У К Р А Ї Н А
ХАРКІВСЬКА МІСЬКА РАДА
ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
__ сесія 6-го скликання
від ______________ № ________ / 13
м. Харків
проект
Рішення
про затвердження «Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013»
З метою удосконалення порядку визначення грошової оцінки земельних ділянок у місті Харкові для розрахунку розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди земельних ділянок, орендодавцем яких, згідно із земельним законодавством, виступає Харківська міська рада, та збільшення надходжень до бюджету від орендної плати за землю та земельного податку, згідно рішення 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання № 1209 / 13 від 03.07.2013 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013», на підставі Земельного кодексу України, Податкового Кодексу України, Законів України «Про оренду землі», «Про оцінку земель» та керуючись ст. ст. 26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Харківська міська рада
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити «Порядок впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013» (додається).
2. Встановити, що плата за землю на підставі даних «Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2013» вводиться в дію з 01.01.2014 року.
3. Встановити, що зміни до договорів оренди землі, пов’язані зі зміною розміру орендної плати, оформляються додатковою угодою до договору оренди землі згідно Порядку оформлення договорів оренди землі у місті Харкові.
4. Доручити Комунальному підприємству «Міський інформаційний центр» вести базу даних та програмне забезпечення для виконання нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013.
5. Встановити, що це рішення вводиться в дію з моменту оприлюднення в установленому порядку.
6. Доручити Департаменту у справах інформації та зв’язків з громадськістю Харківської міської ради забезпечити оприлюднення цього рішення в установленому порядку.
7. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійні комісії Харківської міської ради та секретаря Харківської міської ради.
Міський голова Г. А. Кернес
Додаток
до рішення __ сесії Харківської міської ради 6-го скликання «Про затвердження «Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013»
від __.__.2013 № ____ / 13
ПОРЯДОК
ВПРОВАДЖЕННЯ НОРМАТИВНОЇ ГРОШОВОЇ ОЦІНКИ ЗЕМЕЛЬ МІСТА ХАРКОВА СТАНОМ НА 01.01.2013
1. Загальні питання
1.1. Порядок регламентує процедуру надання підприємствам, установам та організаціям міста, фізичним особам інформації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок для обчислення земельного податку, орендної плати за земельні ділянки комунальної власності та здійснення цивільно-правових угод із земельними ділянками та оплати за договором суперфіцію.
1.2. Зазначений Порядок впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова розроблено на підставі Конституції України, Земельного Кодексу України, Податкового кодексу України, Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про оцінку земель», «Про оренду землі», Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок взаємодії органів виконавчої влади щодо обміну інформацією, необхідною для обчислення і справляння плати за землю» від 01.08.2006 № 1066, рішення 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 № 1209 / 13 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013».
1. 3 Терміни, використані в порядку, мають таке значення:
— договір оренди землі — договір, за яким орендодавець (Харківська міська рада) зобов’язується передати орендарю (юридичній або фізичній особі) у тимчасове платне користування земельну ділянку на визначений строк, а орендар зобов’язується використовувати земельну ділянку з дотриманням умов договору; договір є документом, що посвідчує право користування земельною ділянкою;
— витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки — це інформація про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки, яка видається територіальним органом Держземагентства;
— орендна плата за землю — це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою;
— розробники документації із землеустрою —
юридичні особи, що володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі яких працює за основним місцем роботи не менше двох сертифікованих інженерів-землевпорядників або фізичні особи — підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками;
— розрахунок орендної плати — це довідка, підготовлена Департаментом земельних відносин, що містить обчислення (розрахунок) плати за користування земельною ділянкою, який встановлюється в розмірі певного відсотка від її грошової оцінки;
— технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки у натурі (на місцевості) — це вид документації із землеустрою, яка розробляється у випадках, передбачених чинним законодавством.
2. Завдання суб’єктів процесу встановлення плати за землю
2.1. Департамент земельних відносин на підставі п. 4 ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» здійснює загальну координацію робіт з встановлення орендної плати за землю в місті Харкові згідно з рішенням 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 № 1209 / 13 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013», здійснює розрахунки розміру орендної плати за землю та безпосереднє виконання робіт з укладання договорів оренди земельних ділянок та додаткових угод до них, веде моніторинг виконання умов договорів оренди земельних ділянок.
2.2. Управління Держземагентства у м. Харкові Харківської області надає інформацію про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки у формі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки згідно існуючої законодавчої бази.
