"Інфосіті" – інформаційно-аналітичний портал

Місцеві вибори 2020. Нові правила

Комітет верховної ради узгодив новий зразок бюлетеню для голосування на місцевих виборах 2020, що пройдуть за новим виборчим кодексом. По-перше нова збірка законів передбачає пропорційну виборчу систему з відкритими списками. Згідно кодексу виборці голосуватимуть не тільки за партію, а за конкретного кандидата в списку партії. 
 
На виборах голів сільських, селищних та міських будуть застосовуватися два різновиди мажоритарної системи. Вони використовувалися на останніх місцевих виборах в Україні. Все залежить від розміру адміністративно-територіальних одиниць.
 
Виборчий кодекс України
 
– до 90 тисяч виборців – для виборів сільських, селищних, міських голів, а також старост застосовується мажоритарна система відносної більшості з голосуванням в єдиному одномандатному окрузі. Обраним вважається кандидат, за якого подано більше голосів виборців;
 
– понад 90 тис. виборців – для виборів міських голів застосовується мажоритарна система абсолютної більшості. Тобто переможцем вважається кандидат, який набрав більше 50% голосів від усієї кількості виборців.
 
Осінні вибори на рівні ОТГ, міст, районів і областей будуть проходити за новим виборчим кодексом – на новій територіальній основі на рівні громад і районів. Саме цим пояснюють нинішнє прискорення адмінтерреформи. Тож на виборах депутатів у місцеві ради будуть застосовуватися одразу дві виборчі системи. 
 
Виборчий кодекс України
 
До 90 тис. виборців – застосовується мажоритарна система відносної більшості з голосуванням у багатомандатних виборчих округах. Обраними вважаються ті кандидати, які отримають більшість голосів виборців в своєму виборчому окрузі. Так обиратимуть депутатів сільських, селищних, міських і районних у містах рад, рад відповідних ОТГ, а також райрад.
 
Понад 90 тисяч виборців – пропорційна система з відкритими партійними списками. Так обиратимуть депутатів обласних, міських рад та міських ОТГ. Також в Україні дозволили змінювати адресу голосування на виборах 2020. Так, на місцевих виборах українці зможуть проголосувати без прописки в паспорті.Для того, щоб змінити адресу голосування, необхідно звернутися до Державного реєстру виборців: саме ця установа може зафіксувати виборчу адресу за місцем фактичного проживання виборця.
 
Центральна виборча комісія
 
Звернутися до органів Державного реєстру виборців. Подати заяву і копію підтверджуючого документа. Отримати повідомлення про зміну місця голосування. Перевірити себе в списку виборців. У день голосування, 25 жовтня з 8:00 до 20:00, виборцю необхідно прийти на новий виборчу дільницю і проголосувати. При собі потрібно мати лише паспорт громадянина України.