Методи банківських шахраїв розкриті. Що повинні знати українці, щоб зберегти свої рахунки
З карток українців у 2024 році зникло понад мільярд гривень – констатують в Нацбанку. Для порівняння: у 2023-му середній розмір крадіжки становив 3,1 тис. грн, а цього року він зріс до 4,8 тис. грн. Також НБУ зафіксував загальне зростання обсягів карткових транзакцій на 8%, що, у поєднанні з ефективнішими шахрайськими схемами, призвело до зростання сум викрадених коштів на 37%. Найбільша частка шахрайських операцій — 83% — здійснювалася онлайн, через інтернет. Лише 17% інцидентів сталися за допомогою банкоматів та терміналів. Спеціалісти нацбанку розкрили і оприлюднили шахрайські методи банківських зловмисників.
Найпоширеніші шахрайські схеми виглядають так:
- Фейкові дзвінки та розсилки: людям повідомляли про нібито фінансову допомогу від державних органів (наприклад, Мінсоцполітики, «Дії» чи ООН) і просили надати реквізити рахунку — під приводом зарахування коштів.
- Підроблені сайти банків і маркетплейсів.
- Фальшиві благодійні фонди: зловмисники маскувалися під волонтерів, які збирають кошти для військових.
- Шантаж і залякування: жертвам повідомляли, що їхні родичі потрапили в аварію, лікарню чи були затримані ТЦК. У стресовому стані люди самі передавали дані карток.
- Злом пристроїв: зловмисники отримували доступ до смартфонів або комп’ютерів і, через банківські додатки, знімали кошти з рахунків. Інколи навіть заходили у кредитні ліміти.
З часом люди стають обізнанішими та менше ведуться на пропозиціі зловмисників. Так, протягом 2024року кількість шахрайства з платіжними картками склала 270 тис. операцій і це на 2000 операцій менше, ніж у 2023 році.
Читайте нас у Facebook, Telegram, Instagram та дивіться наші відео в YouТube та TikTok.
ОЛЕКСІЙ ШАБАН ЗАСТУПНИК ГОЛОВИ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
Показники збитків від шахрайства за 2024 рік демонструють, що в більшості випадків люди стають жертвами шахраїв через недотримання основних правил платіжної безпеки. Тому у 2025 році Національний банк планує продовжити практику підвищення рівня обізнаності громадян про правила безпечного використання платіжних карток та інтернет-банкінгу і повторно провести Всеукраїнську інформаційну кампанію з платіжної безпеки.
Та попри зниження кількості шахрайських операцій їхні фінансові наслідки стали відчутнішими.
Сума збитків зросла на 37% і сягнула 1,1 млрд грн. Це пов’язано зі збільшенням середньої суми однієї шахрайської транзакції — з 3065 грн у 2023 році до 4247 грн у 2024 році.
У Нацбанку також наголошують, що переважна більшість шахрайських випадків спричинена соціальною інженерією. Тобто, коли клієнти самостійно розголошують особисті дані, реквізити платіжних карток, підтверджувальні коди та паролі для проведення платіжних операцій. Тож, фахівці з кібербезпеки застерігають людей бути пильними.
ОСТАННІ НОВИНИ
- Учасники «Школи молодого дипломата» отримали сертифікати про проходження навчання
- Тут було декілька «прильотів», близько 10. На Салтівці відбудовують багатоповерхівку
- Медалі за оборону Харкова: як воїни стали незламними управлінцями під час війни
- Потрібні усі групи крові: Харківський обласний Центр служби крові потребує допомоги
- У Харкові відзначили День матері та День сім’ї (фото)