"Інфосіті" – інформаційно-аналітичний портал

МОЗ готує українців до масової вакцинації проти грипу та COVID-19

Експерти прогнозують, що друга хвиля епідемії китайського вірусу може накрити Україну восени, і вона буде серйозніше першої. До того ж з настанням осінньо-зимового сезону підвищується кількість захворювань на грип та ГРВІ. Щоб уникнути масштабної епідемії  в МОЗ заявляють, що готуються до масової вакцинації всіх громадян України. Препарат чекають вже в липні, повідомив Головний санітарний лікар країни Віктор Ляшко
 
Віктор Ляшко Головний санітарний лікар України 
 
Ми хочемо виключити поєднання двох схожих інфекційних захворювань, які передаються однаковими шляхами і можуть одночасно призвести до значного спалаху інфекційних хвороб, заповнити наші інфекційні відділення та викликати велику кількість пневмоній. Це грипоподібні захворювання та коронавірус. Для того щоб унеможливити такі спалахи восени, нам треба готуватися до масової вакцинації проти грипу в цьому році.
 
Лікарі наголошують, що в будь-якому разі щорічна вакцинація від грипу — це найкращий спосіб якщо навіть і захворіти, то зменшити ризик  серйозних ускладнень, госпіталізації та смерті, тим паче в умовах пандемії коронавірусу. Вакцина, переконують в уряді, захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною.
 
Міністерство охорони здоров’я України
 
У 2018-2019 роках в аптеках України можна було придбати дві вакцини проти грипу: "Джісі Флю" (Південна Корея) та "Ваксігрип Тетра" (Франція). Обидві вакцини – це так звані спліт-вакцини, що означає розщеплений вірус. Чим вони відрізняються? Перша вакцина захищає від трьох вірусів грипу, так звана тривалентна вакцина. Вона південнокорейська. Друга захищає від чотирьох вірусів грипу, тобто є квадривалентною
 
Якість вакцин, котрі ввозять до країни, перевіряють Держлікслужба України та Лабораторія з контролю якості медичних імунобіологічних препаратів Державного експертного центру. Важливо також знати, що вакцинація проти грипу належить до рекомендованих щеплень і відсутня у національному календарі щеплень. Тому вакцину можуть закуповувати за гроші місцевих бюджетів, підприємств або власним коштом громадян. 
 
Скільки коштуватиме щеплення, як будуть проводитись закупівлі, і яке буде покарання за відмову від щеплення, МОЗ не повідомоляє. Між тим Віктор Ляшко зазначив, незважаючи на те, що вакцина поки ще немає, всім українським громадянам варто вже зараз готувати кошти на її закупівлю. 
 
Віктор Ляшко Головний санітарний лікар країни 
 
Оскільки вакцина проти грипу кожного року змінює штам вірусу, який входить до її складу, зараз у цей конкретний період часу, ми ще не можемо вакцинуватися, бо вакцини немає. Але вже слід починати готуватися, розраховувати потреби. Прогнозуємо на липень, серпень, вересень закуповувати вакцину, як тільки вона з’явиться на ринку України та інших європейських країн. Щойно з’явиться вакцина, потрібно масово прищеплюватись проти грипу. Така профілактика зможе вберегти населення від спалаху одразу двох інфекційних хвороб: грипу та COVID-19.
 
Імунологи акцентують, що вакцинація повинна проводитися до початку активності грипу. Тож рекомендується зробити щеплення  до кінця жовтня. Лікарі також зазначають, що побічні ефекти від вакцини проти грипу виникають рідко. Але перед щепленням обов’язково слід звернутися до сімейного лікаря і отримати рекомендації для всієї родини.