«Люди бояться невідомого»: харківський депутат–доброволець Ігор Черняк – про мобілізацію і службу в ЗСУ (відео)

15.03.2024 16:30   -

Коли над державою повисла загроза, охопив страх і паніка, вони стали на захист. Добровільно, розуміючи, що повинні. Бо це обов’язок. Вчителі, митці, юристи, спорсмени, представники всіх сфер і професій. Всі відкинули все своє мирне і цивільне, і поповнили ряди українських добровольців. Серед таких й Ігор Черняк. До війни – юрист, депутат Харківської міської ради, представник команди «Антикорупційного центру». У війську з березня 2022 року.

ІГОР ЧЕРНЯК УКРАЇНСЬКИЙ ДОБРОВОЛЕЦЬ, ДЕПУТАТ ХМР, ЮРИСТ
Я для себе іншої опції не розглядав, тому, що була проголошена загальна мобілізація. А на мою думку, загальна мобілізація – вона означає те, що будь-хто, хто відповідає там критеріям, які визначені державою по віку і хто за станом здоров’я спроможний тримати зброю у руках зброю, має бути залучений безпосередньо до сил оборони. Тому і сенс цієї загальної мобілізації. І на привеликий жаль вона хоч і була проголошена загальною, як ми зараз бачимо не стала загальною у суспільстві. І це є велика проблема. І це безпосередньо впливає в тому числі на ті результати, які ми зараз маємо.

За ці два роки повномасштабного вторгнення, каже Ігор, перебував у складі декількох військових частин. Спеціалізується на БПЛА. За плечима дуже складні напрямки.

ІГОР ЧЕРНЯК УКРАЇНСЬКИЙ ДОБРОВОЛЕЦЬ, ДЕПУТАТ ХМР, ЮРИСТ
У моєму розумінні, та і в розумінні багатьох, хто дотичний до служби, хто проходить зараз військову службу є усвідомлення того, що без максимальної мобілізації і ресурсу, ми не переможемо. Що це означає, це означає, що ми платимо дуже страшну ціну . У кожного з нас з нас гинуть друзі, побратими. У цивільних людей гинуть родичі. Всі ми бачимо ці жахливі історії , діти гинуть… Але нам дійсно зараз фізично не вистачає військового ресурсу для того, щоб продовжувати давати відсіч ворогу і для того, щоб деокуповувати наші території. Тому без максимального залучення всіх, перемогти буде дуже-дуже складно. І цей тягар він непропорційно лягає на тих людей, які добровільно мобілізувались і пішли служити там служать протягом 2 років . І ми бачимо, що цих людей стає на превеликий жаль все менше. Хтось на превеликий жал загинув, хтось перебуває в полоні, хтось зниклий безвісти. Є ті, хто отримали тяжкі поранення не може повернутися служити, але ми бачимо, що значна частина людей не долучається. Тобто не приходить і не стає на заміну. І це викликає певні такі відчуття нерозуміння. Тому, всі , хто служить, вони це роблять не для себе тільки, чи тільки там своїх родин, а для всього суспільства. Для всіх родин, для всіх дітей, для всіх батьків.

Вони не скаржаться ні на брак сну, ні на втому, але вважають, що стати на захист України, обов’язок кожного, хто вважає себе чоловіком і громадянином України. Але з мобілізаційними заходами , вважає Ігор Черняк, потрібно навести порядок, аби прибрати з суспільства страх і домисли, що породжують нерішучість.

ІГОР ЧЕРНЯК УКРАЇНСЬКИЙ ДОБРОВОЛЕЦЬ, ДЕПУТАТ ХМР, ЮРИСТ
Люди мені , здається, бояться незрозумілого і невідомого. І якраз треба проводити роботу з цією мобілізацією. Тобто , щоб люди розуміли, куди вони потраплять, щоб люди розуміли, яке буде забезпечення. Щоб люди розуміли, яке буде грошове забезпечення, скільки вони будуть отримувати. Щоб вони були впевнені в адекватності командування, тобто, і тих задач, які будуть їм ставити. Щоб були визначені на мою думку, дуже важливий фактор, – чіткі строки служби. Бо на сьогодні у нас мобілізація вона, как бы,- «копайте отсюда и до обеда». Вона має початок і не має ніякого терміну завершення. Ось тут якраз є великі недопрацювання пов’язані з організацією процесу мобілізації і з проведенням тієї роботи з населенням.

Якраз ось такі незрозумілі речі, і відштовхують людей від служби. Тому, якщо з цим навести порядок , то ситуація суттєво зміниться. І ще один важливий момент, вважає Ігор. Всі ті, хто не служив, мають бути обмежені у певних правах. Це стосується як ухилянтів, так і тих хто прикривається мандатом чи ще якимось імунітетом.

