Дивовижний “олень” з Червоної книги
Напевно, для багатьох знайоме відчуття дітячого захоплення, що викликав випадково знайдений жук-олень або жук-носоріг. Якраз влітку у цих комах настає шлюбний період та вечорами вони відправляються на пошуки, кажуть колеоптерологи. Вони летять на штучне світло та часто вдаряються і падають. Щільний панцир не дає їм розбитися, та куди небезпечніше таких падінь – люди, які наступають на комах: одні випадково, інші – спеціально, побоюючись вигляду жуків.
Єлизавета Ткачова співробітник Харківського зоопарку
І хоча жуки-олені і жуки-носороги належать до різних родин, їх об'єднує наявність рогоподібних наростів на голові. Такі роги є тільки у самців. Мабуть, через ці роги, беззахисні перед нами жуки, здаються комусь небезпечними, хоча насправді вони не кусаються і не переносять ніяких паразитів. Тому насправді, жуків-оленів, як і жуків-носорогів, боятися не варто. Навпаки, їх потрібно оберігати, жуки-олені занесені до Міжнародної Червоної книги, а також до Червоної книги України. Рогаті комахи не є шкідниками, навпаки – можуть приносити користь.
Дорослі жуки-олені все життя проводять на листяних деревах – дубах, додає Єлизавета Ткачова. Оскільки жук-олень тісно пов'язаний зі старовіковими дібровами, він є дуже рідкісним. Жук-олень живе як доросла комаха всього кілька тижнів, під час яких відбувається спарювання. Більшість часу він проводить у вигляді личинки, а для того, щоб перетворитися в лялечку, їй знадобиться до 5 років.
Єлизавета Ткачова співробітник Харківського зоопарку
Харчуючись гниючою деревиною, жук-олень не завдає ніякої шкоди лісам та сільськогосподарським угіддям, а навпаки приносить користь: переробляючи залишки деревини, яка перегниває, він покращує грунт. Найбільшої шкоди популяції цих жуків завдала вирубка старих дерев і очищення від них лісу, а також використання отрутохімікатів. Тільки в місцевостях, де хоча б частина листя та мертвих дерев залишається лежати на землі, у жуків є шанси на виживання. Жуки-олені занесені до Міжнародної Червоної книги та Червоної книги України і знаходяться під загрозою зникнення. Тому пам’ятайте, що жук-олень, як і жук-носоріг потребують людського захисту, а не знищення!