"Інфосіті" – інформаційно-аналітичний портал

Як прифронтовий Харків долає виклики війни – Ігор Терехов розповів журналістам з Норвегії реалії життя

YouTube video player

Будні Харкова та з якими викликами стикається прифронтове місто. Мер Ігор Терехов розповів журналістам з Норвегії, як живе мегаполіс в умовах війни та з чим кожного дня стикаються люди та міська влада.

ІГОР ТЕРЕХОВ ХАРКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ ГОЛОВА
За минулий рік Харків пережив 318 обстрілів, повітряна тривога лунала у Харкові більше ніж півроку. Ви бачите, що кожного дня обстріли чи то по місту, чи то по передмістю Харкова, але на жаль ось така ситуація. Що стосується загроз, як я вже казав, то це звісно обстріли з повітря. І тут російські агресори використовують всі свої потужності, які мають на озброєнні. Як наслідок всього цього – це глобальні пошкодження, які є сьогодні у Харкові.

Так, близько 8 тисяч будівель у місті так чи інакше пошкоджено внаслідок бойових дій, левова частка з яких це житлові будинки. 160 тисяч харків’ян залишились без даху над головою. Тільки за минулий рік, наводить дані статистики Ігор Терехов, 2600 будинків зазнали руйнувань. Муніципалітет активно працює над залученням допомоги для відновлення домівок містян. І в першу чергу ремонтують ті, де це можливо, тобто у будівлі не суттєво пошкоджений конструктив.

ІГОР ТЕРЕХОВ ХАРКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ ГОЛОВА
Є випадки, коли будинки не підлягають відбудові, відновленню і сьогодні ми, на жаль, маємо 300 таких багатоповерхових будинків, які неможливо буде відбудувати. Є будинки, в яке було потрапляння, але там, як ми кажемо не удже серйозні наслідки влучань. Так, ми робимо все, що залежить від нас, бо є певні фінансові можливості, людські можливості для відбудови. Наприклад у тому, минулому році було відновлено 100 будинків. Зараз ми ставимо собі за мету – 157 будинків відбудувати.

Містянам, яких окупанти позбавили житла, муніципалітет надає можливість розміститися у гуртожитки, де раніше проживало дуже багато студентів. Окрім цього, розміщують і тих, хто шукає прихисток у місті. Тільки офіційно зареєстрованих внутрішньопереміщених осіб у Харкові 205 тисяч, значна частина прибула з небезпечних громад області, але є і ті, хто приїхав з інших регіонів.

ІГОР ТЕРЕХОВ ХАРКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ ГОЛОВА
Така ситуація, яка сьогодні є – це певний виклик для нас як для міської влади, бо ці люди, які переїхали вони потребують піклування, їх потрібно обслуговувати, їх потрібно розміщувати, їм потрібно надавати соціальні послуги, медичні послуги, їх потрібно працевлаштовувати, забезпечувати всім необхідним – і це величезний виклик.

Втім, попри обставини місто робить все можливе аби створити комфортні умови для жителів прифронтового Харкова. Так, у мегаполісі функціонують кілька підземних шкіл, де мають змогу у безпечному просторі навчатись діти. Але, зазначає мер, така кількість місць не покриває потребу. Більшість школярів продовжують здобувати освіту онлайн.

ІГОР ТЕРЕХОВ ХАРКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ ГОЛОВА
Є у нас сподівання, що і Норвегія буде допомагати відбудовувати і місто Харків і школи, бо 50% шкіл, які були до війни зазнали пошкоджень. Тому сьогодні дуже важливо нам, щоб ви нас підтримували Бо є мікрорайони, такі локальні мікрорайони, де дуже багато дітей, але там немає де вчитися. І тому для нас дуже важлива сьогодні відбудова, дуже важлива.

Тож Ігор Терехов просить норвезьких партнерів долучитися до тих, хто зацікавлений у відбудові Харкова.

ІГОР ТЕРЕХОВ ХАРКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ ГОЛОВА
Ми чудово розуміємо, що неможливо одній державі, чи одному місту все зробити. Але взяти декілька шкіл і відбудувати нових. Там де вони найбільш необхідні. Взяти декілька мікрорайонів щодо будівництва будинків. Взяти і надати обладнання щодо когенерації, щодо котлів теплових. Це можливо. Надати нам транспорт, бо дуже багато сьогодні ви змінюєте транспорту. У вас є той транспорт, який ви використовували і він ще на ходу, і теж можуть нам дати такий транспорт – такі приклади у нас є. З Німеччиною: з Нюрнбергом; з Брно – це Чехія, з іншими містами, Катовіце – Польща, з Варшавою. Тому така допомога вона суттєва насправді. І тут ви можете бути лідером і провідником наших мрій щодо співвідношень наших з Норвегією.