Навчання під землею у Харкові: з якими проблемами стикається прифронтове місто

02.09.2024 16:28   -

Новий навчальний рік у Харкові. І не дивлячись на постійну загрозу обстрілів, прифронтове місто витрачає багато сил та ресурсів на те, щоб школярі міста навчались офлайн: отримували не тільки знання, а і очно спілкувались з однолітками.

Так із вересня 2023 року у Харкові працює метрошкола, де навчається більш як 2 000 дітей. Тоді, рік тому, перед міською радою постало важливе питання: діти навчались онлайн ще з часів ковіду, а потім отримували знання дистанційно вже через початок повномасштабного вторгнення окупантів – все це призвело до того, що школярам не вистачало соціалізації та спілкування.

ІГОР ТЕРЕХОВ ХАРКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ ГОЛОВА
Ми вимушені будувати сьогодні такі школи для того, щоб діти мали можливість навчання. Той досвід, який у нас, до речі, ми були першими в Україні, які побудували унікальний проєкт метрошколи, іншого такого проєкту немає. Крім цього, перші в Україні побудували справжню підземну школу – ліцей під землею. Тому такий досвід у нас є. Що стосується, наскільки важкий цей крок – так, але йде війна і нам потрібно зовсім по іншому дуже багато працювати для того, щоб діти мали можливість вчитись.

І такий підхід із підземним навчанням ще рік тому сприймали скептично, але вже зараз попит на нього серед батьків зростає. У підземній школі та метрошколі вже практично немає вільних місць. І така популярність не тільки серед батьків. Подібні проєкти почали впроваджувати і в Харківській області і за її межами, наприклад, у Запоріжжі. Там наразі триває будівництво однієї підземної школи, що готова запрацювати вже у наступний навчальний рік.

А у Харкові тим часом будують ще три нові підземні школи у різних районах. І все це Харків робить коштом міського бюджету.

ІГОР ТЕРЕХОВ ХАРКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ ГОЛОВА
Ми, як ви знаєте, побудували, обладнали п’ять станцій метрополітену в минулому році. Крім цього, ми збудували справжню школу під землею у Індустріальному районі. Сьогодні попит занадто великий, і жодного вільного міста немає. Тому ми були вимушені зробити так, щоб обладнати шосту станцію метрополітену. І там будуть навчатися теж діти, там справжня школа. Крім цього ми будуємо зараз три підземні школи за власні кошти, кошти міського бюджету.

ОЛЬГА ДЕМЕНКО ДИРЕКТОР ДЕПАРТАМЕНТУ ОСВІТИ ХАРКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
Постановою Кабінету Міністрів виділяється субвенція на область, тобто на регіон, а область потім ту субвенцію розподіляє між власною областю і обласним центром. На жаль, в минулому році із двох пʼятдесяти мільйонів ми не одержали жодної копійки, в цьому році, відповідно, ми не одержали ні копійки з пʼятисот мільйонів гривень. Звичайно, ну, ви ж не думаєте, що ми сидимо, думаємо, чи дадуть, чи не дадуть. Звичайно, були і звернення і письмові, і усні, і перемовини і так далі, але прийнято таке рішення.

При цьому для деяких законодавців, які родом із Харкова, очне навчання дітей – проблема далеко не першочергова. Тому й дієвих кроків щодо її вирішення на користь Харкова вони не роблять.

Читайте нас у Facebook, Telegram, Instagram та дивіться наші відео в YouТube та TikTok.

ОЛЕКСАНДР БАКУМОВ НАРОДНИЙ ДЕПУТАТ УКРАЇНИ
Дивіться, я законодавець. Усі нардепи, які тут присутні, на цьому заході, ми законодавці. Ми не можемо реалізовувати виконавчу гілку влади. Я не можу підмінити собою міського голову Терехова. Я не можу підмінити собою голову місцевої адміністрації, вони мені не підзвітні і непідконтрольні. Як і інші органи державної влади.

Але попри відсутність підтримки з боку деяких народних депутатів, будівництво ще трьох підземних шкіл триває повним ходом. Як і у вже зведеній підземній школі, що розташована в Індустріальному районі, там головний пріоритет – безпека, комфорт та якісне навчання.

ІГОР ТЕРЕХОВ ХАРКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ ГОЛОВА
Ми будуємо три підземні школи. Перша школа – це Шевченківський район. Вона теж буде розрахована на 900 учнів в дві зміни і іншу школу, другу ми будуємо в Новобаварському районі, яка має теж таку ж потужність як і в Шевченківському районі, тобто 900 учнів будуть мати можливість навчатися в дві зміни. Іншу школу, третю ми будуємо в Основ’янсьому районі, у поселке Жихор для того, щоб діти мали можливість навчатися там. Вона розрахована на 150 учнів. Ми максимально швидко все будуємо і наприкінці осені ми будемо мати можливість вже відчинити ці школи для того, щоб діти мали можливість навчання.

Так у цьому навчальному році, з урахуванням всіх підземних шкіл, офлайн зможуть навчатись близько 5 000 школярів. За даними Департаменту освіти, наразі у незламному Харкові перебуває більше ніж 53 тисяч школярів, включно з переселенцями з Харківської області та інших регіонів України. Тож місто не зупиняється та шукає можливості для розширення кількості середовищ для очного навчання дітей.

ІГОР ТЕРЕХОВ ХАРКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ ГОЛОВА
Це дуже важливе питання, бо сьогодні є певний перекос в фінансуванні. Сьогодні ми побудували всі ці школи за власний рахунок, кошти міського бюджету. Я звернувся до прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля з тим, щоб ми отримали кошти з державного бюджету, як субвенцію. Я дуже хочу, щоб ці були виділені пропорційно від кількості школярів, які перебувають і у місті Харкові, і у Харківській області.

ОСТАННІ НОВИНИ