Харківської міської ради.

1.4. Комісія є дорадчим органом, підконтрольним і підзвітним Харківській міській раді та Харківському міському голові, підпорядкованим виконавчому комітету Харківської міської ради.

Комісія не є виконавчим органом Харківської міської ради.

1.5. Персональний склад Комісії та її голова затверджуються рішенням Харківської міської ради.

До складу Комісії входять депутати Харківської міської ради, представники виконавчих органів Харківської міської ради, історики, краєзнавці, філологи та інші фахівці, представники громадськості.

Члени Комісії працюють на громадських засадах.

Для найбільш повного вивчення питань Комісія може залучати до своєї роботи інших фахівців з відповідних питань.

1.6. Комісія має свій бланк.

Комісія не є юридичною особою.

2. Принципи діяльності Міської комісії з питань топоніміки та охорони історико­культурного середовища

2.1. Найменування та перейменування урбанонімів мають сприяти відновленню історично сформованої топоніміки м. Харкова, збереженню та відтворенню історико­культурного середовища міста.

2.2. Найменування здійснюється, виходячи з таких критеріїв:

— Харків — один з мегаполісів України, сучасної європейської держави;

— Харків — регіональний центр сходу України, місто з давніми історичними та культурними традиціями;

— історико­географічних та топонімічних критеріїв, використання назв минулого, врахування місцевих традицій і особливостей;

— дотримування провідних положень охорони історико­культурного середовища.

2.3. Назва, яка присвоюється об’єкту, повинна відображати найбільш характерні ознаки цього об’єкта, враховувати географічні, історичні, природні та інші умови місцевості, де він розташований, вписуватися в існуючу систему назв цієї території і складатися з мінімальної кількості слів.

2.4. Найменування повинно здійснювати з урахуванням вимог топоніміки з метою уникнення в майбутньому необхідності його зміни.

2.5. Присвоєння однієї і тієї ж назви кільком однорідним географічним об’єктам у межах міста Харкова не допускається.

2.6. Елементи вулично­дорожньої мережі, інші об’єкти міського середовища, що в процесі історичного розвитку мали попередні назви, подальшому перейменуванню, як правило, не підлягають, окрім випадку повернення первісної чи історично усталеної назви.

2.7. Назви, що мають історико­культурну цінність, зміні не підлягають. Назви географічних об’єктів як складова частина історичної і культурної спадщини народу охороняються державою.

2.8. Увічнення пам’яті видатних діячів у найменуванні елементів міського середовища здійснюється, як правило, не раніше як через 10 років з дня смерті особи, пам’ять якої увічнюється.

2.9. Встановлення меморіальних дощок та інших пам’ятних знаків видатним діячам провадиться не раніше як через 1 рік з дня смерті особи, пам’ять якої увічнюється.

2.10. Пріоритет в увічненні пам’яті надається корифеям науки і культури, чия визначна діяльність пов’язана з Харковом, Харківською областю, Україною.

2.11. Увічнення пам’яті громадсько­політичних та державних діячів здійснюється, як правило, у виняткових випадках.

2.13. Вшанування пам’яті про видатних осіб, відзначення визначних подій здійснюється, як правило, однією формою увічнення.

3. Порядок розгляду питань Міською комісією з питань топоніміки та охорони історико­культурного середовища

3.1. Виключно на засіданнях Комісії розглядаються подання та вирішуються питання щодо внесення пропозицій Харківській міській раді та її виконавчому комітету:

— з перейменування елементів вулично­дорожньої мережі, адміністративних районів в місті, станцій метрополітену;

— із встановлення пам’ятників;

— із встановлення меморіальних дощок та інших пам’ятних знаків;

— найменування та перейменування парків, скверів та інших рекреаційних зон;

— присвоєння імен видатних діячів підприємствам, установам та організаціям, які знаходяться в комунальній власності міста;

— з інших топонімічних питань, що мають важливе значення для територіальної громади міста Харкова.

3.2. Голова Комісії скликає та проводить засідання, підписує протоколи засідань, готує проекти рішень Харківської міської ради, її виконавчого комітету з відповідних питань.

За дорученням голови Комісії засідання може проводити один з його заступників.

3.3. Відповідальний секретар Комісії входить до персонального складу Комісії.

Відповідальний секретар Комісії виконує такі функції:

— організаційні заходи по проведенню засідань Комісії;

— складання протоколів засідань Комісії;

— ведення Реєстру назв урбанонімів в м. Харкові;

—  видача довідок та надання роз’яснень з питань найменування та перейменування елементів міського простору, витягів з протоколів засідань Комісії, інших документів з топонімічних питань;

— забезпечення інформування територіальної громади міста про прийняті Комісією рішення.

