"Інфосіті" – інформаційно-аналітичний портал

Бюджет України 2023. З яких джерел формують і куди спрямують гроші

Бюджет України 2023. З яких джерел формують і куди спрямують гроші

Бюджет на 2023 рік український уряд формує з урахуванням того факту, що бойові дії триватимуть щонайменше ще половину наступного року.

ЮЛІЯ СВИРИДЕНКО МІНІСТР ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
Сценарій зростання еконміки на 4,6% ґрунтується, насамперед, на військовому сценарії, де передбачається активна фаза ведення бойових дій протягом шести місяців.

Поки що за всіма прогнозами Україна завершить рік з 30% інфляцією. Передбачити фінансову ситуацію на майбутній рік складно, говорять в уряді. Обстріли критичної інфраструктури не припиняються, потенціал багатьох підприємств ослаблюється. І без фінансової підтримки країн-партнерів українці залишилися б без пенсій і зарплат, констатував прем’єр-міністр.

ДЕНИС ШМИГАЛЬ ПРЕМ’ЄР-МІНІСТР УКРАЇНИ
Стабільна фінансова допомога США та ЄС забезпечує регулярну виплату зарплат і пенсій в Україні. За об’ємами надання Україні фінансової допомоги лідирують США, за ними йде ЄС. Серед країн ЄС найбільше грошей Україні виділяла Німеччина.

У зв’язку з війною оборонний бюджет України становить 60% державних видатків, тому фінансова допомога партнерів забезпечує соціальні потреби, саме тому вона така важлива для України, зазначають в уряді.

ДЕНИС ШМИГАЛЬ ПРЕМ’ЄР-МІНІСТР УКРАЇНИ
Якщо говорити про вкрай негативний сценарій, то ми вже не змогли б платити ані зарплати, ані пенсії. Тому фінансова стабільність України так само важлива, як і військова безпека чи постачання боєприпасів.

Лідери країн-членів Європейського Союзу остаточно погодилися, що блок надаватиме Україні півтора мільярда євро на місяць у 2023 році. Ці гроші Україна буде витрачати на підтримку існування держави та покриття недостачі бюджету.

ОЛЬГА СТЕФАНІШИНА ВІЦЕПРЕМ’ЄР-МІНІСТР З ПИТАНЬ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ТА ЄВРОАТЛАНТИЧНОЇ ІНТЕГРАЦІЇ УКРАЇНИ
США також хочуть почати спрямовувати кожного місяця Україні по $1,5 млрд. Крім того, Європейський банк реконструкції та розвитку інвестує до 3 мільярдів євро протягом 2022-2023 років в Україну для підтримки її економіки.

Між тим, держстат оприлюднив дані, що найбільше подорожчало в Україні у вересні. На першому місці – одяг і взуття.

ДЕРЖАВНА СЛУЖБА СТАТИСТИКИ УКРАЇНИ
На споживчому ринку одяг та взуття подорожчали до 9,8% за місяць. Друге місце за подорожчанням – освіта. Ціна на отримання освіти стали дорожчими на 7,1%. Побутова техніка подорожчала на 2,8%, харчі та напої 1,9%, медицина 1,8%.

Експерти пояснюють, осіннє подорожчання в Україні – явище сезонне, але посилене війною та порушенням логістичних зв’язків.

ДМИТРО БОЯРЧУК ВИКОНАВЧИЙ ДИРЕКТОР CASE УКРАЇНА
Також на інфляційні процеси впливає фактор подорожчання палива, який хоч і не проявився у вересні, продовжує впливати на ціни. За даними Держстандарту автомобільне паливо та мастила додали в ціні на 61,8%.

Зростання цін в Україні лише набирає обертів. Взимку ціни на продукти піднімуться на 30 відсотків, прогнозують експерти. І радять запастись найнеобхіднішим. Причому, ситуація з цінами не стабілізується доки триватиме війна. І закупити треба ті продукти, які довго не псуються без холодильника і зможуть допомогти втамувати голод під час відсутності газу і світла. Це можуть бути печиво, сухарики, солодощі, консервовані продукти, варення, тушонка, крупи та макарони, деякі овочі.

В уряді зауважують, якщо ракетні обстріли з боку рф не припиняться, то погіршаться і споживчі очікування. Ситуація наразі непередбувана, тож і прогнози – це лише припущення.