“Ми не знаємо, що буде після, тому треба жити зараз”, –  яка народжуваність в Харкові

31.12.2024 14:56   -

Народити під Новий рік! Така подія завжди буде подвійним святом. Як народжувати під час війни та ще й у прифронтовому місті, запитаємо тих, хто наважився на це.

ТЕТЯНА МОЛОДА МАТУСЯ
Страшно народжувати під час війни? – Вообще не страшно, ми були тут весь період пологів. І ось останній обстріл був, ми також були тут. Но все було добре. Слава богу. Родився 3600, хлопчик, все гарно. Дуже гарні лікарі. Дитячі лікарі. Все підказують, все допомагають, щось не ясно, одразу приходять, одразу підкажуть. Усе научуть. Ну, війна  це війна, А життя продовжується. І потрібно дарити життя нашому наступному поколінню. Виховувати їх. І головне, щоб вони росли в нас в мирі. І щоб поскоріше це все закінчилось.

Чоловік Тетяни військовий, знаходиться на передовій. Тож не має можливості бути поряд з дружиною та новонародженим синочком Максимкою. Підтримувала при пологах Тетяну матуся. Антоніна Володимирівна говорить, і надалі допомагатиме доглядати за онуком.

АНТОНІНА ВОЛОДИМИРІВНА МАМА ПОРОДІЛЛІ
Запустили його з операційної сюди в палату , бабушка його сутки нянчила, вспоминала все, що було 45 років тому назад. Бабушка – палочка виручалочка. Всігда під рукою буде.

Харків’янка Таїсія народила дівчинку. Це її друга дитина, говорить Тая, перший хлопчик, якому вже 10 років. Жінка розповідає, давно мріяли з чоловіком про донечку , тож і війна не завадила сбутися замріяному.

ТАЇСІЯ МОЛОДА МАТУСЯ
Я вирішила народжувати під час війни, бо це життя, це такий процес, ми не можемо нічого змінити і ми не можемо бути щасливі після . Ми не знаємо, що буде після. Тому треба жити зараз і в цей час. Мене не лякає, тому що в нас такі добрі люди навколо нас, оточують нас. І харків’яни, і зокрема персонал цієї лікарні. Вони склали такі всі умови, немає страху. І рада, що попала саме в цю лікарню, і навіть те, що вона знаходиться в цьому районі, в якому начебто більш за все лунають постріли та вибухи, мене це турбувало, тому що мене обгорнули заботою і увагою. Це мені допомогло.

А це Михайло і Діана – молоде подружжя. Вони щойно стали батьками синочка Назарчика. Пологи були партнерськими, розповідає татусь. Він говорить, із радістю допомагав та підтримував дружину протягом всього процесу. А ще зізнається, хоча і готувались до події заздалегідь, але все одно було невеличке хвилювання

Читайте нас у Facebook, Telegram, Instagram та дивіться наші відео в YouТube та TikTok.

МИХАЙЛО МОЛОДИЙ ТАТУСЬ
Готувались, звичайно, але все добре. Не страшно було. Все добре пройшло. Був поряд, все гарно пройшло. Коли я вперше взяв на руки, це такі відчуття, не знаю даже як це сказати. Дуже класно. Добре.

А ще Михайло розповідає, що з перших днів вторгнення нікуди не виїжджали, і щодо пологів, то теж вирішили, що народжуватимуть у рідному Харкові.

МИХАЙЛО МОЛОДИЙ ТАТУСЬ
Любимо Харків і якби ми з нього нікуди не хочемо їхати. Тай все.

Життя триває і народжують у Харкові щодня, і матусь з візочками на вулицях побільшало.  Та чи можна назвати збільшення кількості новонароджених дітей у Харкові бебі-бумом? Ні, категорично стверджують лікарі-акушери. Хоча загальна цифра, у порівнянні з першим роком війни, дещо і зросла, та якщо брати за константу народжуваність до війни, то цей показник на сьогодні занадто малий.

ТЕТЯНА ВЕРВЕЙКО ЗАВІДУЮЧА ПОЛОГОВИМ ВІДДІЛЕННЯМ ХАРКІВСЬКОГО МІСЬКОГО ПЕРИНАТАЛЬНОГО ЦЕНТРУ
На жаль, пологи в нас скоротилися. В порівняння можу сказати так: 2021-й рік ми закінчили – в нас було три тисячі пологів. А у 2022 рік, коли почались бойові дії – 956 пологів, з них 450 це січень, лютий. Ось так, в три рази зменшилось. У 2023 році пологи трохи збільшились в нас. Ми завершили рік 1288 пологів і в цьому році вже 1332 пологів. Я хочу сказати, що пологи сократились по всій Україні, не тільки в нас у Харкові.

Та все одно, такі показники народжуваності під час війни для прифронтового Харкова є високими, зазначають лікарі-акушери.

ТЕТЯНА ВЕРВЕЙКО ЗАВІДУЮЧА ПОЛОГОВИМ ВІДДІЛЕННЯМ ХАРКІВСЬКОГО МІСЬКОГО ПЕРИНАТАЛЬНОГО ЦЕНТРУ
Високі, але хотілось би більше.

А от щодо другої чи третьої дитини, то таких пологів  останнім часом побільшало, говорить завідуюча пологовим відділенням.

ТЕТЯНА ВЕРВЕЙКО ЗАВІДУЮЧА ПОЛОГОВИМ ВІДДІЛЕННЯМ ХАРКІВСЬКОГО МІСЬКОГО ПЕРИНАТАЛЬНОГО ЦЕНТРУ
Другі, треті, п’яті, четверті пологи. Такого не було раніше. Зараз більше . І на жаль, збільшилась кількість дівчаток молоденьких, до 18 років. Ну, з чим це пов’язано, я думаю з ситуацією в стані.

Не побільшало і випадків патологій при пологах, зауважує Тетяна Вервейко.

ТЕТЯНА ВЕРВЕЙКО ЗАВІДУЮЧА ПОЛОГОВИМ ВІДДІЛЕННЯМ ХАРКІВСЬКОГО МІСЬКОГО ПЕРИНАТАЛЬНОГО ЦЕНТРУ
Процент кесеревих розтинів, процент різних патологій, там кровотечі, такий же відносно всього. – А народжується більше хлопчиків чи дівчаток? Завжди народжується більше хлопчиків.

ОСТАННІ НОВИНИ