Понад 95 мільярдів гривень закладено в державному бюджеті на охорону здоров"я України на 2019 рікі. Це на майже 9 мільярдів більше ніж минулоріч, адже галузь, зазначають міністерські фахівці, потребує масштабних змін, а значить і додаткових коштів. Так тільки оплата послуг первинної медичної допомоги за програмою медичних гарантій Національною службою здоров’я – складатиме майже 15 мільярдів гривень.
Міністерство охорони здоров'я 95% усіх комунальних медичних закладів первинки долучилися до змін і переходять на нову модель фінансування – коли держава оплачує медичні послуги, надані конкретному пацієнту. Усі заклади, що надають первинну медичну допомогу, будуть отримувати оплати за надання медичних послуг тільки за договорами з Національною службою здоров’я. Принцип “гроші йдуть за пацієнтом” запрацює в усіх комунальних медзакладах, де працюють сімейні лікарі, терапевти і педіатри.
Аби покращити швидкість та якість надання послуг зміни очікуються і в екстренній медичній допомозі. У МОЗ обіцяють розпочати створення диспетчерських служб у тих областях, де їх ще немає, закупити новий транспорт з усім необхідним устаткуванням, обладнати для працівників служби центри для організації навчання сучасним технікам врятування життя, і тим, хто підвищить свою кваліфікацію навіть збільшити заробітні плати. Загалом же на розвток служби екстренної меддопомоги передбачено один мільярд гривень, а на фінансування через механізм субвенції – 6 мільярдів. На таку ж медичну субвенцію тільки для спеціалізованої, амбулаторної, стаціонарної та екстреної допомоги можуть розраховувати і місцеві бюджети, вона складатиме майже 56 мільярдів гривень. І ще понад 840 мільйонів – на відшкодування вартості препаратів інсуліну за кошти держбюджету.
Міністерство охорони здоров'я Ці гроші покриють 87% від загальної потреби. Лише 13% від потреби мають бути забезпечені з місцевих бюджетів. Вже зараз завдяки електронному реєстру пацієнтів, які потребують інсулінотерапії, місцева влада може дуже точно спланувати фінансування потреби в кожному регіоні, щоби не допускати перерв у забезпеченні пацієнтів. Потреба в інсулінах визначається відповідно до даних електронного реєстру пацієнтів, що потребують інсулінотерапії. Це відкритий прозорий реєстр, який дозволяє розраховувати загальну потребу в інсулінах відповідно до фактичної кількості отриманих хворими препаратів інсуліну.
Передбачені у держбюджеті цього року і кошти на закупівлю ліків і медичних виробів – всього близько шести з половиною мільярдів гривень. Ще один мільярд виділено на програму "Доступні ліки". Уряд обіцяє, що українці і надалі отримуватимуть медикаменти від серцево-судинних захворювань, діабету 2 типу та бронхіальної астми безоплатно або з незначною доплатою.
Міністерство охорони здоров'я З 1 квітня програма відійде до Національної служби здоров’я, тобто контрактувати аптечні заклади та відшкодовувати вартість відпущених лікарських засобів будуть не заклади охорони здоров’я чи муніципалітети, а безпосередньо один головний оператор бюджетних коштів – НСЗУ. Нова модель фінансування передбачає, що всі адміністративні механізми програми стануть автоматизованими та централізованими. Це сприятиме оперативному реагуванню на нестачу фінансування у тому чи іншому регіоні. НСЗУ як єдиний фінансовий оператор програми зможе самостійно, без рішення місцевої ради, перерозподіляти фінансування між регіонами, де є більший попит на ліки за програмою і тими, де є надлишок.
А вже з 1-го липня МОЗ обіцяє впровадити ще одну програму "Безкоштовна діагностика", для реалізації якої у бюджеті передбачено 2 мільярди гривень. Згідно цієї програми пацієнти за направленням сімейного лікаря, терапевта або педіатра зможуть безоплатно отримати ряд діагностичних послуг.