Інфляція до кінця року може прискоритися. Такий прогноз оприлюднив Нацбанк України, спираючись на те, що пожвавлення попиту на товари вплине на зростання цін.
Звіт Національного банку України
У серпні 2020 року споживча інфляція в річному вимірі прискорилася до 2,5% (з 2,4% у липні). Однак споживча інфляція перебувала нижче цільового діапазону в 5% і залишалася меншою порівняно з прогнозом, опублікованим у Інфляційному звіті за липень 2020 року. Проте з пожвавленням споживчого попиту і економічної активності на тлі низької бази порівняння минулого року очікується, що вона повернеться в межі цільового діапазону до кінця року.
Адже, як вважають в НБУ, ціни будуть зростати. Як зазначає регулятор, на сповільнення вартості впливав відкладений попит на деякі послуги та товари.
Звіт Національного банку України
Так, меншими темпами падали ціни на побутову техніку та електроніку. Прискорилося зростання вартості автомобілів, ліків та інших медичних товарів. Натомість поглибилося падіння цін на інші товари не першої необхідності – одяг та взуття, посуд, домашній текстиль. Це може пояснюватися порівняно меншим впливом курсового чинника на них через наявність у підприємств запасів попередніх колекцій та здійснення закупівель наперед.
Хоча, наприклад, продовольчі товари як купували так і купують, тому ціна на овочі за рахунок хорошого врожаю не підіймалась. Але це стосується не всіх продуктів. Зокрема, потрохи подорожчала більшість молочних та борошняних виробів, продукти з риби та безалкогольні напої.
Звіт Національного банку України
Дешевшими, ніж торік, були картопля, буряк, капуста, банани, лимони. Сповільнилося подорожчання кабачків, огірків, часнику, яблук, молока. Під впливом слабкого попиту та достатньої пропозиції тривало зниження цін на свинину . Крім цього, знову подешевшали яйця, ймовірно через зниження зовнішнього попиту. Натомість ціни на помідори знову почали зростати. Через затримку достигання урожаю також дорожчими, ніж торік, були кавуни.
Проте тепер у бізнесу з'явилися непередбачувані витрати, серед яких і дезінфекція, це як наслідок, призвело до зростання цін на товари особистого догляду.