НБУ: стресс-тесты в этом году должны пройти еще 33 банка
159 мільярдів гривень. Така сума збитків українських банків за 2016 рік. Показник – рекордний. Втім, в НБУ вважають, що вже цього року банківська система має "ожити". Про це йдеться в оприлюденому регулятором звіті.
"У зв’язку з націоналізацією Приватбанку очищення банківської системи досягло завершальної стадії. Частка державних банків в чистих активах сягнула 51.3%. Протягом 2016 року та січня 2017 року з ринку було виведено 20 банків, акціонери ще 4 банків прийняли рішення про самоліквідацію установ."
Наразі, розповіли в Нацбанку, нові стрес-тести, перевірки надійності невеликих банків, очікують на тридцять три установи. Розпочнуться вони вже наступного тижня. Експерти галузі пророкують: для багатьох установ завершаться вони не найкращим чином.
Владислав Рашкован екс-заступник голови НБУ
Количество банков на конец года будет не больше 75-80 из нынешних 95. Часть небольших банков будет закрыта из-за недокапитализации, часть замороженных банков самоликвидируется, остальные объединятся, если договорятся собственники.
В НБУ можливість подальшого скоречення кількості банків не відкидають. Проте зазначають, що наприкінці "чистки" на ринку працюватимуть лише стовідсотково надійні установи. Вже зараз, кажуть представники регулятора, ті банки, які вже пройшли стрес-тести – абсолютно надійні та безпечні. Особливо це стосується державних установ – саме туди людям радять нести гроші. Втім, експерти нагадують: ліквідовані в п'ятнадцятому році "Дельта", "Надра" і "Фінанси та Кредит" також входили до десятки найнадійніших банків за версією регулятора. Тож і зараз в зоні ризику залишаються всі банківські установи ринку.
Максим Серпухов економіст
Три самых крупных банка – это "Ощадбанк", это уже "Приват" и "Укэксимбанк". Это три национальных банка, которые достаточно стабильно работают. Но опять же, возможны колебания. Мы не знаем. насколько правильно прошла процедура национализации "Привата", у него еще есть часть нереструктуризированных долгов. Какая будет процедура реструктуризации? Тоже самое с другими банками. Они не до конца прошли этот оздоровительный период. Риски существуют, и они достаточно весомы.
Тим гірше, кажуть експерти, положення банків через те, що впливає на них не тільки реальний фінансовий стан, а й кулуарні домовленості між власниками та схеми перерозподілу ринку. Банки, яким можна довіряти кажуть експерти, на сьогоднішній день лише ті, що базуються на іноземному капіталі або належать до міжнародних фінансовий груп.