Лікарі йдуть до пацієнтів. Як Харків допомагає переселенцям адаптуватися у місті
Відтепер лікар не чекає на пацієнта, а навпаки – іде до нього. У Харкові медики приїздять прямо в гуртожитки до внутрішньо переміщених осіб, аби не дати війні відібрати найцінніше – здоров’я. Без довгих черг і складних маршрутів: консультації, обстеження та навіть підтримка психолога – усе там, де люди живуть і потребують допомоги найбільше.
– Добрий день, розказуйте, які у вас скарги. – У мене спина болить. – А як давно болить? -Та до війни роки два, а зараз ще більше почала боліти.
Саме так сьогодні починається ранок не в поліклініці, а в звичайному харківському гуртожитку, що став тимчасовою оселею для внутрішньо переміщених осіб. Війна забрала у них дім, здоров’я, відчуття стабільності. А разом з цим – і змогу самостійно дістатися до лікаря. Тому нині медики прийшли просто до кімнат переселенців. У черзі на огляд – і пані Валентина. Майже рік тому, рятуючись від війни, вона переїхала з рідного Купʼянську. Попри пережиті труднощі, нині на своє життя жінка не нарікає. Каже, у новому тимчасовому домі в неї все добре.
ВАЛЕНТИНА ІВАНІВНА
Тут у нас дуже гарно, у нас дуже гарний комендант, у нас умови дуже гарні. Ми дякуємо, що нас сюди поселили, саме в цей гуртожиток.
Однак, зважаючи на обставини, своє здоровʼя не перевіряла давно, зізнається жінка, тож сьогодні хоче це надолужити.
ВАЛЕНТИНА ІВАНІВНА
Дуже зручно. Тому що у нас дуже багато лежачих людей, які не можуть самі поїхати до лікарні. Їм треба допомога, вони самі не можуть їхати. Тому дякуємо нашим лікарям, що вони приїхали до нас, до нашого гуртожитку.
Такі Дні здоров’я для переселенців проходять щотижня у різних місцях тимчасово проживання, яких, у Харкові до речі, понад 50. Цього разу лікарі завітали на Салтівку. Тут терапевт Оксана лише за першу годину встигла прийняти десяток пацієнтів.
Читайте нас у Facebook, Telegram, Instagram та дивіться наші відео в YouТube та TikTok.
ОКСАНА МЕЙЛЕХОВА ЛІКАР-ТЕРАПЕВТ
Всіх ми проконсультували, всім ми поміряли тиск. Деяких навіть послухали, вислухали, поміряли температуру, сатурацію, пульс, вислухали всі їхні скарги, навіть провели кардіограму. Також ми призначили лікування, навіть екстрене лікування ми уже призначили пацієнтам. Та постійне лікування також. Пацієнти висловлюють свої скарги. Вони з нами відверті, вони посміхаються і йдуть з нами на контакт.
Та за усмішками – часто виявляють проблеми і фізіологічні, і психологічні, каже лікарка.
ОКСАНА МЕЙЛЕХОВА ЛІКАР-ТЕРАПЕВТ
Пацієнти зараз звертаються з проблемами з підвищеним артеріальним тиском та підвищеним рівнем цукру в крові. Це основні їх проблеми та їх питання, що з цим робити. Але також у них є скарги з їх психічного здоров’я. Також ми їх консультуємо з цього питання.
Тож до огляду залучили й психолога – пані Анастасію. Фахівчиня каже: психічне здоров’я – не менш важливе за фізичне. У внутрішньо переміщених осіб запитів багато, однак найпоширенішою проблемою є соціалізація.
АНАСТАСІЯ КАЛУГІНА КЛІНІЧНИЙ ПСИХОЛОГ
Взагалі-то соціалізація, соціалізація. Допомагаємо людям інтегруватися у суспільство.
Медогляд не обмежується лише консультаціями – пацієнтам надають цілий спектр й інших не менш важливих послуг.
