Ясенева вузькотіла смарагдова златка атакує листяні дерева

09.07.2020 13:49   -
Автор:
Листяні дерева атакують! Влітку 2019 року вперше на території Україні було підтверджено наявність карантинного інвазійного виду – ясеневої вузькотілої смарагдової златки. Вона відноситься до групи агресивних стовбурових шкідників, здатних заселяти живі, неослаблені дерева, що неминуче приводить їх до загибелі. Загалом цей шкідник зустрічається і на молодих, і на дорослих деревах в насадженнях різного типу.
 
Єлизавета Ткачова співробітник Харківського зоопарку
 
Зоною природного проживання цієї златки є листяні ліси Корейського півострова, північно-східного Китаю, Японії, Монголії і Тайваню. Природнім чином розповсюдження відбувається доволі помірно, приблизно 10 км на рік. Швидке розповсюдження шкідника на величезні території відбувається за допомогою діяльності людини, тобто експорту та імпорту вже заселеної деревини. Нажаль, на ранніх стадіях заселення дерев златкою встановити досить важко. Надійними ознаками є розкльови кори і наявність личинкових ходів під корою. Основні симптоми – це характерні льотні отвори на стовбурах і гілках, але вони з'являються пізніше, на наступний рік після заселення. 
 
Оскільки ясенева златка є карантинним видом, додає Єлизавета Ткачова, процедура її контролю прописана у міжнародних правилах Європейської та Середземноморської організації рослин. На 1 етапі проводиться детальне обстеження радіусом 1 км від заселеного дерева та встановлюють карантинну зону радіусом не менше 20 км.  2 етап обстеження проводиться з метою визначення меж зони розповсюдження. 
 
Єлизавета Ткачова співробітник Харківського зоопарку
 
Ці етапи потрібно проводити, доки не будуть виявлені усі заселені ясені. Наступний етап – це вирубка усіх дерев, які мають ознаки заселення шкідником та на останньому усі ясені об’єднують в так звану "заселену златкою зону", вирублюють та досліджують. Наразі зона заселення златкою в Україні знаходится  всього за 69 км від Харківської області. Основна загроза полягає у тому, що златка здатна заселяти здорові дерева, тим самим знищувати їх. Тому без дотримання карантинних норм, ми ризикуємо втратити усі дерева ясена в країні.