ЕС одобрил торговые преференции для Украины
Мед, перероблені томати, пшениця, кукурудза, ячмінь і ще низка продуктів сільського господарства. Евросоюз ухвалив торгові преференції для України, збільшивши квоти на безмитне ввезення продукції. Набуде чинності це рішення, вірогідно, вже наприкінці вересня. Діятиме три роки. В Мінагрополітики підрахували, що за цей час вітчизняні виробники зможуть заробити на сто шістдесят мільйонів доларів більше. Економісти погоджуються: це дійсно крок вперед, проте не такий великий, як здається владникам. У питанні квот ЄС на українські товари є чимало питань. Перше – їх розмір. Так, квоти на поставку томатів збільшено на три тисячі тонн, пшениці – на шістдесят п'ять тисяч тонн, кукурудзи – на шістсотт двадцять п'ять тисяч. Чиновники визнають: чекали більшого.
Ігор Ярошенко завідувач відділу макроекономічної політики та регіонального розвитку НДІ Індустріальних проблем розвитку НАН України
Это где-то два с половиной миллиона тонн. При общем экспорте из Украины за маркетинговый год шестнадцать-семнадцать в районе сорока четырех миллионов тонн. То есть, наша доля в ЕС по зерновым составляет от пяти до семи процентов. Это шаг вперед. Но это – не основная проблема , которую нам надо решить.
Основною проблемою, якщо вже казати про співпрацю з Євросоюзом, залишається питання відповідності вітчизняної продукції світовим нормам та сертифкації її якості.
Ігор Ярошенко завідувач відділу макроекономічної політики та регіонального розвитку НДІ Індустріальних проблем розвитку НАН України
Это то, над чем сейчас стараются работать наши предприятия, правительство, в принципе, оказывает пассивную поддержку. На сегодняшний день до трехсот предприятий имеют разрешение на торговлю агропродукцией со странами ЕС. Кроме того, с 180 странами продукцией "нехарчової групи". Это другие основные виды продукции.
І нарешті, впевнені експерти, великою проблемою України, як і раніше залишається сировинна спрямованість експортного ринку. Продукція вітчизняної легкої, важної промисловості, машинобудування Європу просто не цікавить.