Маленький укус – великі наслідки: чому сезон кліщів лякає медиків і як уберегтися від небезпеки

30.04.2025 17:46   -

Їх не видно та не чути, однак ці крихітні паразити несуть небезпеку, яка може змінити все життя. У Харкові сезон кліщів почався раніше, ніж зазвичай. І перші тривожні діагнози вже встановлено. Де ховаються небезпечні шкідники, як уберегтися від укусу та чому старі міфи лише підвищують ризики – дивіться далі.

Вони підстерігають у траві, ховаються в чагарниках і безшумно впиваються в шкіру. Їх не почути заздалегідь, однак, наслідки зустрічі з цими паразитами – можуть змінити все життя. Цьогоріч у Харківській області кліщі активізувалися раніше, ніж зазвичай, і атакують не лише в лісах, а й у парках та на дачних ділянках. Водночас чимало людей досі живе в полоні міфів: нібито такі шкідники можуть падати з дерев. Це – не так, застерігають фахівці.

ЛЮБОВ МАХОТА ДИРЕКТОРКА ХАРКІВСЬКОГО ОБЛАСНОГО ЦЕНТРУ КОНТРОЛЮ І ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ

В основному, вони люблять сидіти на високій траві, очікуючи свою жертву – чи то мишу, чи то якусь тваринку, собачку чи людину. І найважча відстань – це до метра.

Перші укуси в Харківській області зафіксували ще наприкінці березня, а разом із ними – й перші тривожні діагнози. Кліщі можуть заразити людину важкими захворюваннями. Найнебезпечніший ворог у нашому регіоні – бореліоз, або ж хвороба Лайма.

ЛЮБОВ МАХОТА ДИРЕКТОРКА ХАРКІВСЬКОГО ОБЛАСНОГО ЦЕНТРУ КОНТРОЛЮ І ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ

Найбільш поширений у нас іксодовий кліщовий бореліоз. Не тільки в Харківській області, а й в більшості регіонів України. Також кліщі переносять кліщовий енцефаліт, захворювання. Воно в нашій області не фіксується, були поодинокі випадки, але ж вони завізні. Анаплазмоз, ерліхіоз, більше у тварин – бабезіоз. І також іноді були випадки туляремії.

Медики наголошують – профілактика рятує життя. Перед прогулянкою на відкритій місцевості слід не забути про репеленти. Та обов’язково – правильно підібрати одяг.

ЛЮБОВ МАХОТА ДИРЕКТОРКА ХАРКІВСЬКОГО ОБЛАСНОГО ЦЕНТРУ КОНТРОЛЮ І ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ

Перед виходом на природу, на дачні ділянки, на присадибні, в парк, сквери, лісопарки обовʼязково слід своє тіло обробити репелентами. До речі, до репелентів треба обов’язково вивчити інструкцію, не брати, не закуповувати репеленти, які мають невеликий термін придатності. І одягатися правильно. Необхідно одягати світлий одяг, зрозуміло чому, щоб було видно кліща. Необхідно одягати сорочку з довгим рукавом, штани бажано заправити в шкарпетки, сорочку заправити в штани. Також, закрити шию. Якщо є капюшон, його надягти.

Кліщі полюють на відкриту й ніжну шкіру – шия, ліктьові згини, коліна. Тож кожні дві години на природі варто оглядати себе з голови до п’ят. А вдома – скинути одяг, витрусити, випрати, випрасувати й не забути про повторну перевірку. Та інколи навіть запобіжні заходи не гарантують захисту. Паразит діє непомітно – під час укусу впорскує знеболювальну речовину, і людина нічого не відчуває. У результаті – 14 підтверджених випадків бореліозу в Харківській області лише з початку цьорічного сезону.

ЛЮБОВ МАХОТА ДИРЕКТОРКА ХАРКІВСЬКОГО ОБЛАСНОГО ЦЕНТРУ КОНТРОЛЮ І ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ

Якщо вчасно не видалити кліща, а видалити його бажано за одну добу, а якщо уже три доби він пробуде в тілі, то уже можемо мати стовідсоткове інфікування, у разі, якщо цей кліщ інфікований. Дуже складні наслідки захворювання, яке не лікується вчасно. Уражається і опорна система, тобто артрити. До речі, болі в суглобах можуть зʼявлятися уже на перший-другий тиждень після укусу. Може вражатися серцево-судинна система – міокардити. Також нервова система вражається.

Якщо ж людина вже підхопила кліща, то найкращим рішенням буде звернутися до лікаря. Однак, коли такої можливості немає, видалити шкідника можна і самостійно.

ЛЮБОВ МАХОТА ДИРЕКТОРКА ХАРКІВСЬКОГО ОБЛАСНОГО ЦЕНТРУ КОНТРОЛЮ І ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ

Видаляти його можливо – взяти нитку, зробити петлю і потихеньку розхитувати його. Найосновніше – обережно, щоб не роздавити, оскільки в животику знаходяться якраз збудники. Ніколи не потрібно заливати олією – це теж міф, спиртовмісними рідинами, спиртом, або чимось іншим. Оскільки кліщ буде шокований і може зануритися ще глибше. Після видалення кліща обов’язково помити руки з милом і обробити місце видалення антисептичним засобом.

Щоб убезпечити мешканців від паразитів, навесні необхідно проводити організовану акарицидну обробку. У Харкові ці заходи вже стартували – нині комунальники обробляють міські парки та сквери від шкідників.

ЛЮБОВ МАХОТА ДИРЕКТОРКА ХАРКІВСЬКОГО ОБЛАСНОГО ЦЕНТРУ КОНТРОЛЮ І ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ

Наразі Харківська міська рада, СКП «Харківзеленбуд», здається, з 22-го квітня розпочали такі роботи проводити. Також необхідно навесні і восени проводити дератизаційні заходи, оскільки гризуни також є резервуарами для передачі збудника цих інфекцій.

Однак попри виконання у місті всіх необхідних робіт, прогнози фахівців щодо кількості випадків захворювання, спричинених укусами кліщів, залишаються не надто втішними.

ЛЮБОВ МАХОТА ДИРЕКТОРКА ХАРКІВСЬКОГО ОБЛАСНОГО ЦЕНТРУ КОНТРОЛЮ І ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ

Є такий показник, як поширеність кліщів. Вважається нормою 0,5 на 1 км. У нас в Харківській області в 2024 році 2,8 на 1 км, в 2023 році було 2,7 на 1 км. Тобто, при таких показниках поширеності кліщів, звісно, ми очікуємо високий рівень захворюваності.

Читайте нас у Facebook, Telegram, Instagram та дивіться наші відео в YouТube та TikTok.

ОСТАННІ НОВИНИ