Действующая система борьбы с туберкулёзом несовершенна – Минздрав

03.03.2020 12:56   -
Автор:
Україна є однією з десяти країн у світі, де найвищий показник захворюваності на мультирезистентний туберкульоз. Таку статистику приводять у Мінохорони здоров"я і зазначають, що у нинішній системі надання протитуберкульозної медичної допомоги, існує ряд недоліків. Серед яких зокрема низький рівень ефективності лікування ТА проблеми з раннім виявленням інфекції. Саме тому була розроблена Державна стратегія протидії туберкульозу, шо наразі предбачає координацію заходів на регіональному рівні та з урахуванням епідеміологічної ситуації оптимізацію закладів.
 
Деякі вважають, що лікувати туберкульоз потрібно виключно у стаціонарі. В той час, як у більшості країн світу в стаціонарі пацієнта лікують до 2 тижнів, а далі переводять на амбулаторне лікування. Насправді, після початку ефективного режиму лікування бактеріологічне навантаження швидко знижується, і за кілька днів пацієнт перестає бути контагіозним.  Після початку лікування пацієнти не становлять загрози зараження для інших людей. Для пацієнта з туберкульозом, якого примусово розміщують на такий довгий термін у стаціонар, є ризик розвитку мультирезистентної форми туберкульозу. 
 
Всі медичні заклади, що надаватимуть послуги за пакетом “лікування туберкульозу” – отримуватимуть гроші від НСЗУ згідно тарифу, ставка за пролікований випадок майже 20 тисяч гривень. І всі ствердження, що це замало – хибні, кажуть урядовці. Бо, у вартість лікування в стаціонарі не входить вартість медпрепаратів, вони, а ще тести та витратні матеріали для діагностики закуповуються за окремою програмою Міністерством охорони здоров"я. Міфом, також, зазначють, є і те, що через реформу туберкульозні диспансери начебто закриють .
 
У разі, якщо медзаклад не має достатньої кількості пацієнтів, аби покрити свої потреби у фінансуванні згідно з тарифом – у місцевої влади є декілька варіантів.
 
– дофінансовувати заклад за регіональною програмою з місцевого бюджету;
 
– перепрофілювати заклад, наприклад, у хоспіс, об’єднати декілька послуг.  
 
Маніпулятивною, називають у МОЗ, і інформацію, що хворих на туберкульоз лікуватимуть сімейні лікарі. Кажуть, вони лише будуть виявляти пацієнтів з підозрою на туберкульоз і в співпраці з фтизіатрами направляти їх на обстеження. Медичну ж допомогу пацієнту нададуть у тому закладі, де йому буде зручно. А на первинній ланці буде відбуватися організація та контроль отримання лікування.