Е-рецепт на ліки, тарифи, перехунок зарплат та пенсій – що зміниться для українців з 1 квітня
З першого квітня на українців очікує низка змін у різних сферах. Перша: відтепер для придбання рецептурних препаратів додається електронний рецепт, поряд з яким продовжить діяти і паперовий. При цьому, МОЗ не розширює перелік рецептурних ліків та не робить всі лікарські засоби рецептурними. Тобто всі ті препарати, що і раніше підлягали відпуску за рецептом лікаря, з квітня можна буде отримати, скориставшись електронним рецептом.
ВІКТОР ЛЯШКО ГОЛОВА МІНІСТРЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ
По факту єдина зміна полягає у тому, що раніше відпуск цих ліків відбувався за паперовим рецептом, а тепер буде використовуватись і електронний, що значно зручніше для всіх – і лікаря, і пацієнта, і фармацевта.
Медики наголошують: рецептурними вважаються ті ліки, в інструкціях яких точно вказано, що такі препарати мають призначатися лише лікарем. Знайти інструкцію потрібного препарату можна скориставшись сервісами онлайн-аптек, або ж сайтом Державного реєстру лікарських засобів України.
Наступна зміна: підвищення пенсій. Це стосуватиметься близько шестиста тисяч громадян. Перерахунок проведуть автоматично, враховуючи збільшення страхового стажу працюючих пенсіонерів. Планують підвищити і мінімальну заробітну плату: зараз на розгляді Парламенту знаходиться відповідний законопроект. Нардепи пропонують збільшувати мінімалку в три етапи – перший запланований на квітень. Проте, поки що законопроект тільки зареєстрований, тож, швидше за все, мінімальна зарплата залишиться на рівні 6 700 гривень.
Законопроектом пропонується таке підвищення:
- з 1 квітня – до 7 370 гривень ;
- з 1 липня – до 8 107 гривень ;
- з 1 жовтня – до 8 918 гривень.
Зростуть і тарифи. Зокрема, на водопостачання. Так у НКРЕКП планують підвищити тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення через “стрибок ціни” електроенергії, реагентів та паливно-мастильних матеріалів. Проте зміни у платіжках українці побачать у травні, коли платитимуть за попередній місяць.
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ ЩО ЗДІЙСНЮЄ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРАХ ЕНЕРГЕТИКИ ТА КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ
– з 1 квітня – на рівні 12,3%;
– з 1 липня – на рівні 14,1%.
В середньому, для сім’ї з 3 осіб витрати на воду зростуть на 60 гривень за місяць.
А що ж до електрики, то 1 квітня мав закінчитися період пільгових цін на електроенергію, під час якого заборонено підвищувати тарифи, утім уряд продовжив дію “пільг” до 30 квітня.
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ ЩО ЗДІЙСНЮЄ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРАХ ЕНЕРГЕТИКИ ТА КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ
Тобто до травня тарифи для побутових споживачів зберігатимуться на рівні:
– домогосподарства, які споживають до 250 кВт/год на місяць – 1,44 грн за кіловат;
– домогосподарства, які споживають понад 250 кВт/год на місяць – 1,68 грн за кіловат.
Ціна на газ залишається незмінною. Клієнти Нафтогазу до 1 травня продовжать платити за газ фіксовану ціну у 7 гривень 96 копійок за кубометр. У інших постачальників ціни коливатимуться від 7 гривень 70 копійок до 9 гривень 99 копійок за кубометр “блакитного палива”. А що ж до цін на продукти харчування, то тут експерти прогнозують підвищення вартості деяких позицій. Так, зростуть у ціні огірки, помідори, свинина та молочна продукція.
ПАВЛО МАРТИШЕВ АНАЛІТИК ЦЕНТРУ ДОСЛІДЖЕНЬ ПРОДОВОЛЬСТВА ТА ЗЕМЛЕКОРИСТУВАННЯ КИЇВСЬКОЇ ШКОЛИ ЕКОНОМІКИ
Ціни на огірки й помідори ростуть, оскільки є проблема з тепличними господарствами. Дуже висока ціна газу, електроенергії – це все дає ефект підвищення собівартості. Ще є одна проблема. В Херсонській області дуже багато вирощувалося овочів, особливо в районі Нової Каховки, там де ще зараз русня. Сезон овочів починається вже скоро. З іншого боку, є капуста, картопля, на яку ціни особливо не підвищуються, тому що в нас цього багато.
Тож, роблять висновки експерти, більшість продуктів продовжать зростати в ціні, оскільки в країні продовольча інфляція. При цьому, кажуть аналітики, можуть здешевшати курятина і яйця, оскільки відбувається відновлення поголів’я.
ПАВЛО МАРТИШЕВ АНАЛІТИК ЦЕНТРУ ДОСЛІДЖЕНЬ ПРОДОВОЛЬСТВА ТА ЗЕМЛЕКОРИСТУВАННЯ КИЇВСЬКОЇ ШКОЛИ ЕКОНОМІКИ
Свинина дорожчатиме, бо дорогі корми. Тим більше в нас буде мало фуражних культур цього року, мало кукурудзи, якою ми кормемо свиней. Знов-таки, овочі, м’ясна група і молочка будуть дорожчати, а не будуть підвищуватися в ціні – борошно, хліб та гречка.
ОСТАННІ НОВИНИ
- На проспекті Героїв Харкова буде тимчасово припинено рух транспорту
- Сміливість, загартована у вогні та війні. Історія рятувальника Сергія Білоуса (відео)
- У Харкові пройшов турнір з настільного тенісу серед військових (фото)
- Для Харкова створять стратегію відновлення транспортної інфраструктури експерти з Великобританії
- Комунальники Харкова обробили понад 1600 заявок на ремонт ліфтів за тиждень (фото)