Ночь науки в Харькове. ВУЗы Первой столицы открыли свои двери и продемонстрировали свои достижения

05.10.2013 20:27   -
Автор:

Леся Кочержук кореспондент

-Харківські університети відчинили двері, аби поділитися своїми секретами та науковими традиціями. У Першій столиці стартувала "Ніч науки".

Сімнадцята година. Біля каразінського університету, попри вихідний,- людно. На вечір непізнаних граней науки кличуть шість харківських вишів. Відкривають першу українську ніч науки під звуки природи та сопілки.  
 
Світлана Горбунова-Рубан заступник Харківського міського голови з питань охорони здоров'я та соціального захисту населення

-Проект, который сейчас здесь открывается, по сути своей, абсолютно уникальный. Этот проект пришел в город Харьков благодаря многолетним побратимским отношениям с городом Нюрнбергом. Я обратилась к нашему гостю с Нюрнберга и задала ему вопрос, скажите пожалуста, почему ночь науки и он мне ответил, потому что то что происходит днем это обычное событие, а вот то что происходит ночью это всегда немножечко загадка, это всегда немножечко тайна это что то такое что днем не покажешь. И вот тогда я поняла, что в Харьков пришел действительно уникальный проект.

Детлеф Вольтер Генеральний консул Німеччини в Донецьку

-Ночи науки открывают тайны, научные тайны, но я уверен, увидев так много энтузиастов сегодня, что это вечер будет большой успех для Харькова и это будет успех для взаимопонимания и сотрудничества между Германией и Украиной.

Віль Бакіров ректор ХНУ ім. В. Каразіна

-Я черезвечайно рад, что такой проект сегодня стартует, потому что для этого выбрано самое подходящие место-город Харьков и харьковские университеты. В нашем городе замечательные научные традиции, здесь жили и творили выдающиеся великие ученые, лауреаты Нобелевской и других престижных научных премий.

У фойє вишу гостей зустрічають новими розробками та винаходами. Серед відвідувачів і одинадцятикласники. Кажуть "Ніч науки" – гарна нагода зважити всі "за" і "проти" перед вступом.

Ірина одинадцятикласниця

-Хочется узнать частично, что-то об университетах, все-таки. Ну, я абитуриент в этом году, хочется узнать для себя новое для поступления, выбрать, может это поможет мне определится с выбором вуза, факультета, профессии.

Один із свіжих проривів – програмне забезпечення для цього робота-скорпіона. Через пару років, кажуть фахівці, ним можна буде вимірювати рівень радіоактивності на найбільш недоступних об'єктах.       

Олександр Рало винахідник, науковець  

-К примеру, ускорители у нас находятся на глубине 50 и 100 метров и вокруг них довольно таки большая радиация. Человеку необходимо переодеваться в специальный костюм, отправляться туда, мерить тот радиационный фон или опрашивать датчик. Робот в нашем же эксперименте он сам определяет уровень повышенной опасности и движется к этой точке. 

Хіміки та фізики демонструють експерименти з якими мають справу в наукових лабораторіях… З каразінського університету, екскурсійним автобусом – до наступного вишу.

В автодорожному університеті зустрічають гостей оркестром…Та запрошують в лабораторію швидкісних автомобілів. Це супер потужний  ХАДІ-3  – формула для кільцевих автоперегонів. Вона не раз приносила перемогу на всеукраїнських гонках. Напакована, кажуть спеціалістии, тільки вітчизняним, і тільки руками харківських студентів. Як і остання  модель – екоавтівка ХАДІ-34.

Олександр студент, розробник автомобілів

-Наши гости сегодня видели новые наши разработки 2010, 2011 года. Но наша гордость это экомобиль, который принимает участие в соревнованиях по экономии топлива Шелекомарафон команда ЛСА ХАДИ АИС.

Зі стін автомобільно-дорожнгого – до університету харчування та торгівлі. Відвідувачів чекають за стандартно засервірованими столами та пропонують провести експертизу на визначення якості молока.  

Зінаїда Карпенко старший викладач кафедри товарознавства, управління якості і екологічної безпеки ХНУХТ

-Ми залили молоко і зараз на екомілке іде обробка цих даних. Показує яка кількість жиру, яка кількість білка, яка кількість сухого знежиреного осаду, чи добавлена вода і яка точка замерзання. По цим показникам ми можемо сказати, що дане молоко – відповідає всім вимогаи і стандартам і відповідає всім тим реквізитам, які вказані на даній упаковці.

А тут проводять експрес-методи харчів на наявність фальсифікатів. Чи часом виробник не махлює, і замість м'яса в ковбасні вироби ні додає хрящі та добавки. Експертиза показала невтішні результати.
 
