Харків звикає до життя по-ізраїльськи (відео)

09.06.2023 10:34   -

Повномасштабна війна, що розгорнула росія проти України триває 16-й місяць. Чи не найбільше не пощастило жити по сусідству з окупантом Харкову. З центру міста до кордону з російським агресором трохи більше 30 кілометрів. Тому прифронтове місто звикає до життя у нових умовах. Коли безпека цивільних на першому місті. У будинках, на підприємствах, на вулицях у кожному районі, мікрорайоні, кварталі та дворі мають бути укриття. У Харкові вони є, хоча і стан та умови у них різний.

ЮРІЙ СИДОРЕНКО ДИРЕКТОР ДЕПАРТАМЕНТУ У СПРАВАХ ІНФОРМАЦІЇ ТА ЗВЯЗКІВ З ГРОМАДСЬКІСТЮ
У Харкові налічується 2600 укриттів. З них 2363 знаходяться у житлових будинках і підпорядковуються «Жилкомсервісу». Також є укриття у лікарнях, є укриття у школах, є укриття на підприємствах. Є врешті решт, – не входять до цього переліку 30 станцій метрополітену, а також 14 наших безпечних зупинок. Як стверджують в «Жилкомсервісі» всі ці тимчасові укриття були оброблені від крис, від гризунів, від комах. Ясна річ, що не всі вони виглядають як 5-ти зірковий готель, але для тимчасового укриття вони цілком придатні.

Це Салтівський район. Один з підвалів житлового будинку. Комунальні служби показують укриття, що передбачене для жителів відразу декількох домів.

МИХАЙЛО МАСІЧ НАЧАЛЬНИК ДІЛЬНИЦІ №30 КП «ЖИЛКОМСЕРВІС» САЛТІВСЬКОГО РАЙОНУ
У нас є аптечка, є запас води питтєвої, є примусова вентиляція, я санвузол в якому зберігається, в якому зберігається запас технічної води. Якщо навіть в місті вода перестане подаватися, то це укриття ще може існувати: і туалет, і раковина будуть працювати від цього запасу води. Тут у нас є аварійне освітлення , бачите світлодіодну лєнту, ще є запасний вихід, якщо у випадку завалу двох виходів , є додатковим.

СЕРГІЙ ПОСОХОВ ЗАСТУПНИК ГОЛОВИ АДМІНІСТРАЦІЇ САЛТІВСЬКОГО РАЙОНУ З ПИТАНЬ ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА
На території Салтіського району міста Харкова розташовано 676 укриттів. В тому числі у будинках комунальної власності – 558. У будинках альтернативної форми власності – ОСББ, житлові кооперативи та інші – 99 і 19 це інші учбові та медичні заклади. За розпорядженням Харківського міського голови спільно з органами національної поліції та мнс організовано перевірку щодо цілодобової доступності до цих укриттів, щоб вони були цілодобово відкриті та доступ мали вільний всі мешканці району і міста.

СЕРГІЙ АНДРІЙЧЕНКО ПРОВІДНИЙ ІНСПЕКТОР ВЗНС ПО САЛТІВСЬКОМУ РАЙОНУ ХМТГ ХРУ ДСНС В ХАРКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ
Під час проведення огляду цих приміщень – найпростіших укриттів, які розташовані в будинках у підвальному приміщенні ми звертаємо увагу на доступність для населення, яке може укриватися у цьому укритті. Це можуть бути як мешканці будинку, як і громадяни, які в той чи інший час перебувають біля цього укриття. Під час огляду є невеликі зауваження , наприклад доступності, наприклад ключі ми можемо рекомендувати роздавати більше населенню Наприклад, відповідальна особа, наприклад хтось в під’їзді у кого може бути ключ, може бути там на праці. Вони постійно відчинені, так, але є такі факти, коли вони замикаються. В цьому випадку ми інформуємо співробітників поліції і співробітниками поліції проводяться заходи щодо відчинення та недопущення закриття цих приміщень.

За потреби харків’яни можуть скористатися інтерактивною картою укриттів: smart.citynet.kharkov.ua. Також містянам слід звертати увагу на інформаційні вказівники з напрямком руху до найближчих сховищ. Щодо метрополітену, то повідомили у муніципалітеті, підземка як укриття для людей буде відчиненою цілодобово.

