Енергiя з нiчого

10.08.2013 14:08   -
Автор:

Вже сьомий рік поспіль саме з землі беруть його для обігріву, нагрівання води та кондиціонування на залізничній станції "Залютино". Вона стала першим об*єктом в Україні, де встановили геотермальний тепловий насос. Розміром з двокамерний холодильник, з майже схожим принципом роботи, установка тоді стала справжнім економічним відкриттям.

Андрій Подопригора начальник відділу контролю використання енергоресурсів служби локомотивного господарства Південної залізниці

-Ежегодовой, примерно, экономический эффект от использования этой установки находится в районе 80-90 тыс. грн. И второй положительный момент является это экологический вопрос. Значит, данный тепловой насос не выбрасывает никаких вредных веществ в окружающую среду. И еще одна глобальная составляющая экономического эффекта – это то, что данной установке не нужен обслуживающий персонал. В то время как на котельной работало 4 кочегара. Фонд оплаты труда составлял 55-57 тыс. грн. в год.

Кошти трохи більше  трьохсот тисяч гривень на придбання обладнання, проектні та монтажно-пускові роботи, окупилися вже на третій рік, пишається Андрій Подопригора. Бо витрати на теплозабезпечення станції знизилися майже у п*ять разів. З "вугільних" шістдесяти восьми тисяч гривень на рік до "теплонасосних" п*ятнадцяти! Переконлива економія спонукала до встановлення подібного обладнання і на інших об*єктах. І не лише на Південній залізниці. Поступово зростає зацікавленість у вигідній автономії і у приватних забудовників.

Олександр Кривулін комерційний директор компанії з впровадження енергоефективних технологій

-Учитывая постоянный рост цен на энергоносители, все больше людей задумываются о том, что кроме того, что построить, еще потом все это нужно отапливать, кондиционировать, вентилировать. Кроме того растет потребность в качестве какого-то микроклимата в здании. Сегодня уже не хочется летом без кондиционирования, уже тяжело без вентиляции принудительной. Поэтому спрос на это достаточно растет. Но сказать, что огромная доля рынка или огромный интерес… Действительно, как вы правильно сказали, что многие скептически относятся к энергоэффективности, потому что это якобы очень дорого.

Недешево, визнає Олександр. Проте вже є гідна альтернатива коштовному іноземному обладнанню. Без втрати якості вітчизняні теплові насоси окупляться менше ніж за п*ять років. Після – дозволять суттєво економити кошти сімейного бюджету. До того ж використання альтернативних джерел енергії: будь-то тепло землі, рух вітру і води чи сонячне випромінювання – це абсолютно безпечно і екологічно. Хоча про екологію, каже Олександр Кривулін, наші люди думають в останню чергу. І починають економити природні ресурси тільки, якщо вони коштують їм грошей. У сумі йдеться про мільйони. Аби харків*яни не відчували на собі постійного зростання цін на енергоносії, питання енергозбереженя і економії ресурсів взяла на себе Перша столиця. Та так активно впроваджує новітні технології, що тримає лідируючі позиції серед українських міст. Так лише за перше півріччя цього року вкладено в енергозбереження близько шістнадцяти мільйонів гривень. А зекономлено вже більше тринадцяти.

Віктор Кітанін директор Департаменту комунального господарства

-Это, в первую очередь, дало возможность обеспечить население города Харькова качественными коммунальными услугами. И также в результате роста цен на электроэнергию и газ, снизить нагрузку на жителей. Жители просто этого ничего не почувствовали. Они получали поставку тепла, воды холодной/горячей по старым тарифам и при этом получали качественные услуг. Город Харьков, учитывая постоянный контроль городского головы за данным направлением, наверно один из городов Украины имеет перспективный план работ по энергоэффективности и энергосбережению.  Пилотные проекты, которые разработаны в городе Харькове, высоколиквидны и имеют высокую степень окупаемости и, самое главное, срок окупаемости до 5-6 лет.

Про паливний дефіцит у традиційній енергетиці говорять по всьому світу і все гучніше. Науковці одностайні, настає час альтернативних джерел енергії. Тих, які є самопоновлюваними. Найбільше досвіду в отриманні електрики з повітря чи тепла з-під землі має Європа. Значно менший за європейський, але хоча б якийсь – є і в України. Нещодавно Президент Віктор Янукович доручив Кабміну перейняти практику деяких регіонів з енергоефективності та розвитку альтернативої енергетики і практично використати її по всій території країни.