Тетяна Щербакова доцент кафедри товарознавства та експертизи товарів ХНУХТ

-Варено-копченая присутствует, сыровяленая колбаса, то есть тех сортов, в которых не должно присутствовать соединительной ткани . Но если вы посмотрите в ультрафиолетовом свете, ко к сожалению мы увидим голубенькие точечки.

А це свідчить про наявність домішків замість основного компоненту.   

Тетяна студентка

-Это что то новое, это что то разнообразное, что то возвышенное. Мы не всегда можем постичь все границы науки. Вот мы пришли, что бы попробовать расширить свои знания. Мы успели уже узнать о аромамаркетинге, о том как запахи помогают бизнесменам привлечь новых клиентов . Мы уже узнали, как провести опыт в домашних условиях что бы узнать есть ли в колбасе крахмал или нет.

На якість випробовували і харківські медикаменти. У Національному Фармацевтичному Університеті німецькій делегації покази найцікавіші куточки навчального закладу: музей та лабораторію. Тут хіміки дивували гостей пізнавальними дослідами: визначали термін придатності аспірину.

Руслан Редькін асистент кафедри органічної хімії Харківського національного фармацевтичного університету

-И если аспирин хороший, то здесь мы не увидим фиолетового окрашивания. Но если аспирин просроченный то фармацевт увидит вот такое окрашивание.

Далі "Харківський політехнік". В одному приміщенні "світ" наукових розробок. Новації у сфері електронної медицини, машинобудування, нано,- та ресурснозберігаючих технологій,  а також альтернативних джерел енергії. На макеті бачимо модель теплого будинку….Далі на поціновувачів науки чекають розробки університету радіоелектроніки. У центрі уваги робот Воллі з псевдо інтелектом. Він розпізнає обличчя, реагує на людський голос та правно виконує команди.

Винахід харківські науковці показали і німецьким гостям.

Владислав Євсеєв винахідник

-Когда к нам приезжал консул он посмотрел, честно говоря ему понравилось и когда он сказал ему пока, он сказал ему: меня зовут Волли! и послал ему воздушный поцелуй.

Розробники вже працюють ще над одним роботом-гуманоїдом. Буде, кажуть, заввишки в півметра. Саме він цьогоріч має дати фори німцям,- зірвати перемогу на європейському чемпіонаті з футболу серед роботів. Європейці з оцінкою не забарилися.

Еріх Бістрікер експерт з питань організації наукового співробітництва України та Німеччини

-Очень интересно, очень зрелищно. На самом деле удалось сделать науку интересной. Так что я думаю, если город не откажется от такого опита презентации науки. Потому что к сожалению имеется, скажем вот такие негативные тенденции, когда народ начинает не доверять своей науке и начинает пользоваться успехами науки зарубежной, а это приводит к тому что своя наука не нужна, а вот такие мероприятия показывают, что есть чем гордится.

Та усе найцікавіше в "Ніч науки" відбувалося в парку Горького. Попри холоднечу у центральному парку розваг Харкова "лабораторія божевільних науковців"  шукала "Восьме диво світу". Простонеба розгорнули свої намети з презентаціями аж вісімнадцять першостоличних вишів.

Анастасія Шугаліна гостя "Ночі науки" у парку ім. Горького

-Абсолютно парку Горького это не мешает. Более того, заинтересовались дети. Поэтому и пришли с сыном, только потому, что читали объявления и хотелось узнать об этом побольше. Тем более, что столько ВУЗов в Харькове и хотелось бы увидеть, чем они интересны в свое ж время будет поступления поэтому как мини презентация для ребенка это классно и мне интересно, потому, что я знаю только один ВУЗ в котором училась, а представления о других, настолько, насколько они это преподносят, я не имею.

Гості парку грані науки пізнавли майже до опівночі. Байдужих не залишилося. Харківські виші, що привідкрили завісу соїх наукових таємниць, відчинять двері в ніч науки і наступного року. Німецькі гості вражені, кажуть, Харків залишить по собі тільки найкращі спогади.

Андреас Ваггерсхаузен представник німецької делегації

-Ми гостюємо у вас вже три дні, і місто здалося нам величезним, живим і пульсуючим. Ми, жителі Західної Німеччини, не очікували, що Харків виявиться таким красивим. Сьогоднішня екскурсія стала для нас приємним сюрпризом: комплекс будівель університету справив на нас величезне враження, тут панують чистота і лад. Завтра ми їдемо додому, але обов'язково розповімо своїм друзям і близьким про Харків і порадимо побувати тут. Адже це місто того варте.