Цьогоріч свято Івана Купала припадає на неділю, тож обіцяє бути особливо масштабним. Святкування як правило влаштовують вніч на 7 липня і здебільшого біля води. Обов'язковим є розкладання вогнища. Згідно з переказами, воно має велику магічну силу. Тож через нього стрибали всі, проходячи таким чином своєрідний ритуал очищення. Вважається, якщо перестрибнути, до будинку залучиться достаток, чоловік знайде силу і хоробрість, а дівчина красу. А якщо пара хоче перевірити свої почуття, їм слід перестрибнути багаття, тримаючись за руки, якщо вони їх не розчепили, то житимуть разом довго і щасливо. А ще вважалося, що на сході сонця варто обов'язково вмитися або скупатися в річці, щоб очистити і вилікувати тіло. Але найпопулярнішою традицією купальського свята було і є – плетіння вінка з польових квітів і спускання його на воду. Дівчата таким чином дізнавалися про майбутнє. Якщо вінок відплив від берега – наречений зовсім близько, а потонув – заміж в цьому році не вийти.
Сьогодні купальські обряди існують у «відродженій» формі інсценізованого обряду. І хоч магічний зміст ритуалів знівельований, а святкування набрало мистецького значення, все ж головні язичницькі ритуальні дійства до нас дійшли – це плетення вінків дівчатами і пускання їх на воду; розпалювання багаття та стрибання через вогонь; ритуальна купіль. Як і вогонь, вода також мала силу «очищення», «оздоровлення». Тому в цей день купання було ритуальним і відоме всім народам Європи.
Також вважалося, що на Івана Купала цілющої сили набирають трави. Існує повр'я, що у купальську ніч розквітає папороть лише на одну коротку мить. Здобути цю квітку досить важко, але хто її знайде і зірве – набуде надзвичайних властивостей.
Це був особливий день для вшанування рослин. Головною купальською травою вважалась папороть, таємничий цвіт якої у ліс в ніч на Купала йшли шукати найсміливіші. Той, хто її знайде, буде здоровим і багатим. Існував також звичай на Купала збирати лікарські рослини; прикрашати оселі зіллям. Побутували вірування і в цілющі властивості купальської роси, у ній качалися, нею вмивалися.
Є і прикмети цього дня, щоби родина не збідніла, на Івана Купала краще нічого не віддавати, не продавати і не позичати. А знайдені гроші ні в якому разі не брати. Народна віра і звичаї, пов'язані з традиціями цього свята, збереглися і до сьогодні і попри час не втратили своє первісне значення, а це єднання з природою та щире бажання здоров'я, добробуту і миру.