Науковці хочуть допомогти харківським владникам раціонально використовувати бюджет, зберігаючи гендерну рівність. Рівні права для жінок та чоловіків, навіть, якщо вони зовсім маленькі. Як приклад, дитячий садок закупив десять ляльок і п’ять футбольних м’ячів – якщо там десять дівчаток та п’ять хлопчиків – витрати бюджету з точки зору гендерної рівності дотримані. І так у будь яких питаннях, кажуть фахівці. Перший досвід уже є. Робота у одній із шкіл дитячої творчості Чугуєва.
Наталія Бібік директор гендерного центру ХНАМГ
-Школа эстетического образования финансируется за счет местного бюджета. А равно ли выделяются средства на мальчиков и девочек обучающихся там? Как выяснилось, что девочек больше чем мальчиков. Соответственно и бюджетные средства тратились больше на девочек.
Експерти порахували дівчат та хлопчиків і порадили, до скрипок та піаніно, докупити духові інструменти та гітари – наслідок у нові музичні класи збільшився наплив хлопчиків. Робота у такому форматі у місті міліоннику, більш складне завдання, але обіцяють науковці зможуть впоратися. Вже зараз готові попрацювати в трьох напрямках: житлово-комунальному, роботи з молоддю та з соціально незахищеним населенням. Гендерне бюджетування, стверджують експерти, розповсюджено у Європі, і як доводить практика, йде на користь територіальним громадам.
Тетяна Іваніна, експерт з проекту "Гендерне бюджетування на місцевому рівні"
-В условиях ограниченных финансов у всех городов возникает потребность поиска этих финансов для этих целей, которые касаются непосредственно людей. И поскольку люди это мужчины и женщины, то гендерное бюджетирование позволяет четче определить их потребности и направить ресурсы туда, где они больше всего нужны.
Харківський проект триватиме півроку. Результати досліджень фахівці обіцяють оприлюднити та запропонувати профільним департаментам уже восени.
Леся Кочержук