“Ми платили за це високу ціну”. Ігор Терехов поділився досвідом Харкова з мерам польских міст (відео)

14.03.2024 18:52   -

Досвід Харкова для Польщі. Харківський міський голова Ігор Терехов взяв онлайн участь у «Конгресі стійкості», що пройшов у Варшаві. Градоначальник розповів мерам таких міст за розмірами, як Краків, Вроцлав та Лодзь, про управління містом під час війни. Коли все потрібно було робити з колес.

Ігор Терехов зазначив, що 24 лютого 2022 року – це дата, що розділила життя українців на «до» і «після». Коли почалася боротьба за свою країну, за свою землю, за свої родини, за свої домівки. На початку повномасштабної війни в мегаполісі, де мешкало більше півтора мільйона людей, всіх накрила паніка, бо почалися вибухи. За місяць-два кількість населення Харкова скоротилася в п’ять разів – до 300 000. Більшість покинули рідне місто. Перед керівництвом Харкова постали такі виклики, з якими ніколи не стикалися в мирному житті. Першим завданням було зберегти життєдіяльність міста.   

ІГОР ТЕРЕХОВ ХАРКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ ГОЛОВА
Це була зима, ще досить холодно. Тому всі об’єкти критичної інфраструктури працювали, не зупиняючись. Працівники наших комунальних служб стали справжніми героями, бо саме завдяки їхнім зусиллям ми змогли забезпечити життя в місті, а також оперативно ремонтувати пошкоджені обстрілами об’єкти. Увесь не електричний пасажирський транспорт ми переобладнали під евакуацію та на підвезення гуманітарної допомоги. І нам дуже допомогло, що у Харкові є метрополітен. Метро стало і є дотепер найбільшим бомбосховищем у місті. У пікові часи станції підземки приймали половину мешканців Харкова. У метрополітені постійно перебувало 160 000 мешканців.

У перші місяці війни, додає Ігор Терехов, у багатьох людей зникли джерела доходу, бо вони втратили роботу, і тому значну частину продовольства просто роздавали, завдяки гуманітарній допомозі, яка почала надходити від партнерів і, в першу чергу, від міст-побратимів, в тому числі й польських. 

Ще один важливий момент, каже міський голова, що місту не дали потонути в смітті. Спеціалізовані муніципальні підприємства щодня наводили лад на вулицях та в дворах, збирали та вивозили відходи. Таким чином не допустили виникнення антисанітарії, розповсюдження переносників зарази і, як результат, появи якоїсь епідемії.

Читайте нас у Facebook, Telegram, Instagram та дивіться наші відео в YouТube та TikTok.

Також Ігор Терехов окремим пунктом відзначив співпрацю з військовими, допомогу їм та надання фінансової підтримки задля оборони міста.

Ще порада – у місті необхідно мати максимально підготовлені укриття та сховища для цивільного населення. Це була одна з найгостріших проблем, яку зрештою вирішили вже під час війни. У майбутньому, коли в Харкові почнуть зводитися нові будівлі, обов’язковою умовою буде наявність в них об’єктів подвійного призначення, уточнює Ігор Терехов. Наприклад, паркінгів, що зможуть також працювати як укриття. 

Потрібно також максимально захистити об’єкти критичної інфраструктури. А для цього, за словами мера, місту потрібні найсучасніші системи ППО. Треба, також, диверсифікувати джерела надання послуг, зокрема, теплопостачання. І в цьому Харкову прийшли на допомогу десятки мобільних котелень, міні-ТЕЦ, що були забезпечені генераторами.

ІГОР ТЕРЕХОВ ХАРКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ ГОЛОВА
Нам також дуже допомогла сама система організації життєдіяльності Харкова, яка була сформована ще до війни. Маю на увазі, що переважна більшість важливих, критичних для міста послуг надавалася не приватним сектором, а нашими комунальними секторами. Це дуже допомогло нам, щодо підтримки міста, забезпечення міста та евакуації людей. Підсумовуючи, хочу зазначити, що багатьох безпекових проблем можна уникнути, якщо підготуватися до них заздалегідь. На жаль, Україна не мала такої можливості, тому ми вчилися вже на ходу і платили за цей досвід високу ціну. Тому бажаю усім вам ніколи не стикатися з такими викликами, але про всяк випадок бути готовими до різних сценаріїв.

ОСТАННІ НОВИНИ