НЕЛЯ НОВІЦЬКА ЗАСТУПНИК ГЕНЕРАЛЬНОГО ДИРЕКТОРА З ЕПІДЕМІОЛОГІЧНИХ ТА САНІТАРНО-ГІГІЄНІЧНИХ ПИТАНЬ ХАРКІВСЬКОГО ОБЛАСНОГО ЦЕНТРУ КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ
01:00 Сьогодні ми надаємо такі послуги, як флюорографічне обстеження для встановлення ознак туберкульозу легень. Ми також проводимо дослідження крові на СНІД і вірусний гепатит С. Надаємо послуги по щепленнях проти правця і дифтерії, проводимо дослідження вмісту цукру в крові, артеріальний тиск вимірюємо ну і саме лікарі терапевти вже проводять обстеження пацієнтів, включно з кардіограмою. Для того, щоб можливо спрямувати їх на подальше лікування до інших спеціалістів.
У рамках Днів здоров’я значну увагу приділяють саме профілактичним заходам, адже вони без перебільшення здатні врятувати життя, кажуть медики. Річ у тому, що більшість передчасних смертей спричиняють неінфекційні хвороби. І в Україні ця проблема є глобальною. До прикладу, лише 62% чоловіків у державі доживають до 60 років, що значно нижче за європейські стандарти. Тому вчасна діагностика та здоровий спосіб життя – критично важливі.
НЕЛЯ НОВІЦЬКА ЗАСТУПНИК ГЕНЕРАЛЬНОГО ДИРЕКТОРА З ЕПІДЕМІОЛОГІЧНИХ ТА САНІТАРНО-ГІГІЄНІЧНИХ ПИТАНЬ ХАРКІВСЬКОГО ОБЛАСНОГО ЦЕНТРУ КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ
Основна порада – це здоровий спосіб життя. Це, по перше, рух. Це правильне харчування, це відмова від шкідливих звичок, таких як тютюнопаління і вживання алкоголю. Ну і профілактика, саме раннє звернення по медичну допомогу, для того, щоб захворювання, або патологічні стани, які виникли, можна було лікувати на ранніх етапах.
Нині у харківських місцях тимчасово проживання мешкає понад 6 тисяч осіб. Серед них значну частину становлять ті, хто найбільше потребує турботи й підтримки – діти, люди похилого віку, маломобільні особи. Саме для них місто впроваджує практику медичних виїзних бригад. Бо війна змінила не лише маршрути, а й саму логіку турботи про здоров’я – тепер вона максимально близько до людини.
ВІКТОРІЯ ІВЧЕНКО ДИРЕКТОР ДЕПАРТАМЕНТУ ПО РОБОТІ З ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНИМИ ОСОБАМИ ХМР
На сьогодні девіз у нас такий, що не ВПО йдуть до лікаря, а лікарі ідуть до ВПО. У цьому МТП більшість осіб похилого віку, близько 40 осіб маломобільних і буквально ось щойно підходила жіночка. У неї чоловік прикутий до ліжка і потребує здійснити кардіограму. І наші лікарі профільні, які долучені до цього заходу, обов’язково цього дідуся обстежать.
Цю ініціативу реалізовують за дорученням мера Харкова. До роботи залучено фахівців обласного центру контролю і профілактики хвороб, департамент охорони здоров’я та представників департаменту по роботі з ВПО. Разом вони створюють систему допомоги, яка реально працює.
ВІКТОРІЯ ІВЧЕНКО ДИРЕКТОР ДЕПАРТАМЕНТУ ПО РОБОТІ З ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНИМИ ОСОБАМИ ХМР
Захід за ініціативою харківського міського голови Терехова Ігоря Олександровича, для нього, в першу чергу, це звичайно безпека людей і опіка за цих людей, які на сьогодні є малозахищеними, вони як ніхто потребують уваги і опіки від нашого міста. У нас розроблений графік відвідування місць тимчасового проживання до кінця року. Тобто, залучені всі профільні лікарні. І, відповідно графіку, ми обʼїздимо всі МТП і всі внутрішньо переміщені особи та маломобільні, і люди похилого віку, отримають весь спектр послуг, який наявний в нашому заході.
ОСТАННІ НОВИНИ
- Випускники Основʼянського району довели: майбутнє Харкова – в надійних руках
- На Харківщині поліцейські затримали автовикрадача
- В Україні запроваджують експериментальний проект допомоги сім’ям з низьким доходом
- Харківська ОВА розширює підрозділи пожежної охорони
- Експертці повідомили про підозру через недбалість при оцінці зруйнованого будинку