124 дерева – перші пацієнти. У межах експерименту в Харкові каштанам ставлять інʼєкції від шкідника

20.05.2025 18:32   -

Харків готується зустрічати літо у зеленому вбранні. Поміж різноманітної рослинності чільне місце займають і розлогі каштани. У місті вони – не рідкість. Вздовж проспектів та вулиць, у парках, скверах чи звичайних дворах – зустріти їх можна ледь не на кожному кроці. 

ІГОР ГОЛИК НАЧАЛЬНИК ДІЛЬНИЦІ ШЕВЧЕНКІВСЬКОГО РАЙОНУ СКП «ХАРКІВЗЕЛЕНБУД» 
Каштан доволі розповсюджена рослина і на нашому районі і навіть на цій алеї можемо бачити більше 80 дерев.

Однак останніми роками вже в середині літа ці красені раптово починають жовтіти, листя скручується і опадає. Причину цієї біди знають біологи. «Спека тут ні до чого, – кажуть вони, – все через ледь помітного шкідника – каштанову мінуючу міль». 

ЮРІЙ ГАМУЛЯ ДЕКАН БІОЛОГІЧНОГО ФАКУЛЬТЕТУ ХНУ ІМЕНІ В. Н. КАРАЗІНА 
Каштанова мінуюча міль – це один із найнебезпечніших зараз шкідників для каштана. І вона наносить дуже велику шкоду, знищуючи листя, яким харчується гусінь. І саме тому десь в середині літа каштани втрачають свою декоративність, вони жовтіють і листя скручується і опадає. Цей шкідник зʼявився у нас не дуже давно, але та шкода, яку він наносить, вона, можна сказати, глобальна.

Каштанова міль нищить дерева не лише в Харкові. Вона стала справжнім лихом для зелених зон і Західної, і Східної Європи. Однак відносно недавно в Україні зʼявився ефективний метод боротьби зі шкідником.

Читайте нас у Facebook, Telegram, Instagram та дивіться наші відео в YouТube та TikTok.

АНДРІЙ КРАВЧЕНКО РЕЧНИК СКП «ХАРКІВЗЕЛЕНБУД»
Є така технологія, що дозволяє боротися з цією міллю, з цією комахою, яка призводить до цього «горіння» листя, образно кажучи. І цьогоріч ми вирішили у якості експерименту на невеличкій ділянці на проспекті Науки от 80 каштанів обробити таким чином і подивитися, чи буде вона ефективно діяти, ця інʼєкція.

Процедура відбувається наступним чином: у стовбурі дерева свердлять невеликі отвори –  кожен завдовжки близько чотирьох сантиметрів. А потім через спеціальну форсунку всередину подається препарат. Його дозування обчислює спеціальний прилад.

АНАТОЛІЙ ВОВК ФАХІВЕЦЬ, ЩО ПРОВОДИТЬ ІНʼЄКЦІЇ 
Ми вводимо препарат, який не шкідливий для довкілля. Для початку вимірюється стовбур дерева, вводиться в апарат діаметр стовбуру. І апарат розраховує скільки треба зробити отворів для інʼєкції. Одне дерево десь виходить хвилин 10.

Нині на черзі – 124 дерева. Саме стільки каштанів у Харкові отримають інʼєкції від шкідливого метелика. За словами фахівця, на обробку знадобиться всього кілька днів. Досвід показує –  цього цілком достатньо, аби врятувати листя від передчасного «згорання» і зберегти дерева здоровими й зеленими.

АНАТОЛІЙ ВОВК ФАХІВЕЦЬ, ЩО ПРОВОДИТЬ ІНʼЄКЦІЇ 
Раніше проводили такі заходи. Територіально в Черкасах проводили, теж на каштанах. І за Києвом. Був видимий ефект. Цей препарат є безпечним для навколишнього середовища. Він не шкодить людям.

Перші результати не змусять довго чекати – чи спрацювала інʼєкція стане зрозуміло вже цього літа. Якщо крона дерев залишиться пишною та зеленою, це буде явним сигналом: метод діє. А отже – можна говорити про масштабування і порятунок каштанів по всьому Харкову.

АНДРІЙ КРАВЧЕНКО РЕЧНИК СКП «ХАРКІВЗЕЛЕНБУД»
Якщо все вдасться, то ми будемо планувати це розповсюджувати на все місто, наскільки буде на це наших сил вистачати та ресурсів. Оскільки, це досить така кропітка робота. Але, маю надію, що від цього наші каштани лише квітнутимуть і тішитимуть харківʼян.

ОСТАННІ НОВИНИ