К чему приведет аваковская реформа МВД. Мнение экспертов
Юлія Чорна кореспондент
Не міліція, а поліція. Ліквідація дублюючих підрозділів відомства. Скорочення штату на 30% та запровадження нового законодавства. Це головні постулати аваковської реформи МВС України, яку на цьому тижні затвержив Кабмін. Проходитиме вона у декілька етапів, які розплановані на найближчі роки. Звучить оптимістично. От тільки у експертів така ініціатива міністра викликає безліч сумнівів
Реформування системи МВС в Україні, в один голос наголошують юристи, необхідне. Без неї бездіяльність при розкритті резонансних злочинів ніколи не зрушить з мертвої точки. Однак реформа, яка розтянута на багато років, кажуть, рано чи пізно стане неактуальною та зазнає фіаско.
Олег Михайлов юрист
В нашей стране, которая полностью поражена коррупцией и это позиция уже всех сторон в политическом процессе, наверное, международных экспертов, соответственно такие реформы обречены на провал. Именно потому, что коррупция сама себя поглощать, уничтожать не будет. Растлевать – пожалуйста. Улучшать – нет. Реформа однозначно нужна, но она должна быть молниеносной.
Плюсом нової реформи, каже Олег Михайлов, є й те, що вона передбачає ліквідацію ряду підрозділів МВС, які займаються одним і тим самим. Більше не інснуватиме Управління транспортної міліції по боротьбі з організованою злочинністю, Ветеринарна міліція та Управління міліції у справах неповнолітніх. Загалом звільненню підлягає третина правоохоронців. Проте навряд чи можна сподіватися, що від обов"язків усунуть некопетентних.
Олег Михайлов юрист
Реформу у нас сейчас готовят кто? Именно те люди, которых она напрямую каснется. Т.е. те генералы, которые подают министру МВД свои проекты, они прекрасно понимают, что их это каснется в первую очередь. Соответственно, их позиция – давайте придумаем ротацию.
Деякі фахівці взагалі вважають, що нова реформа за пару років ліквідує найбільш боєздатні підрозділи МВС.
Ярослав Дунаєв правозахисник
Зараз кожний підрозділ має свій, «заточений» під завдання спецназ. Наприклад, «Беркут» спеціалізується на масових заворушеннях, «Сокіл» – на ліквідації банд і звільнення заручників, «Грифон» захищає всіх учасників судового процесу. У всіх спецназівців досить вузька спеціалізація. Аваков хоче розігнати 2/3 складу цих спецпідрозділів і залишити один універсальний спецназ. А якщо 2/3 спецназівців звільнять, кого в такій ситуації можна буде відправити воювати в разі виникнення, наприклад, ще одного АТО?
Щож до перейменування міліції в поліцію, експерти визнають – через зміну назви сутність відомства навряд чи зміниться.
Олег Михайлов юрист
Если мы будем менять название, наверняка, криминальные элементы не исчезнут. А если мы это название оставим и наполним его новым содержанием, а именно: большее количество дружиннародных, возможно, территориальных подразделений, которые будут привязаны именно к ответственности органов именно местного самоуправления, то, возможно, нам будет проще контролировать работу этого органа, и фактически уничтожить тот громадный буфер между проблемой и решением, который называется бюрократическая коррупционная схема.
Реформа також торкнеться ДАІ та ППС. В населених пунктах їх об'єднають в єдине ціле. Зрештою в МВС входитиме 5 підрозділів: Національна поліція, Національна гвардія, Державна міграційна служба, Державна прикордонна служба та Державна служба з надзвичайних ситуацій. Поки що ж перший етап реформування ще не розпочався, проте він має завершитися до кінця поточного року.