Довіряй, але перевіряй, або як справжніх волонтерів відрізнити від шахраїв?
Людей, що збирають гроші на допомогу хворим дітям щодня можна спостерігати на перехресті вулиці Клочківської та узвозу Пассіонарієв, біля станції метро "Університет" та "Київська". Вони ходять поміж автомобілів та збирають кошти в прозорі ємкості. Визначити, справжні вони волонтери чи ні, можна лише одним способом.
Юлія Чорна кореспондент
-Справжніх благодійників від шахраїв відрізнити дуже просто – перші мають при собі відповідні медичні довідки про стан здоров"я тих, для кого збирають кошти, згоду батьків на збір пожертвувань, а також контактні дані фонду. Їхні скриньки для грошей мають бути опечатані, і головне – волонтер по першій вимозі повинен пред"явити посвідчення, що підтверджує його стуатус.
Знамальна група вирішила переглянути документи волонтерів. Однак, запримітивши камеру, більшість з благодійників ховаються та починають перевдягатися. Журналістам вдалося перехопити лише одного хлопчину. У нього і справді є копії всіх необхідних документів. Щоправда, волонтером його назвати ажніяк не можна. Він не має відповідного посвідчення, тільки копію власного паспорта. Та й за свою діяльність отримує не подяку від нуждених, а зарплатню.
Максим Ніцу збирає кошти для хворих дітей
-Я отдаю коробок, получаю деньги за свою работу и ухожу. – А вы же волонтер, а волонтеры не получают зарплату. – Ну как, любой труд должен оплачиваться. – А сколько вам платят? – Почасовая оплата. – А сколько за час? – 10 гривен
Чому гроші на потреби хворих дітей збирають заробітчани, а не благодійники, запитуємо у керівника волонтерської організації, що декларує свою роботу, як допомогу нужденим. Щоправда, чоловік відхрещується, що платить волонтерам за роботу.
Володимир Безух керівник благодійного фонду
-Не зарплата, это идет по законодательству возмещение из общего фонда волонтеру на его потребности – питание, проезд.
З пожертвувань городян, що мають перераховуватися на хвору дитину, цей благодійник, як розповідає сам, витрачає зібране й на інші потреби – оформлення документів, закупівлю боксів для грошей та спеціальний одяг для волонтерів. Яку суму в кінцевому результаті отримує родина хворого, чітко сказати не може.
Володимир Безух керівник благодійного фонду
-Сколько денег из 1000 получит тот, для кого вы собираете деньги? – Я сейчас приблизительно не знаю. Единственное, что могу сказать, что в месяц, в среднем пожертвования упали в 3 раза. Седьмой ребенок, которому мы помагаем, вот чеки, мы за последнюю неделю перечислили более 2000 ваших средств.
Хлопчика, на лікування якого зараз збирають кошти благодійники з фонду Володимира Безруха звуть Богдан Гребенюк. Йому шість років, у нього ДЦП. Щоправда, його родичі названу керівником суму отримали не в повному обсязі.
Ірина Гребенюк бабуся Богдана
– 6 раз мы получили поступления. Они от 200 до 400 гривен. Вот такая сумма, не более. Колеблятся. 200-300 такие суммы.
Однак радіють і тим копійкам, які перепадають. Адже Богдану через два місяці необхідно пройти курс реабілітації у Китаї. Для цього необхідно дванадцять тисяч доларів. Таку суму родина хлопчика зібрати самотужки не може.
Ірина Гребенюк бабуся Богдана
-Сам он не может пережвигаться. Но есть большое желание у него двигаться, потому что он смотрит на других детей и часто спрашивает, когда я буду ходить, я хочу кататься на роликах. Очень хочет друзей. Иногда нам помагают приятели, т.е мир не без добрых людей. Мои есть подруги, мы поднимаем его всем миром. Кто может, помагает.
Вплинути на порядність благодійників не можуть і правоохоронці. Міліція займатиметься вуличними збирачами тільки в тому випадку, якщо на їхню діяльність від громадян, що жертвують кошти, надійдуть заяви зі скаргами. А харків"яни, зазначають міліціонери, майже ніколи не перевіряють, на які потреби пішли їхні нехай і невеликі, але гроші.
Олександр Шеремет заступник начальника дільничних інспекторів міліції Київського райвідділу
-Согласно действующего законодательства, если от действия волонтеров пострадал какой-то гражданин, и он с письменным заявлением обратился в милицию, то милиция обязана отреагировать на данное заявление, принять меры, согласно своей компетенции. Без письменного заявления работники милиции не имеют права проверять деятельность волонтеров либо других организаций, учреждений.
Однак, кажуть експерти, не варто думати, що кожен благодійник зі скринькою – шахрай. Так само не кожна людина зі скринькою – справжній волонтер. Тож перевіряйте, кому та для чого жертвуєте гроші. Якщо ж віри в порядність збирачів все одно немає, найпростіший спосіб – зателефонувати родичам тієї дитини для якої збирають кошти та переконатися, що допомога їм дійсно необхідна. Тим паче, якщо є бажання, гроші завжди можна перерахувати безпосередньо на банківський рахунок батьків малечі