Читайте нас у Facebook, Telegram, Instagram та дивіться наші відео в YouТube та TikTok.

СЕРГІЙ РЯЗАНОВ СТАРШИЙ ІНСПЕКТОР З КОМУНІКАЦІЇ ХАРКІВСЬКОГО РАЙОННОГО УПРАВЛІННЯ ПОЛІЦІЇ №2
У випадку, якщо будуть виявлені такі факти, то національна поліція буде проводити всі превентивні заходи щодо негайного відкриття, якщо в подальшому буде виявлено, то ці відповідальні особи будуть притягатися до відповідальності. Згідно чинного законодавства. Це може бути адміністративна, або кримінальна в залежності від самого факту, що відбулося. Якщо це буде така ситуація як в місті Києві, то це буде кримінальна відповідальність. На території Салтівського району за кожним таким укриттям закріплений працівник поліції,який періодично гласно і негласно здійснює ці перевірки.

Від життя цивільних та їх безпеки до освітнього процесу у навчальних закладах. Тут теж Харкову доведеться звикати працювати у новому форматі. Наприклад, без належного укриття відновити звичну форму навчання в школах неможливо. Тому зараз у Харкові працюють над тим, щоб з вересня, навіть у тестовому режимі відчинити школи для офлайн форми навчання.

ІГОР ТЕРЕХОВ ХАРКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ ГОЛОВА
Я дуже хочу, щоб 1 вересня ми розпочали навчальний рік у школах в комбінованому режимі. Особливо першокласники, бо це дуже важливо, бо це їх майбутнє наших дітей, маленьких дітей. Вони повинні навчитись писати, повинні навчитись читати, а це в онлайн-режимі, на жаль неможливо. І крім цього, дуже важливе питання, це те, що вони повинні бути соціалізовані. Соціалізація діточок і тому ми будемо зараз робити все можливе і неможливе щоб були чи то укриття у школах чи то бомбосховища, ми над цим працюємо і виділяємо кошти для того, щоб наші діти змогли комбіновано займатися.

Але, повернення до звичного освітнього процесу буде можливим, лишень за наявності належного укриття в навчальному закладі. А з цим поки не все так ідеально, як би хотілося.

ОЛЬГА ДЕМЕНКО ДИРЕКТОР ДЕПАРТАМЕНТУ ОСВІТИ ХАРКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
Кожна школа побудована у різні часи. Якась школа має 130 років, якась школа має 40 років. У якоїсь школи величезне укриття і воно вже відремонтоване, а в якоїсь невеличке і воно ще не відремонтоване. Тому, директор кожної школи повинен уже зараз чітко собі уявляти як будуть відбуватись заняття. От, наприклад, ми зараз знаходимось в школі, де багато приміщень-укриттів. Тут можна майже всю школу одночасно в укритті посадити навчатися. Тому директору цієї школи, звичайно ж, легше. Вона вже сьогодні думає коли і як ми будемо навчатися. Іншому директорі, я була в Немишлянському районі в одній із шкіл і я бачила, що там невеличке укриття, там можна розмістити максимум 200 дітей. Значить ми будемо вчитися із підзміною, або в дві зміни. Тобто кожна школа самостійна юридична одиниця, яка сама буде вирішувати, як же вони надаватимуть освітні послуги.

Це якраз одна з шкіл Харкова, де з вересня можуть перейти на офлайн навчання. Тут є належне укриття, де можна облаштувати класи. Підвал школи минулоріч відремонтували.

ОЛЬГА БЄЛИХ ДИРЕКТОР ШКОЛИ
На даний момент у нас є обладнане укриття, яке зараз використовується як пункт незламності. Але до 1 вересня воно буде трішечки змінене, переобладнане під необхідні завдання. Давайте подивимось. У нас є освітлення, у нас є достатній рівень інтернету. Є обігрівачі, є вентиляція, відчиняються вікна і є доступ свіжого повітря. Є плита, але коли дітки будуть не буду використовувати. Є обов’язків запас води питної, технічної. Є туалети, якими можна користуватися і є приміщення в яких ми можемо розставити парти і проводити навіть тут заняття.