ІГОР ЧЕРНЯК УКРАЇНСЬКИЙ ДОБРОВОЛЕЦЬ, ДЕПУТАТ ХМР, ЮРИСТ
Сьогодні у нас така історія, як бронювання. Значна частина працівників правоохоронних органів є заброньованими. Вони фактично не служать, хоча перебувають на посадах, на яких служба виглядала б достатньо логічним продовженням тієї діяльності , якою вони займаються. Вони мають відповідну фізичну підготовку, вони мають відповідні навички поводження за зброєю і так далі. І найголовніше, що в подальшому вони так само зможуть обіймати ці посади, не бравши участі в бойових діях. Хоча б логічніше було зробити. Що для кожного з силових відомств чи правоохоронних структур безпосередня участь в бойових діях , не потрібно це робити протягом там значного часу. Але безпосередня участь в бойових діях протягом року є необхідною підставою для того, щоб продовжувати службу в цих органах. І це також би було на мою думку справедливо і відповідало викликам, які є на сьогодні.

Подібні механізми, щоправда фінансового характеру, вважає Ігор, треба застосовувати відносно тих, хто зараз перебуває за кордоном. Це буде оптимальною соціальною справедливістю, вважають добровольці. Якщо ти і не насмілився одягнути військову форму, то будь ласка, допомагай українському війську, яке захищає твій дім.

Читайте нас у Facebook, Telegram, Instagram та дивіться наші відео в YouТube та TikTok.

ІГОР ЧЕРНЯК УКРАЇНСЬКИЙ ДОБРОВОЛЕЦЬ, ДЕПУТАТ ХМР, ЮРИСТ
Для мене образливо, якщо чесно, що у нас є велика кількість колег , які зберігають свій статус як депутатів. Які незрозуміло де знаходяться, незрозуміло чим займаються і незрозуміло, власне, нахіба їм той Харків. Хтось кудись там поїхав, кудись потікав, десь перебуває там на території України , але при цьому з якихось незрозумілих підстав вони зберігають свої мандати. Хоча жодної участі навіть в засіданні органів, в роботі ради не беруть. Для мене це незрозуміла позиція. Поки людина має мандат, – це обов’язок приходити на сесію, розуміти що відбувається в місті і якимось чином намагатися вирішити ті проблеми, які є у мешканців міста.

І передусім кожен має пам’ятати про відповідальність. Відповідальність за те, коли тебе спитають, що ти зробив для Перемоги.

ІГОР ЧЕРНЯК УКРАЇНСЬКИЙ ДОБРОВОЛЕЦЬ, ДЕПУТАТ ХМР, ЮРИСТ
Що було найтяжче, найтяжче це втрачати друзів і побратимів. І так само надихає бажання того, щоб та ціна яку ми платимо, щоб вона не була марною. От це насправді найважливіше, щоб ті колосальні жертви, ті всі страждання , те горе, через яке ми зараз всі проходимо і наше місто, і взагалі всі як український народ ми проходимо, щоб все це не було марним. А для того, щоб це не було марним, кожен має на своєму місці, байдуже де це місце, кожен має робити максимум від нього залежне для того, щоб наближати цю перемогу. І в силах оборони, і люди, які та волонтерством займаються , чи люди, які займаються забезпеченням чи комунальні працівники , кожен на своєму місці має робити максимум.

Якщо відійти від тем фронту, мобілізації, а зосередитись на Харкові, то на думку Ігоря Черняка, саме події останніх двох років остаточно сформували місто. Харків зміг показати ворогу, що не варто його «асвобождать», а самі харків’яни зрозуміли, що для них їх місто.

ІГОР ЧЕРНЯК УКРАЇНСЬКИЙ ДОБРОВОЛЕЦЬ, ДЕПУТАТ ХМР, ЮРИСТ
Він самобутній, він сильний, він зі своєю специфікою, зі своїми якимось приколами, але він дуже такий цілісний і він може за себе постояти! Я думаю, що ось це нове сприйняття в тому числі харків’янами свого міста – міста, яке пройшло через дуже жахливі події. Міста, яке і зараз продовжує щодня від ворожих атак і обстрілів, і при тому, в яке люди хочуть повертатися. Люди, усвідомлюючи всі ризики, усвідомлюючи всю небезпеку все одно повертаються, тому, що це їхнє місто і вони не бачать себе де інде поза Харковом. Тому я вважаю. Що війна в цьому плані допомогла якимось чином завершити формування концепту міста. І от думаю, що всі, я особисто пишаюсь , да я не народився в Харкові , але коли мене хтось питає звідки ти, я завжди кажу, я з Харкова. Бо я харків’янин, бо я себе так відчуваю. Я себе так ідентифікую.

ОСТАННІ НОВИНИ