"Інфосіті" – інформаційно-аналітичний портал

Як пандемія вплинула на українську економіку

Під час карантину обсяги платежів, які здійснюють українці, не змінилися. Про це заявив голова Національного банку України Яків Смолів. Він також додав, що банкомати поповнювалися знезараженою готівкою, а бізнес, який працює, та населення мали змогу проводити всі свої операції – дистанційно або ж у відділеннях.
 
Яків Смолій голова Національного банку України
 
Хоча частина відділень зменшила години обслуговування клієнтів, частина відділень закрилася, але 77% банківських відділень працюють, 96% банкоматів та терміналів працюють (за винятком тих, що розташовані у великих торговельних центрах).
 
Але, за словами голови НБУ, паніка серед населення була відчутна у березні.  Зріс і курс долара, були проблеми з постачанням валютної готівки, бо припинилося авіасполучення. Наразі жодного дефіциту валюти, як національної, так і іноземної, немає, додав Яків Смолій. 
 
Яків Смолій голова Національного банку України
 
Сьогодні системні банки мають можливість надавати послугу обміну валюти онлайн через банківські додатки. Тобто клієнти, які мали безготівкову гривню, мали і можливість поміняти її на безготівковий долар. Готівка була доступна для обміну у банківських відділеннях та небанківських пунктах обміну, які не закривалися під час карантину. Так що населення мало змогу обміняти гроші, коли хотіло.
 
Суттєвого зростання курсу валют у Нацбанку не прогнозують і після каранину.
 
Яків Смолій голова Національного банку України
 
Ми не очікуємо, що усі побіжать купувати долари.Думаю, в першу чергу, населення почне витрачати кошти, які в них ще є, бо є певний відкладений попит. Хоча попит буде залишатися ще досить пригніченим, ми більше очікуємо на певне збільшення споживання, якщо порівняти з карантином, а не на збільшення валютних накопичень чи валютних операцій.
 
Карантин суттєво вдарив по українському бізнесу, додає голова Нацбанку. Індекс ділової активності, за даними регулятора, у квітні знизився нижче 30 пунктів.
 
Яків Смолій голова Національного банку України
 
Зараз іде послаблення карантину, почали працювати деякі підприємства, малий та середній бізнес відновлює роботу. Разом із тим ми бачимо, що березень ми завершили з профіцитом поточного рахунку, хоча ще рік тому мали дефіцит. Ми очікуємо, що і квітень завершимо так само з профіцитом, оскільки імпорт скорочується набагато швидше, ніж експорт. А обсяги наших експортних поставок зерна, соняшникової олії, руди навіть виросли.
 
Раніше Нацбанк очікував падіння економіки на 5% в цьому році, а у наступному – зростання до 4%. Але, прогноз планують перглянути у  червні-липні.