Финансовый мониторинг по-новому: какие изменения ждут бизнес?

23.04.2020 13:53   -
Автор:
З 28 квітня набуває чинності закон про запобігання та протидію легалізації або ж відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, що передбачає зовсім нову систему фінансового моніторингу суб'єктів. У документі чітко прописаний інструмент притягнення до відповідальності за можливі порушення. 
 
Тепер фінмоніторингу підлягатимуть те тільки банки, а і всі установи, що мають відношення до фінансових операцій. Це стосується страховиків, кредитних спілок, ломбардів, учасників фондового ринку, операторів поштового зв'язку, бухгалтерів, адвокатських бюро, нотаріусів та інших суб'єктів, що здійснюють будь-які фінансові операції. Особлива увага до валютних транзакцій. Перевірятимуть переведення коштів за чотирьма основними критеріями. 
 
1. Переказ коштів за кордон.
 
2. Фінансові операції з готівкою.
 
3. Фінансові операції політично значущих осіб, членів їх сімей або пов'язаних осіб.
 
4. Будь-які фінансові операції, у яких простежується зв'язок із країнами, що не виконують належним чином рекомендації міжнародних організацій у сфері боротьби з легалізацією доходів.
 
Йдеться про переказ коштів до цих країн або з них, наявність місця проживання чи банківського рахунку в одного з учасників фінансової операції на їхніх територіях.  
 
Якщо в податкового консультанта виникнуть підозри щодо добросовісності намірів клієнта, наприклад, ухиляння від сплати податків, він буде зобов'язаний повідомити про це Держфінмоніторингу. У разі невиконання вимог закону передбачені штрафні санкції. Їх розмір збільшений. Максимальна сума може сягати сто тридцять п'ять мільйонів гривень. Мінімальна – двісті тисяч. Розмір штрафу вираховуватиметься в залежності від характеру і тривалості порушення, фінансового стану суб'єктів, одержаної вигоди, збитків третіх осіб, повторності вчинення, ступеня відповідальності та співпраці з державними органами. Чи не единим плюсом законопроекту експерти вбачають, зменшення кількості операцій, що підлягають обов'язковому фінансовому моніторингу внаслідок підвищення їх порогової суми. Якщо раніше вона становила сто п'ятдесят тисяч гривень, то тепер зросла більш ніж вдвічі — до чотирьохсот тисяч гривень. 
 
За одне порушення не може бути застосовано більше одного заходу впливу. Відповідальність за невиконання вимог закону настає протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше ніж через три роки з дня його вчинення. У разі вчинення двох і більше видів порушень розрахунок розміру штрафу здійснюється шляхом додавання за кожний вид порушення.
 
Відповідним фінансовим установам, зазначають фахівці, потрібно буде переглянути внутрішні правила та процедури здійснення первинної перевірки, тим самим значно збільшиться документообіг, що підлягає контролю. Враховуючи, що нові правила переказу грошей стосуються не тільки національних валют, а і цифрових грошей.