Децентрализация. Перспективы, проблемы и их решения
В Харкові – форум з приводу реформи місцевого самоврядування. Серед учасників і місцеві і київські владники. Головні питання – як залучити якомога більше коштів в місцеві громади, та, головне, як їх після того розподілити.
Геннадій Зубко віце-прем'єр-міністр України
У нас в цьому році вже буде триста шістдесят дев'ять громад. Це саме ті громади, які будуть показувати яким чином змінюється не тільки система управління, а й якість послуг. Нам потрібно відповісти на ті питання, які стосуються сьогодення – шкільного простору, госпітальних округів, надання адміністративних послуг, об'єднання цих послуг із соціальними послугами. І найголовніше – планування інфраструктури.
Реформа децентралізації, розповідають місцеві владники, вже принесла перші результати. Так, в різних областях України вже створюються опорні школи, які мають вивести на новий рівень середню освіту в Україні. Відкриваються нові дитсадки, облаштовуються лікарні, вдосконалюється міська інфраструктура.
Ігор Терехов перший заступник Харківського міського голови
Очень многое нам удалось сделать за счет увеличения поступлений в городской бюджет благодаря децентрализации. Мы за средства городского бюджета достроили тридцатую станцию метрополитена с символичным названием "Победа", сохранили бесплатное питание более пятидесяти тысячам учащимся первых-четвертых классов общеобразовательных школ и молоко ученикам первых классов. Профинансировали льготный проезд в метрополитене и электротранспорте.
Втім, зазначають владники, не обходиться і без проблем. Адже обсяги роботи, масштаби реформування – величезні.
Юлія Світлична голова Харківської обласної державної адміністрації
Мы пытаемся реформировать каждую сферу. Это то время, когда каждая сфера нуждается в новых подходах, в новых идеях, в новом движении. Мы сталкиваемся со многими непонятными нам проблемами, сталкиваемся с проблемами, которые раньше не приходилось решать местному самоуправлению.
Одним з перших казусів стала проблема професійно-технічних училищ. І донедавна залишалось незрозумілим, хто все ж таки має їх фінансувати.
Ігор Терехов перший заступник Харківського міського голови
Получилось так, что мы по бюджетному закону должны были финансировать ПТУ, не имея никаких рычагов не давая никаких муниципальных заказов. А просто финансировать ПТУ. Мы неоднократно по инициативе Геннадия Адольфовича Кернеса, нашего мэра, выходили на Кабинет Министров Украины, на ассоциацию городов с предложением действительно передать либо передать полные полномочия нам, либо убрать из нашей бюджетной статьи, чтобы городской бюджет их не финансировал.
Наразі, каже Ігор Терехов, проблему вирішено – фінансування ПТУ передано у відомство обладміністрації. Втім, від видатків на технічну освіту місто повністю не відмовилось. І тепер, кажуть владники, фінансування до навчальних закладів надходитиме по мірі можливості. Але таких проблемних і в плані юридичному, і в плані навантаження на місцеві бюджети, попереду ще чимало. Проте, в мерії впевнені: вирішити їх вдасться, і вже незабаром Перша столиця відчує реальний ефект від реформи і реальні переваги децентралізації.