Не массово, но проснулись. В Харьковском ботаническом саду – первое цветение растений

03.02.2020 13:56   -
Автор:
Вони прокинулися раніше встановленого часу і вже намагаються тягнутися до променів лютневого сонця. Аномальна зима або, як кажуть в народі, шостий місяць осені видалися досить теплими. Першими це відчули шафрани або крокуси, що представлені в колекції Харківського ботанічного саду. Ареал виростання цих рослин включає Середземномор'я, Центральну Європу, Малу Азію, Близький Схід і Центральну Азію аж до Західного Китаю.
 
Тетяна Орлова завідувач відділу квітково-декоративних рослин ботанічного саду ХНУ ім. М. Каразіна
 
Это не совсем такое массовое цветение, которое мы наблюдаем в апреле. Шафраны находятся в бутонах ещё, но уже окрашены бутоны полностью и их уже видно хорошо. Безусловно, это аномально. Цветение подснежников, как обычно, в третьей декаде февраля в среднем, бывает и позже. А шафраны цветут в основном в марте и апреле. Но справедливости ради надо сказать, что в 2008 году 2 февраля мы отмечали цветение подснежников было уже такое. 
 
Деякі з рослин, що представлені також в колекції ботсаду, додає Тетяна Орлова, лише показали свої маленькі стебла. Що теж не є звичним для цієї пори року. Але вдіяти з цим нічого не можна. Наразі ботаніки сподіваються на те, що сильних морозів цієї аномально теплої зими вже не буде і ті, рослини, які повинні цвісти лишень через два місяці – не загинуть.
 
Тетяна Орлова завідувач відділу квітково-декоративних рослин ботанічного саду ХНУ ім. М. Каразіна
 
Меньше минус 10, ниже минус 10, то растения могут и не пережить её. Ещё насколько длительный период будет эта температура низкая. Если будут такие минусы, то могут просто погибнуть эти бутоны и цветки, которые уже образовались. А если очень длительный период, то могут погибнуть и сами растения. Но, будем надеяться, что этого не случится! 
 
Почуяли тепло і бруньки на деревах. Ось такі великі вони вже на рододендронах. А на древовидних піонах, здається воні взагалі, ось-ось розкриються. Трохи краща ситуація з магноліями. Ці дерева повинні квітнути лише у другій декаді квітня. Самі ж бутони магнолії починають формувати ще з осені, на пагонах попереднього року.
 
Тетяна Орлова завідувач відділу квітково-декоративних рослин ботанічного саду ХНУ ім. М. Каразіна
 
Ну вот мы уже видим, что какие-то почки достаточно крупные и они готовы уже "треснуть", если будут так же высокие температуры, но пока это ещё не критично для них. А вот пионы древовидные. У них, конечно, побеги уже двинулись в рост. И низкие температуры, безусловно, не желательны для них и даже если нам обещают низкие температуры и снегопады, то для древесных и кустарниковых растений – это им не поможет. Цветочные, если накроет растения снегом, то они смогут под снегом спокойно пережить низкие температуры. 
 
Тож фахівці сподівають на те, що прогнози синоптиків не справдяться. Якщо ж навпаки і попереду будуть доволі низькі температури, то це загрожує тим, що того масштабного та яскравого цвітіння цих рослин та дерев ми просто цьогоріч не побачимо.