2.3. Комунальне підприємство «Міський інформаційний центр» володіє базою даних та програмним забезпеченням для виконання нормативної грошової оцінки земельної ділянки, надає доступ до бази даних та програмного забезпечення управлінню Держземагентства у м. Харкові Харківської області для виконання витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки та Департаменту земельних відносин для перевірки даних, що міститься в витягах та виконання інших функцій в межах повноважень.
3. Порядок укладання додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки
3.1. Зміна нормативної грошової оцінки земель є підставою для внесення змін до договору оренди землі.
Зміни до договору оренди землі оформлюються додатковою угодою.
Підготовка додаткової угоди здійснюється Департаментом земельних відносин.
3.2. Для розрахунку орендної плати Департамент земельних відносин звертається до управління Держземагенства у м. Харкові Харківської області для отримання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки та копії договору оренди землі (у разі необхідності).
Витяг видається управлінням Держземагентства у м. Харкові Харківської області протягом 7 робочих днів з дня отримання звернення.
3.3. Не пізніше 3 робочих днів з дня отримання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки Департамент земельних відносин виконує розрахунок орендної плати за договором оренди землі та готує додаткову угоду до договору у 6 (шести) примірниках.
Додаткова угода підлягає попередньому погодженню директором Департаменту земельних відносин шляхом візування.
Департамент земельних відносин не пізніше наступного дня після візування директором Департаменту земельних відносин передає додаткову угоду до Юридичного департаменту для перевірки на відповідність чинному законодавству та погодженню директором Юридичного департаменту, термін якої не повинен перевищувати 3‑х робочих днів.
Після попереднього погодження додаткова угода передається на підпис міському голові.
3.4 Після підписання додаткової угоди до договору Департамент земельних відносин направляє орендареві три примірники додаткової угоди до договору оренди землі, оформлені належним чином з боку орендодавця (підписані та скріплені печаткою).
Орендар, який одержав примірники додаткової угоди, у разі згоди з його умовами, підписує їх та скріплює печаткою (за наявності), і не пізніше, ніж в 20‑денний строк з дня їх отримання, повертає у належним чином оформленому вигляді (підписані та скріплені печаткою з боку орендаря) до Департаменту земельних відносин супровідним листом, який має здаватися до Департаменту або направляє його поштою.
Департамент земельних відносин не пізніше 5 робочих днів з дня отримання від орендаря належним чином оформленої додаткової угоди (підписаної та скріпленої печаткою (за наявності) у трьох примірниках, передає їх до органу, який проводить державну реєстрацію, про що одночасно надсилає листа орендарю.
За відсутності державної реєстрації права оренди на зазначену земельну ділянку Департамент земельних відносин як уповноважений представник власника — територіальної громади міста Харкова, подає до органу державної реєстрації прав або державному кадастровому реєстратору відповідну заяву про державну реєстрацію права власності територіальної громади та заяву про державну реєстрацію права оренди та додаткової угоди на вказану ділянку.
Рішення Харківської міської ради про надання земельної ділянки у користування вважається заявою про здійснення державної реєстрації права власності територіальної громади на вказану земельну ділянку.
Державна реєстрація права територіальної громади міста Харкова на земельну ділянку здійснюється одночасно з державною реєстрацією права оренди орендаря на таку земельну ділянку.
3.5. Передача примірників додаткової угоди для проведення державної реєстрації здійснюється супровідним листом.
До листа додаються:
— рішення Харківської міської ради про надання земельної ділянки у користування;
— витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку;
— договір оренди землі.
В разі, якщо державна реєстрація права власності територіальної громади та державна реєстрація права оренди на зазначену земельну здійснена, Департамент земельних відносин подає до органу державної реєстрації прав або державному кадастровому реєстратору заяву про державну реєстрацію додаткової угоди до договору оренди землі.
В такому випадку до супровідного листа додаються витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку та договір оренди землі.
Орган державної реєстрації не пізніше наступного робочого дня після проведення державної реєстрації додаткової угоди до договору оренди землі (в тому числі, видачі примірника додаткової угоди орендареві), передає до Департаменту земельних відносин примірник додаткової угоди орендодавця, у випадках не з’явлення орендаря —
до Департаменту земельних відносин передаються два примірника угоди (орендаря та орендодавця) разом з Витягом з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності на земельну ділянку за територіальною громадою міста Харкова та Витягом з Державного реєстру речових прав.
3.6. У разі наявності необґрунтованих зауважень до додаткової угоди до договору оренди землі з боку заявника, відхилення ним пропозиції або неотримання відповіді на неї у 20-денний термін з дня її направлення (із врахуванням часу поштового обігу), Департамент земельних відносин у цей же термін готує та передає до Юридичного департаменту для вжиття заходів щодо врегулювання спору у судовому порядку.