Згідно висновку інспекторів у цьому укритті можна розмістити до 300 осіб. Тому колектив школи вже зараз думає, на який формат переходити з 1 вересня. Оскільки ця школа одна з великих у місті. Зареєстровано понад 1000 учнів.

ОЛЬГА БЄЛИХ ДИРЕКТОР ШКОЛИ
Зараз у нас в школі 1039 учнів, але майже 50% учнів знаходяться за кордоном. Десь близько 305 у Харкові. І я думаю, що з 1-го вересня, якщо без пекові умови нам дозволять це зробити , то це буде змішаний формат. Онлайн з офлайн навчанням. Я так думаю, що ми будемо приходити сюди в якійсь дні. В інші дні діти будуть онлайн займатися, а інші класи будуть приходити до школи. Будемо їх якимось чином чергувати.

А це ще одна з харківських шкіл, де теж готуються з нового навчального року відновити звичайну форму навчання. Щоправда, окрім підвального укриття, тут розглядають можливість розміщувати дітей і в будівлі освітнього закладу.

АЛЛА ЧИНЕНОВА ДИРЕКТОР ШКОЛИ
Не встигли завершити як готуємось до комбінованого навчання. Бо у нас є дуже добре укриття. Воно 300 квадратних метрів. Може вмістити до 500 учнів, якщо треба буде сховатися. Тому ми готуємось до комбінованого. І будемо використовувати для уроків 1-й поверх школи, щоб дітки встигли сховатися в укритті. Уроки будуть проводитись як в укритті, так і в приміщенні школи, бов укритті ми можемо облаштувати 3 класи максимум. Щоб і учням , і учителям було комфортно. Але так є і вайфай, і є всі умови для того, щоб навчальний процес проходив результативно. У нас 610 учнів за мережею і у Харкові 280 Батьки початкової школи дуже багато запитували про навчання у наступному році, тому у мене на 1-му поверсі початкова школа і я вважаю, що початкову школу, якщо вониу Харкові, ми будемо навчати у школі, хоч один, хоч два дні. Але комбіновано.

За час повномашстабного вторгнення рашисти у Харкові повністю знищили 4 школи. Ще 87 понівечені. Тому учнів цих навчальних закладів, що юридично є, а фізично стерті з лиця землі, кажуть у профільному департаменті, доведеться заселити до тих шкіл, що вціліли, або відремонтовані і мають належне укриття.

ОЛЬГА ДЕМЕНКО ДИРЕКТОР ДЕПАРТАМЕНТУ ОСВІТИ ХАРКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
134 школи мають укриття. Переважна більшість більшість із них – 128 мають акти ДСНС про те, що укриття може бути використане як сховище. Але, але…із цих укриттів є акт, що дозволяє працювати, а є акт, що дозволяє працювати за умови. Чому!? Бо, наприклад, в минулому році за кошти виключно міського бюджету ми відремонтували в школах 51 укриття. Ці укриття оснащені і світлом, і водою, і туалетом, і всім необхідним. Тому вони можуть беззаперечно працювати, а є укриття, які ще не відремонтовані, на які необхідні кошти, тому вони включені до переліку захисних споруд цивільного захисту «За умови». Дійсно, ми мріяли в цьому році відремонтувати всі укриття і дуже чекали субвенції з державного бюджету. На жаль, область не дала нам грошей із субвенції, тому поки що коштів не маємо. Але особисто харківський міський голова Ігор Терехов сказав, що ми будемо готувати укриття.

Віддавати чи не віддавати дітей до школи на офлайн форму навчання вирішуватимуть тільки батьки. У Харкові до цього питання пообіцяли підходити виважено.За словами мера Харкова перехід на офлайн навчання спершу стартує зі шкіл, а вже другим етапом будуть дитячі садочки. Але знову ж таки, все залежатиме від безпекової ситуації у місті. Але якщо офлайн навчання і запровадять з вересня, то лишень в частині шкіл.

ІГОР ТЕРЕХОВ ХАРКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ ГОЛОВА
Так, не всі школи, але дуже хочу, щоб ми розпочали так. Це нам дуже потрібно.

Тих учнів, які в свій час виїхали з міста через повномасштабну війну, відраховувати з навчальних закладів Харкова не будуть.

ОСТАННІ НОВИНИ