Чому громади хвилює закон № 6013 і що буде з їхнім майном

13.05.2025 12:35   -

12 травня голови громад Харківщини зібралися на Конгресі місцевої та регіональної влади при Президентові України. Це майданчик, де місцева влада напряму говорить про потреби своїх громад і шукає рішення разом із представниками держави. У центрі уваги – підтримка ветеранів, зміни в освіті та гаряча тема для місцевого самоврядування – новий закон № 6013.

ІГОР ТЕРЕХОВ ХАРКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ ГОЛОВА
Я пам’ятаю, які були розмови щодо прийняття цього закону. Але закон цей вже прийнятий, і стоїть підпис президента. Але питання, на жаль залишились. І це дуже важливо, щоб сьогодні прозвучало і роз’яснили нам, як ми будем жити далі. Як будуть працювати наші комунальні підприємства, бо це фундамент, на якому точиться розвиток міста.

Закон № 6013 змінює правила гри для державних і комунальних підприємств. З 28 серпня нові КП створювати вже не можна, а чинні підприємства громади можуть – але не зобов’язані – перетворити на товариства, наприклад, з обмеженою відповідальністю. У кожного підприємства має бути чітко визначений статутний капітал – скільки майна є у власності і якою є його вартість.

Читайте нас у Facebook, Telegram, Instagram та дивіться наші відео в YouТube та TikTok.

Майно, яке не можна продати, не зникає – його пропонують передавати в користування через механізм узуфрукта: ніби оренда, але під повним контролем громади.

ІГОР ТЕРЕХОВ ХАРКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ ГОЛОВА
– Скажіть, будь ласка, я правильно зрозумів, що до 28-го серпня ми можемо створити 100, 200 комунальних підприємств, як такі консерви, щоб вони були у нас?
– Можете, так-так. Вас не обмежують.
– Можемо. Я хочу, щоб всі це зрозуміли. Ну, щоб викрутитися якось з цього закону. Інше питання. Скажіть, будь ласка, ми створили, корпоратизували комунальне підприємство. Ви сказали, що майно ми передали. І як тільки ми передали, то власник цього майна акціонерне товариство, так стовідсотково. У нас, так, ми можемо обмежити по уставу. До речі, можемо обмежувати розпорядження нашою власністю чи не можемо?

ОЛЕКСІЙ МОВЧАН НАРОДНИЙ ДЕПУТАТ УКРАЇНИ
Можете. в цьому якби й магія полягає цього закону. Ви можете, як зробити незалежним це підприємство, шо воно умовно буде вам сплачувати дивіденди, а саме буде робити, що хоче. Так само ви можете йому закрутити йому гайки.

ІГОР ТЕРЕХОВ ХАРКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ ГОЛОВА
– Я вважаю, щоби це було обов’язково обмежено. Якщо це не буде обмежено, будуть взяті кредитні ресурси, потім все буде в заставі, потім нічого не догонимо нікого, правоохоронці будуть шукати всіх і нікого, на жаль, не знайдуть, неможливо буде це зробити. Тому як таку пропозицію, якщо виважено підійти з державницької точки зору, то потрібно обмежувати. Ми повинні давати кошти. Це буде потім приватна власність, а ми будемо витрачати кошти, потім це буде нецільове використання коштів. Потім хтось сяде у в’язницю. Хто?
– Ви власник як громада, виконуєте функцію власника.
– Тобто власник сяде?
– Не сяде.
– Ну, як не сяде, коли сяде сто відсотків. Ну, он всі ж це розуміють. Дивіться. Моя пропозиція така. Я дуже хочу, щоб ніхто не сідав у в’язницю, тим паче, коли він без вини винуватий. Тому моя пропозиція, щоб ви ці всі питання, які я зараз вам набросав, а їх дуже багато, я не хочу витрачати час, але ви собі зафіксували. І коли ви будете приймати підзаконні акти урядом, то внести ці пропозиції.

ОСТАННІ НОВИНИ