Безбар’єрний Харків: наскільки місто комфортне для людей з інвалідністю та ветеранів

22.05.2025 18:47   -

В Україні вперше стартував Тиждень безбар’єрності – під патронатом першої леді Олени Зеленської. І Харків не залишився осторонь. Саме тут торік запрацював перший в Україні Департамент інклюзивної доступності та безбар’єрного середовища. Місто крок за кроком створює простір, де зручно всім – незалежно від фізичних можливостей, віку чи життєвих обставин.

ЮРІЙ ШПАРАГА ЗАСТУПНИК МІСЬКОГО ГОЛОВИ З ПИТАНЬ ДОСТУПНОСТІ, ВЕТЕРАНСЬКОЇ ПОЛІТИКИ ТА ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНИХ ОСІБ
Розроблено ряд технічних рішень щодо переоснащення і реконструкції вхідних груп. Безпосередньо налагоджена робота щодо звернень громадян, які сьогодні потребують допомоги  саме в забезпеченні доступності. Сьогодні проводяться заходи щодо забезпечення доступності в укриттях. Ті укриття, які сьогодні будуються, вони забезпечені повністю засобами доступності. Сьогодні наші лікарні теж на дуже високий відсоток мають доступність і є такими, що їх можна назвати безбар’єрними. В Харкові зроблено дуже багато, як на мене, з цього приводу. Тобто в нас сьогодні сплановані безбар’єрні маршрути. Ми сьогодні завозимо в місто Харків транспорт, який сьогодні є низькопольним, про це сьогодні і засоби масової інформації говорять. Якщо відбувається якась реконструкція або нове будівництво, все це відбувається з виконанням державних будівельних норм «Інклюзія і доступність». Департамент сьогодні працює над не над створенням, а над наповненням мапи безбар’єрності. Це важливий такий напрямок, про який ми постійно говоримо, тому що це дасть можливість маломобільним громадянам орієнтуватися в міському просторі, використовуючи такий електронний сервіс.

У межах Тижня безбар’єрності відбулася презентація дослідження «Аудит доступності та привітності міста до ветеранів», проведеного благодійним фондом «Pixel». Цільова аудиторія – військовослужбовці та ветерани. Протягом січня й лютого 2025 року дослідники вивчали, наскільки міські сервіси, послуги й інфраструктура зручні для тих, хто захищає Україну. Мета – почути голос ветеранів і зробити місто більш доступним для них. Під час дослідження виявили тривожні тенденції – зниження рівня шани та привітності до військових і ветеранів у суспільстві.

Читайте нас у Facebook, Telegram, Instagram та дивіться наші відео в YouТube та TikTok.

ВАЛЕРІЙ «ПАВЛОГРАД» ВЕТЕРАН, ПРЕДСТАВНИК БФ «PIXEL»
Ну, є для цього об’єктивні причини. На жаль, війна триває уже четвертий рік, є втома цивільного населення від цих всіх подій. Є бажання абстрагуватись від військової тематики, жити спокійно цивільним мирним життям. І тому люди негативно починають ставитись. Рівень дружності до військових знижується. Знову ж таки, події останніх місяців, історії негативні з діями представників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки теж внесли свій вклад в цей негатив і зниження дружності до військових.

Та водночас дослідження засвідчило й багато позитивного. Харківський транспорт – зручний і доступний, проблем із безбар’єрними тротуарами – майже не фіксують. А окремою гордістю стали харківські ЦНАПи – саме їх ветерани відзначили як приклад якісного сервісу й поваги.

ЗОЯ ХАРИТОНОВА ДИРЕКТОРКА АГЕНЦІЇ YASNO RESEARCH & CONSULTING GROUP
Це, як то кажуть, це наша гордість, є чим пишатися. Оскільки всі люди, включаючи військових, вони можуть користуватися сервісами високого рівня. Через такі моменти. Ну, по-перше, це нові ЦНАПи, обаштовані пандусами, широкими коридорами, ліфтами, зручні приміщення, електронна черга, швидке обслуговування. Звичайно, послуги для ветеранів. Зручна навігація. Там великі зали і так далі, і так далі.

У межах Тижня безбар’єрності в Харкові також провели семінар для працівників обласного управління Пенсійного фонду. Його організував Департамент інклюзивної доступності. Говорили про головне: як зробити соціальні послуги – зокрема пенсійні – доступними для всіх. І не лише фізично. Бо сьогодні безбар’єрність – це ще й доступ до інформації, цифрових сервісів і повага до потреб кожної людини.

ГАЛИНА БАЄВА НАЧАЛЬНИК ГУ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В ХАРКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ
В Пенсійному фонді на сьогодні всі послуги, які надає Пенсійний фонд, а це і реєстрація наших працюючих, і реєстрація внесків до Пенсійного фонду, адміністрування їх, також і виплата лікарняних листків, на сьогодні це і житлові субсидії, пільги, це ведення реєстру застрахованих осіб, оцифрування трудових книжок в тому числі важливе значення має. Також це і розслідування нещасних випадків  на виробництві. Ну, і знову ж таки призначення пенсій, призначення, виплата пенсій, призначення соціальних допомог. Тобто всі ці послуги можна отримати не виходячи з дому. Всі, у кого є доступ до мережі інтернет, отримують електронні ключі, в тому числі знаходячись за кордоном.

ВІКТОРІЯ ІВЧЕНКО ДИРЕКТОР ДЕПАРТАМЕНТУ ПО РОБОТІ З ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНИМИ ОСОБАМИ ХМР
0Безбар’єрність у нас і інклюзивна доступність це не тільки вхідні групи, пандуси, а це в першу чергу повага один до одного, рівність можливостей, які повинні отримати всі мешканці нашої громади.

ОСТАННІ НОВИНИ