Битва за ліс: харків’яни проти знищення лісу та видобутку піску
У Основ’янському лісі розгорілася серйозна суперечка. Компанія «Кар’єр Основа» планує тут видобувати пісок для цегли. Але місцеві мешканці проти: щоб створити кар’єр, доведеться вирубати частину лісу. Це обурило людей, тож майже пів тисячі харків’ян, представників влади та екологів зібралися на громадських слуханнях, щоб обговорити ситуацію.
ГАННА ГОЛОВЧАНСЬКА ГОЛОВА АДМІНІСТРАЦІЇ ОСНОВ’ЯНСЬКОГО РАЙОНУ
Сьогодні в нас відбуваються громадські слухання в рамках громадського обговорення. Хочу сказати, що зі свого боку ми зробили все, щоб вони були гласними та публічними. І всі мешканці району, мають змогу висловити свою думку. Ще хочу зауважити, що ми як органи місцевого самоврядування, Харківська міська рада і виконавчі органи Харківської міської ради не є суб’єктом, який приймає рішення щодо надання дозволу чи ухвалення чи відхилення звіту про впив на довкілля. Так, дуже важливо, щоб на території не тільки Основ’янського району і міста Харкова в цілому, і в цілому нашої держави, була стала робота підприємств, щоб створювалися робочі місця, та був соціально-економічний розвиток. Але, як сьогодні ми бачимо, планова діяльність цього підприємства викликає дуже багато питань від місцевих мешканців.
Ця історія почалася ще минулого року. У травні без попередження жителів лісники почали вирубувати дерева. Люди помітили, забили на сполох – і зупинили роботи.
СВІТЛАНА КУРАКСІНА АКТИВІСТКА, МЕШКАНКА ЖИХОРА
Я приїхала на місто, викликала поліцію і припинила дію лісників. Вони почали вирубку рекреаційно-оздоровчого лісу. Я в них спитала, що вони роблять. Вони сказали, що вони рубають, в них є квиток, і вони проізводять діяльність, не пов’язану з лісовим господарством. Я спросила, шо вони конкретно роблять, вони казали, що для держави. А я кажу: «А громада в курсі?» А вони сказали: «А причому тут громада до лісу?». Ми звернулись з цим питанням до нашого мерау Ігорю Олександровичу, нашої Анни Олександрівни, до депутата Верховної Ради Бакумова Олександра Сергійовича. І вони почали захищати ліс, допомагати нам отстоювати права людей жити в екологічно безпечному місці.
Ліс для місцевих – це не просто дерева. Це місце для прогулянок, відпочинку, спорту. І хоча компанія обіцяє після видобутку відновити територію, мешканці не вірять у ці обіцянки. Вони впевнені: якщо ліс знищать – повернути його вже не вдасться.
СВІТЛАНА КУРАКСІНА АКТИВІСТКА, МЕШКАНКА ЖИХОРА
Це не промислова земля, це ліс оздоровче-рекреаційний. А його хочуть використовувати, як промислову землю, і роблять вилучення. На ТОВ «Кар’єр Основа» є вже 4 кримінальні провадження. Саме лісництво зверталося до прокуратури, тому що Кар’єр видобуває пісок на землях лісового фонду. Но, по всей вероятности, все купили, все замялі, і нічого не проісходіт. Я уверена, что наш мер, наша администрация і «Екологія, права людини» відстоять наші права.
Ліс – це не просто зелена зона, а захист для міста. Він очищує повітря, утримує вологу в ґрунті та знижує рівень шкідливих викидів. Основ’янський ліс – єдиний у Харкові сосновий масив, який входить у генеральний план міста. Він створює бар’єр між житловими кварталами та промзоною, де працюють крематорій, коксохімічний та асфальтовий заводи.
Читайте нас у Facebook, Telegram, Instagram та дивіться наші відео в YouТube та TikTok.
НАТАЛІЯ КОМПАНІЄЦЬ ПРЕДСТАВНИЦЯ ГО «ЗА КРАЩИЙ ХАРКІВ»
Ґрунтові води регулюються лісом, по-другому ніяк. Дощ, сніг – воно все іде по корням і туди. Не буде, буде все стікати. Флора, фауна не досліджена, то єсть ми тоже не можемо сказати, що не буде це нарушено. Компанія стверджує, що немає червонокнижних рослин, а вони є. І в обговорюванні вони були указані.
АРТУР КОВАЛЬОВ КЕРІВНИК ГО «ЗА КРАЩИЙ ХАРКІВ»
Усування грунта. То єсть дерева теж падають. Піщані бурі, які проходять на цій ділянці. То єсть це реально там стояти неможливо. І як ото в фільмі «Мумія». Просто дуже-дуже велика кількість піска. І це теж забруднення йде. Єсть помешкання, які менш 50 метрів. Тому з подальшою розробкою кар’єру, я думаю, що є ризики, що буде усування грунту, і ці будівлі будуть зруйновані. Також там є будівля «Маяк», це який належить аеропорту міжнародному Харкова. І вона також, я розумію, буде під загрозою. Вони стверджують, що ніяких наслідків не буде, і вони тіпа всі ризики вони предусмотрелі і будуть їх якимось чином убирати.
Компанія пояснює: пісок саме з цього родовища – унікальний. Мовляв, пробували використовувати інший, але він не підійшов. Харків’яни ж сумніваються і мають свої версії, чому підприємство наполягає саме на цьому місці.
АРТУР КОВАЛЬОВ КЕРІВНИК ГО «ЗА КРАЩИЙ ХАРКІВ»
Компанія, у неї є фінансовий інтерес. То єсть їм вигідно це для логістики, тому що поруч знаходиться їхні «Будівельні матеріали» підприємство. І затрат практично немає на логістику. Їхати з другого місту, возити пісок. Тому вона всіми руками і ногами якби за, щоб добувати там копалини корисні.
Слухання пройшли емоційно. Мешканці Жихоря, більша частина з яких підключилася онлайн, не змогли домовитися з представниками компанії. Напруга зростає, а остаточне рішення щодо лісу досі не ухвалене.
ВАЛЕРІЙ ЛОВЧІНОВСЬКИЙ ПРЕЗИДЕНТ ФОНДУ «ДОПОМОГА ДИКІЙ ПРИРОДІ»
Враховуючи, що сьогодні по закону йде оцінка впливу на довкілля, обговорення. Модерує Міндовкілля, ето фахівці галузі, то вони приймуть правильне рішення вони в плані нестворення проблем і незрозумілих ризиків для громади. І я думаю, що даже при такому вирішенні питання Кар’єр буде працювати, як і працював.
ОСТАННІ НОВИНИ
- У Харкові оголосять день жалоби за загиблими внаслідок російських атак
- “Зелена весна” проти війни: в Харкові триває масове прибирання
- У Сахновщинській громаді поліцейські розшукали двох зниклих дітей
- Харківщина на другому місці за кількістю загиблих дітей унаслідок війни
- Пожежа в Богодухівському районі: чоловік постраждав через необережне куріння