Любая семья лучше, чем детдом

18.02.2020 12:55   -
Автор:
З кінця 2020 року українські дитбудинки не прийматимуть дітей. Замість цього будуть створюватись умови при яких малюки матимуть змогу повноцінно зростати і виховуватись з батьками. І лише в поодиноких  випадках  діти направлятимуться  в патронатні чи прийомні родини. Також в результаті медичної реформи будинки маляти, у яких перебувають діти до 4 років, теж будуть трансформовані. Вони стануть суто медичними закладами. В них перебуватимуть лише діти, які потребуватимуть лікування і реабілітації. Здорові діти з цих закладів теж мають бути  влаштовані у родичів, знайомих чи в сім’ї патронатних вихователів.
 
Наразі лише 8% дітей, які знаходяться  у дитячих  будинках – сиріти. У інших є батьки. Рішення відмови від великих дитячих будинків  – це  частина національної стратегії реформування інституційних закладів, яку 2 роки тому затвердив Кабінет міністрів 
 
Згідно з цією реформою вже через 7 років зникнуть усі інтернати, а заміть них з'являться патронатні родини, дитячі будинки сімейного типу і тимчасові реабілітаційні центри, де  будуть мешкати не більше 15 дітей. Також до 2023 року повинні будуть з'явитись і спеціалізовані центри, які будуть надавати послуги з реабілітації та паліативну допомогу дітям з інвалідністю. 
 
Наразі в країні 730 державних інтернатів, в яких мешкають 107 тисяч дітей. Більшість з яких планується повернути батькам до 2023 року. Для цього влада і органи місцевого самоврядування повинні допомогти батькам вирішити їх психологічні, соціальні, фінансові проблеми та створити умови для спільного життя з дитиною. 
 
Пояснюється, що така підтримка буде безоплатною, оскільки вона увійшла в гарантований державою пакет послуг, який фінансує Нацслужба здоров'я. Сама ж реформа буде реалізована за кошти з державного і місцевих бюджетів. Що стосується долі  дітей після досягнення 18 років, то органи опіки повинні керуватись законом України про охорону дитинства, в якому прописано порядок соціального захисту дітей–сиріт та позбавлених батьківської опіки. Держава не залишить сам на сам таких дітей після перебування у патронатній родині чи будинку сімейного типу. Закон  гарантує їм  безоплатне оволодіння професією, одноразову  матеріальну допомогу, працевлаштування. Щодо житла, то за дитиною зберігається право володіння майном батьків чи родичів, а якщо це не можливо, держава надає соціальне житло.
 
Кінцева мета реформи – зменшення кількості  дітей в інтернатах втричі. Якщо сьогодні це 1,5%  дитячого населення  країни, то у 2026 цифра має складати лише 0,5 %.