4. Порядок укладання додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки, державна реєстрація якої в Державному земельному кадастрі не проведена
4.1. Для укладання додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки, державна реєстрація якої в Державному земельному кадастрі не проведена, орендар повинен не пізніше, ніж в 30-денний строк з дня набрання чинності зазначеного рішення звернутися з відповідною заявою до Харківської міської ради, на ім’я міського голови.
До заяви додаються:
— копія договору оренди землі;
— копії (належним чином завірені) установчих документів юридичної особи, фізичної особи-підприємця, копію паспорта фізичної особи або паспортів фізичних осіб (у випадку, якщо об’єкт нерухомості належить кільком особам);
— витяг (оригінал) з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців;
— довідку (оригінал) з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій (форма, затверджена наказом Держкомстату України від 23.05.2003 року № 156);
— копію паспорта директора — для юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців;
— копію довідки про присвоєння податкового номера фізичної особи;
— витяг (оригінал) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про зареєстровані права щодо об’єкта містобудування (в разі наявності майна);
— копію технічного паспорта на об’єкт нерухомого майна (в разі наявності майна);
— фотофіксацію земельної ділянки (з оточенням) у вигляді фотографій, знятих шляхом панорамної, вузлової і детальної зйомки.
4.2 Розгляд заяви (клопотання) здійснюється Департаментом земельних відносин.
4.3. Департамент земельних відносин протягом 10 робочих днів з дня отримання заяви проводить обстеження земельної ділянки, про що складається Акт обстеження земельної ділянки.
4.4 На підставі зазначених документів Департамент протягом 3 робочих днів готує проект рішення Харківської міської ради про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Після погодження проекту рішення у порядку, передбаченому Регламентом Харківської міської ради, дане питання виноситься на розгляд пленарного засідання сесії міської ради.
4.5. Орендар укладає договір на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) з юридичною або фізичною особою, яка відповідно до вимог Закону України «Про землеустрій» є розробником документації із землеустрою.
Технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) розробляється у строки, обумовлені договором, але не пізніше 6 місяців з дня отримання його укладання.
Орендар або розробник документації із землеустрою (у разі його уповноваження заявником) за результатами складення документації із землеустрою після її погодження в установленому порядку повинен звернутися до управління Держземагентства у м. Харкові Харківської області для здійснення Державним кадастровим реєстратором державної реєстрації земельної ділянки.
4.6 Державна реєстрація земельної ділянки здійснюється відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр», відповідно до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1051 від 17.10.2012 року.
Державний кадастровий реєстратор у строк, що не перевищує 14 календарних днів, здійснює державну реєстрацію земельної ділянки, під час якої присвоюється кадастровий номер земельній ділянці, відкривається Поземельна книга, вносяться до неї відповідні відомості, та проставляється на документації відповідна позначка, або приймає рішення про відмову у державній реєстрації земельної ділянки.
На підтвердження факта здійснення державної реєстрації земельної ділянки Державний кадастровий реєстратор видає орендарю витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.
4.7. Заявник не пізніше наступного дня з дня отримання витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку подає його до Департаменту земельних відносин.
4.8. Укладання додаткової угоди до договору оренди землі здійснюється в порядку, передбаченому Розділом 2.
4.9. В разі, якщо орендарі, у встановлені строки не надали до Департаменту земельних відносин витяги з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, Департамент готує пропозиції Юридичному департаменту та Департаменту самоврядного контролю за використанням та охороною земель для вжиття заходів в межах повноважень.
5. Отримання інформації про нормативну грошову оцінку для обчислення земельного податку
5.1. Платники земельного податку (крім фізичних осіб) повинні в місячний строк з дня набрання чинності зазначеним рішенням звернутися до управління Держземагентства у м. Харкові Харківської області для отримання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та у строки, встановлені Податковим кодексом України, подати податкову декларацію на поточний рік до відповідного органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки разом з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
6. Питання взаємодії Департаменту земельних відносин Харківської міської ради, Управління Держземагентства у м. Харкові Харківської області, Головного управління Міндоходів у Харківській області щодо плати за землю у місті Харкові
6.1. Головне управління Міндоходів у Харківській області, Управління Держземагентства у м. Харкові Харківської області та Департамент земельних відносин Харківської міської ради щоквартально проводять взаємне звіряння відповідних даних щодо плати за землю у встановленому законодавством порядку.
Директор Департаменту земельних відносин Б.І. Баронін