Місцеві вибори 2020 року, що відбудуться двадцять п’ятого жовтня пройдуть за новими правилами. Мова про новий виборчий кодекс та формат бюлетеню. Також цьогоріч українці вперше отримали можливість змінювати місце голосування. Все що потрібно знати виборцю про нову систему та її тонкощі, ми зібрали в одному сюжеті.
Вибори пройдуть в 1439 об'єднаних територіальних громадах. Українці будуть вибирати депутатів сільських, селищних, міських рад громад. Також пройдуть чергові вибори сільських, селищних, міських голів у всіх 24 областях України. Різниця в тому, що відтепер замість 490 районів в Україні їх 136, і вибори будуть проходити в райради новостворених територіальних одиниць. Одне з нововеденнь і водночас складнощів кодексу полягає в тому, що кандидат в депутати може йти по списку партії, але при цьому може бути безпартійним
Олег Михайлов адвокат
Місцеві вибори 2020 року, а саме 25 жовтня є найскладнішими з точки зору того, що вперше виборець стикаєтися з тим, що голосувати складно. Склідність у великій кількості партій, необхідності заповнювати трафарети, самостійно обирати людину, що буде вище чи нижча за списком.
На теперішній час, зазначає експерт, формат бюлетеню відсутній. Справа в тому, що для заповнення такого акту ЦВК необхідна інформація від політичних партій щодо прізвищ кандидатів. За планом лише після 27 вересня така інформація буде отримана. Але ось що вже відомо щодо виду бюлетеню.
Олег Михайлов адвокат
Буде номер який буде встановлюватимется за жеребкуванням, назва партії та трафарет – перша новація, яка була відсутня у законодавстві раніше. Згідно цьому трафарету, не тільки за партію, а і за представника цієї партії людина може не просто проголосувати, а зазначити номер тієї людини, яку вважає за необхідною. Або підняти, або опустити з цим списком.
Також одне з нововведень виборчого процесу – можливість замінити бюлетень, у разі його неправильного заповнення, або пошкодження виборцем. Зробити це, зазначає Олег Михайлов, можливо лише під час самого голосування.
Олег Михайлов адвокат
Для цього виборець звертається з самим бюлетенем в якому є неправильні позначки, до працівників цієї ж дільниці, куди він звернувся для голосування. Він отримує новий, після письмової заяви.
За результатами опитувань, фахівці зазначають, більшість українців, а це 77 відсотків збираються прийти та проголосувати на місцевих виборах. Одна з причин – спрощена процедура зміни виборчої адреси, зробити це можна до 9 вересня.
Олег Михайлов адвокат
Маючі необхідні критерії, а саме цифровий підпис, людина може звернутися до сайту ЦВК, завдяки ньому знайти де потрібно це зробити просто онлайн, не виходячий із дому і буде змінена адреса на ту, яка зручніше для людини, щоб проголосувати. Друге, якщо потрібне оффлайн, якщо людина не використовує інтернет, або не хоче отримувати цифровий підпис. Це завітати до відповідної виборчої комісії і знайти де є можливість змінити себе у реєстрі виборців України.
У разі, якщо нічого не зміниться, до виборів залишилось 47 днів.