Які ще умови має виконати Україна, аби отримати транш від МВФ повністю?
Більш ніж 2 мільярди доларів фінансової підтримки МВФ спрямує для України. Це сума лише першого кредиту, загалом держава очікує п"ять мільярдів доларів, але для отримання всіх цих коштів потрібно виконати ще декілька умов. Міжнародний фонд оприлюднив текст програми, де вказані наступні настанови для України задля отримання іншої частини кредиту.
Головні пріоритети:
• пом'якшення впливу кризи на економіку, включно із підтримкою домогосподарств і бізнесу,
• забезпечення подальшої незалежності центрального банку та плаваючого курсу,
• забезпечення фінансової стабільності разом із поверненням коштів, втрачених під час очищення банківської системи,
• просування у ключових реформах державного управління та боротьби з корупцією.
Більш детально, як це має виглядати на практиці та які галузі держави треба реформувати, вказано вже в меморандумі про співпрацю. Так Уряд України зобов'язався до березня 2021 року провести аудит розподілу кошів від МВФ. А ще, хоча Україна вже ухвалила закон щодо врегулювання банківської сфери, цьому питанню в меморандумі приділена чи не найбільша увага. До кінця червня фінустанови мають розробити програму роботи із токсичними кредитами – це ті позики, де не дотримуються першочергових угод. І до кінця липня мають бути договори із держбанками про те, що вони працюють на комерційній основі без політичного впливу. Якщо всі ці домовленості виконають, в МВФ передбачають вхід міжнародних організацій в капітал українських банків. Наприклад, в жовтні Європейський банк реконструкції та розвитку має увійти до капіталу Ощадбанку. Що ж до споживчих послуг. В меморандумі йдеться про те, що їхня вартість має бути виключно ринковою.
Заява МВФ
Починаючи від опалювального сезону 2020-2021, тарифи на опалення будуть переглядатися і встановлюватися щонайменше раз на рік перед початком опалювального сезону, аби зміни у ціні на газ та інших складових тарифу були адекватно відображені у тарифах на тепло.
А ще споживач має сам обирати постачальника послуг, і в разі необхідності змінювати його, при цьому борги не будуть перешкодою. Одночасно із цим система несвоєчасної сплати за послуги стане жорсткішою. Також Кабмін не повинен змінювати податкове законодавство в період співпраці з МВФ, не нараховувати податкових пільг та не розширювати можливості спрощеного оподаткування. Що ж до пенсій. Держава має обв"язково проводити їх індексацію у чітко запланований строк, а не як цьогоріч із двомісячним запізненням. Також Уряд має утриматися від запровадження нових пенсійних пільг чи прілеїв та кроків, що знижуватимуть пенсійний вік. Необхідно урядовцям продовжити і боротьбу з корупцією та медичну реформу саме ту, що запропонувала екс-міністр Уляна Супрун.