Лише 10% українців дають хабарі чиновникам

26.04.2013 17:56   -
Автор:

Українці практично не дають хабарів чиновникам. Таких, за даними соціологічного дослідження, більше сімдесяти відсотків. І харків"ян серед них чимало.

Антоніна

-Нет, нет, никогда. Я такой человек, что я стараюсь этого избегать.

Богдан

-Нет. Может там мелкие, но так нет.

Клавдія Дмитрівна

-Я не даю никому взятку.

Сильвестр

-Еще нет, если честно, еще нет. Принципиально решить без взятки. Есть будем давать взятки, тогда наоборот будут наживаться на нас.

За тим же соцопитуванням лише десять відсотків українців таки дають хабари. Понад тринадцять відсотків опитаних просто відмовилися відповідати. Але з тих десяти відсотків, які кладуть гроші в кишені чиновників, значно менше половини вважають, що хабар допомагає скоріше вирішити проблему.

Роман

-Пройти быстрее очередь. Вот прихожу в больницу, там очередь большая, свои знакомые, ну как сват, зять,теща. Всех проводят. То есть не хочется долго в очереди стоять.

Більше двадцяти шести відсотків з тих же десяти процентів хабарядавців кажуть: запропонувати хабар – це вже норма життя. Трохи менше двадцяти відсотків дають, бо від них вимагають цього.

Дмитро

-Или требуют в открытую или создается ситуация при которой нужно давать взятку, чтобы ускорить процесс. Потому что процесс не двигается, замкнутый круг создается искусственно.

Ганна

-Зачастую требуют, ну и как бы положено. Наверное так заведено, так положено. Наверное это ментальность.

Фахівці говорять: корупція- це вже, дійсно, ментальність людей. Це традиції, які важко викорінити.

Валерій Рубан політолог

-Но на это есть причины. Это несовершенство экономического механизма, отсутствие соответствующего законодательства.

Наразі в країні намагаються боротися з корупцією. На всіх рівнях. Однак мінімальні оцінки збитку державного бюджету в країні щорічно складають близько двадцяти мільярдів гривень. Про це нещодавно сказав Президент України. Глава держави наголосив: надалі заходи протидії корупції будуть жорсткіші. Зі звільненнями чиновників.

Валерій Рубан політолог

-Государство, общество в целом с такими отрицательными явлениями безусловно борятся. Но я не знаю примера, чтобы где-то была победа.

Люди кажуть: перемога у боротьбі з корупцією не дається, бо її існуванню сприяють низькі зарплати.

Олена

-От бедности. Я врачей не осуждаю. потому что, действительно, у них зарплата маленькая. С миру по нитке, каждый хоть чуть чуть, хоть пять гривен даст, им уже легче.

Є у цієї проблеми і психологічний фактор впливу. Людина, яка дала хабар раз, зробить це і вдруге, говорять фахівці.

Олена Неводнича психолог

-Это может быть психокомплексом, который называется страх. Мы все можем чего- то боятся. В данном случае мы можем боятся, что не решится наш вопрос. Мы можем боятся того, что нам могут мстить, это может быть связано с решением какого-то административного вопроса.

Тож перед тим, як давати хабара,- радить Олена Неводнича, треба добре подумати. Адже це може перерости у психологічну залежність. Коли вже і не треба, а хочеться комусь покласти гроші в кишеню.

Євгенія Кутнова