Нацбанк разъяснил основные положения закона о финансовом мониторинге
Набув чинності закон про фінансовий моніторинг, який передбачає повну ідентифікацію при отриманні фінансових послуг. Експерти прогнозують, що нові правила ускладнять життя українцям в умовах карантину. Але у Нацбанку запевняють: споживачам нічого не загрожує.
Новий закон змінює параметри обов'язкового контролю за фінансовими операціями, зазначають у Нацбанку. Раніше моніторинг здійснювався щодо операцій, які перевищували межу у 150 тисяч гривень. Наразі закон збільшує цю суму.
Катерина Рожкова перший заступник голови Національного банку України
На сьогоднішній день це 400 тисяч гривень плюс. І з 17 ознак лишає лише чотири: це зняття готівки, це перерахування коштів закордон, це операції так званої підвищеної групи ризику, а саме це публічні діячі, або політики. І це операції з перерахуванням коштів або платежами до тих країн, які не імплементували законодавство у сфері фінансового моніторингу.
За словами представників Асоціації платіжних систем, сьогодні Нацбанк України не виробив чітких рекомендацій щодо процедури дистанційної ідентифікації. Наразі до системи BankID, яка дозволяє її здійснити, підключено лише 14 банків. Але, у регуляторі наголошують, що зовсім не обов'язково використовувати саме цю систему.
Катерина Рожкова перший заступник голови Національного банку України
Для того, щоб відкрити рахунок в банку не потрібно йти в банк. Ви можете скористатися дуже простим шляхом: просто відео-телефонним зв'язком. Ваше завдання: засвідчити свою особу для менеджера банку, а далі свої документи відсканувати, або сфотографувати і ці копії надіслати до банку. І таким чином вашу особу буде проідентифіковано.
У регуляторі також заспокоюють споживачів, які звикли користуватися безготівковими розрахунками.
Катерина Рожкова перший заступник голови Національного банку України
Правила нового закону не розповсюджуються на звичайні операції такі, як: сплата комунальних послуг, сплата штрафів, придбання товарів або послуг, шляхом сплати цих послуг вашою банківською карткою. Норми цього закону не розповсюджуються на зняття готівки з власного рахунку. Норми цього закону не розповсюджуються на погашення кредиту в обсязі до 30 тисяч гривень.
Ідентифікації вимагатимуть в тому випадку, коли через термінали на будь-який рахунок вноситиметься сума, яка перевищує п'ять тисяч гривень. У НБУ роз'яснюють, що до кінця року усі термінали необхідно облаштувати спеціальними електронними зчитувачами. Ідентифікувати особу можна буде за допомогою банківської картки чи будь-якого ID-документу. Поповнювати мобільний рахунко на будь-яку суму споживачі зможуть без ідентифікації.