3.4. Засідання Комісії вважається правомочним, якщо в її засіданні приймають участь більш половини членів Комісії.

3.5. Рішення комісії вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість членів від загального складу Комісії.

3.6. Рішення Комісії оформлюється протоколом.

3.7. У разі задоволення подання Витяг з протоколу Комісії направляється до відповідного виконавчого органу Харківської міської ради, яким внесено на розгляд Комісії питання, для подальшої підготовки проектів рішень Харківської міської ради, її виконавчого комітету.

У разі відмови у задоволенні подання Комісія письмово інформує про це ініціатора звернення.

3.8. За результатами розгляду Комісією питань щодо найменування та перейменування елементів вулично­дорожньої мережі міста (урбанонімів), адміністративних районів в місті, найменування та перейменування станцій метрополітену, найменування та перейменування парків, скверів та інших рекреаційних зон, присвоєння імен видатних діячів підприємствам, установам та організаціям, які знаходяться в комунальній власності міста, Департаментом культури Харківської міської ради (іншим виконавчим органом Харківської міської ради) готується проект рішення Харківської міської ради.

За результатами розгляду Комісією питань щодо встановлення найменувань зупинок громадського транспорту Департаментом культури Харківської міської ради (іншим виконавчим органом Харківської міської ради) готується проект рішення виконавчого комітету Харківської міської ради.

3.9. Рішення Комісії може бути скасовано Харківською міською радою.

Підставою для прийняття такого рішення може бути недостовірність відомостей, зазначених у наданих ініціатором документах, а також знов виявлені обставини, що виключають підстави для прийняття Комісією рішення.

3.10. Питання щодо найменування та перейменування парків, скверів та інших рекреаційних зон розглядаються Комісією з урахуванням відповідного рішення про створення парків, скверів та інших рекреаційних зон (при наявності) та землевпорядної документації із визначеними межами території.

3.11. Комісія проводить розгляд питань, як правило, без участі заявників або зацікавлених осіб.

Розгляд питань за присутності заявників або зацікавлених осіб проводиться окремо чи першим питанням у поточному засіданні.

4. Інформування територіальної громади міста Харкова про рішення, прийняті Міською комісією з питань топоніміки та охорони історико­культурного середовища

4.1. Комісія інформує територіальну громаду міста Харкова про прийняті рішення на офіційному сайті Харківської міської ради в мережі Інтернет, в офіційному друкованому виданні Харківської міської ради газеті «Харьковские известия» або в інший спосіб.

4.2. При необхідності позицію Комісії у засобах масової інформації мають висловлювати голова Комісії, його заступники, відповідальний секретар Комісії або член (члени) Комісії, які уповноважені на це на підставі рішення Комісії.

4.3. Комісія може проводити соціологічні дослідження та опитування громадської думки з окремих питань.

Директор Департаменту культури Харківської міської ради

С. І. Бабицька


У К Р А И Н А
ХАРЬКОВСКИЙ ГОРОДСКОЙ СОВЕТ
ХАРЬКОВСКОЙ ОБЛАСТИ
40 СЕССИЯ 6 СОЗЫВА
От 24.06.2015 № 1935/ 15
г. Харьков

Решение

об утверждении Положения о Городской комиссии по вопросам топонимики и охраны историко-культурной среды

С целью организации ведения работы по наименованию и переименованию объектов городской инфраструктуры, формирования, охраны и воссоздания историко-культурной среды города, увековечения памяти выдающихся деятелей и событий, на основании Законов Украины «О географических названиях», «Об охране культурного наследия», «О присвоении юридическим лицам и объектам права собственности имен (псевдонимов) физических лиц, юбилейных и праздничных дат, названий и дат исторических событий», ст. 25, 26 Закона Украины «О местном самоуправлении в Украине», руководствуясь ст. 59 этого Закона, Харьковский городской совет
РЕШИЛ:
1. Утвердить Положение о Городской комиссии по вопросам топонимики и охраны историко-культурной среды в новой редакции (прилагается).
2. Признать утратившим силу Положение о Городской комиссии по вопросам топонимики и охраны историко-культурной среды и Положения о порядке наименования и переименования элементов городской среды и инфраструктуры, увековечения памяти лиц и событий, осуществления мероприятий по охране историко-культурной среды города, утвержденные решением 7 сессии Харьковского городского совета 5 созыва от 22.11.2006 № 154 / 06 «О Городской комиссии по вопросам топонимики и охраны историко-культурной среды».
3. Контроль за исполнением этого решения возложить на постоянную комиссию Харьковского городского совета по гуманитарным вопросам (образование, культура, духовность, молодежная политика и спорт) и секретаря Харьковского городского совета.
Городской голова Г.А. Кернес