Атака на Україну, ситуація на фронті, санкції проти РФ та влади Грузії і переговори щодо завершення війни – головне на ранок 5 грудня

05.12.2024 12:12   -

Цієї ночі, за даними Повітряних сил ЗСУ,  противник завдав удару по Дніпропетровщині двома балістичними ракетами «Іскандер-М», також випустив на Україну 44 ударних БпЛА типу «Shahed» та безпілотників інших типів. Станом на 08:30 ранку підрозділами зенітних ракетних військ, РЕБ та мобільних вогневих груп Повітряних Сил та Сил оборони України збито 30 ворожих БпЛА у Київській, Харківській, Полтавській, Сумській, Чернігівській, Черкаській, Кіровоградській, Житомирській, Вінницькій, Хмельницькій та Одеській областях. 12 безпілотників локаційно втрачено, 1 — вийшов з підконтрольного повітряного простору у напрямку Білорусі, йдеться у зведенні Повітряних сил.

На Київщині внаслідок атаки БПЛА пошкоджені три приватні будинки та лінія електромереж. Як повідомили в ОВА, пошкодження є в двох районах області. Влучань в об’єкти критичної чи житлової інфраструктури нема, каже влада.

Протягом доби окупанти атакували з артилерії та інших видів озброєння Харківську, Донецьку, Дніпропетровську, Запорізьку, Херсонську, Миколаївську, Сумську та Чернігівську області. За даними військових адміністрацій, є загиблі, поранені, пошкодження житлових будинків та об’єктів цивільної інфраструктури.

За даними аналітиків Американського Інституту вивчення війни, українські сили нещодавно незначно просунулися в межах Торецька на тлі продовження наступальних операцій Росії в цьому районі. Крім того, військові 48-го окремого штурмового батальйону витіснили російських окупантів із села Новий Комар на Донеччині (на північ від Великої Новосілки). За даними аналітиків DeepState, ворог зазнав великих втрат убитими. Також були взяті в полон російські військові із 40-ї окремої бригади морської піхоти армії РФ. Їхня кількість не уточнюється. За даними Генштабу ЗСУ, протягом доби на всіх напрямках фронту зафіксовано 168 бойових зіткнень.

Нідерланди виділять €22 млн допомоги для України. Про це повідомляє міністр закордонних справ країни-партнера. За його словами, держава виділяє додаткові кошти на проєкти, спрямовані на протиповітряну оборону та кіберстійкість України.

Читайте нас у Facebook, Telegram, Instagram та дивіться наші відео в YouТube та TikTok.

Українська делегація на чолі з головою Офісу президента Андрієм Єрмаком зустрілася у Вашингтоні з представниками новообраного президента США Дональда Трампа. Про що саме говорили сторони поки невідомо. Проте як пише Reuters, зустріч відбулась між Єрмаком, міністром оборони Рустемом Умєровим, віцепрем’єром та міністеркою економіки Юлією Свириденко і кандидатом на посаду радника Білого дому з питань національної безпеки Майком Волтцем й кандидатом на посаду спецпредставника по Україні Кітом Келлоггом.

НАТО обговорює сценарії переговорів щодо завершення війни в Україні. Про це пише Bloomberg посилаючись на джерела. Альянс планує посилити військову допомогу Києву задля зміцнення його позицій на переговорах. Обговорюються гарантії безпеки, які захистять країну і “не спровокують Путіна”. Серед можливих варіантів припинення вогню є створення демілітаризованої зони під контролем європейських військ.

Державний департамент США запровадив візові обмеження щодо п’яти російських посадовців, причетних до примусової депортації й ув’язнення українських дітей. Там зазначили, що з початку повномасштабного вторгнення в Україні РФ незаконно вивезла тисячі українських дітей, тому їхня депортація є “систематичною” та “навмисною”. Ба більше, багатьом дітям змінили ідентичність і приховали їхнє походження. Також вони піддалися проросійській пропаганді та мілітаризації або були усиновлені російськими сім’ями. 

Україна вводить санкції проти влади Грузії. Президент Володимир Зеленський підписав указ про це. “Так буває в міжнародних справах: якщо вчасно не відреагувати або якщо відреагувати непринципово, то далі – втрачені десятиліття і країни, позбавлені свободи”, – сказав Володимир Зеленський. У Грузії тривають протести через рішення грузинського парламенту зупинити до 2028 року переговори про вступ до Євросоюзу.

Поліція застосовувала для розгону протестувальників водомети і сльозогінний газ. У ЄС та США засудили насильство й також говорять про санкції.

Парламент Франції виніс вотум недовіри уряду прем’єра Мішеля Барньє. Міністрів відправили у відставку. Це відбулось після того, як Мішель Барньє взяв на себе відповідальність за проєкт бюджету, застосувавши статтю 49.3 Конституції, яка дозволяє схвалення в обхід парламенту. Французький премʼєр застосував цю спецпроцедуру для схвалення частини проєкту бюджету про соціальні видатки після тижнів безуспішних дебатів у парламенті.

Вартість Bitcoin вперше перевищила позначку у 100 тисяч доларів і досягла історичного максимуму у майже 104 тисячі. Найдорожча криптовалюта у світі продовжила своє зростання після виборів у США, оскільки обраний президент Дональд Трамп пообіцяв проводити дружню політику щодо криптовалют. Вартість Bitcoin вперше перевищила $102 тис. під час торгів. Про це повідомляють Forbes та Reuters. У середу ввечері Bitcoin досяг історичного максимуму 103,9 тисяч доларів, а незадовго до півночі зафіксувався на позначці близько 103,1 тисяч. Його курс зріс на 7,62% за останні 24 години.

ОСТАННІ НОВИНИ