Нові назви вулиць у Харкові та вшанування полеглих героїв: як триває процес декомунізації

23.08.2024 12:51   -

Процес декомунізації у Харкові та важливість вшанування пам’яті воїнів, які загинули через збройну агресію рф – одна з тем розмови Ігоря Терехова із журналістами Суспільного мовлення. І перше, що обговорили – це настрій харків’ян щодо зміни топонімів у місті.

ІГОР ТЕРЕХОВ ХАРКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ ГОЛОВА
Занадто рано казати, що люди звикли чи звикають – цей процес тільки розпочався і казати, що люди вже, знаєте, прийняли це і звикли до цього – занадто рано. Але насправді, сьогодні триває війна і війна дуже багато змінила, змінила ментальність людей, світогляд людей – і ми це чудово розуміємо. І якщо казати, що дуже багато людей, які три роки тому не сприймали дуже багатьох назв сьогодні активно підтримують перейменування. Тому це неминучий процес, від нас закон вимагає зробити це. Крім цього, суспільство сьогодні вимагає, щоб були змінені дуже багато назв і ми виважено, на мою думку, працюємо і з громадськістю, і з суспільством, і намагаємось якнайлагідніше зробити цей процес для того, щоб і людям було комфортно – бо це головне – і щоб ці назви були проукраїнські.

І активний процес перейменування у Харкові був запущений з самого початку повномасштабного вторгнення. Міська рада обговорювала з громадськістю кожний топонІм, що змінювався. Так у незламному з’явилась вулиця Григорія Сковороди та проспект Героїв Харкова, що є знаковими для міста.

ІГОР ТЕРЕХОВ ХАРКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ ГОЛОВА
Я нагадаю, що спочатку це були повноваження міської ради – ми зробили все, але ми залишили якусь кількість вулиці для того, щоб у майбутньому була можливість перейменування на честь героїв України, бо війна триває і різні можуть бути ситуації. Ми так і домовлялись. Крім цього, потім повноваження перейшли до військової адміністрації вони використали свої повноваження. З чимось я можу погоджуватись, з чимось я можу не погоджуватись. Але це рішення яке було прийнято. І сьогодні дуже багато суспільство, і активісти, і активні громадяни обговорюють ці питання.

І одним із перших рішень, що були ухвалені ХОВА – це була зміна назви проспекту Гагаріна. Серед харків’ян нове ім’я однієї з головних артерій Харкова викликало велику кількість суперечок та дискусій.

ІГОР ТЕРЕХОВ ХАРКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ ГОЛОВА
У нас був проспект Гагаріна і ми його не перейменовували, а військова адміністрація перейменувала на Аерокосмічний. І навколо цього перейменування дуже багато точиться різних спорів. І петиція є – На Зміївський шлях нагадаю, пропонують – Так, і ще декілька назв, які пропонуються. Тому ми будемо дивитись на ці процеси і я вважаю, що тут дуже важливо, щоб суспільство визначилось яку ж назву вони хочуть. Суспільство хоче, ми звісно хочемо для того, щоб людям було зручно і щоб вони не турбувались по цьому питанню.

Процес декомунізації у Харкові триває. І суперечки точаться навіть навколо вже змінених назв топонімів, говорить Ігор Терехов.

Читайте нас у Facebook, Telegram, Instagram та дивіться наші відео в YouТube та TikTok.

ІГОР ТЕРЕХОВ ХАРКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ ГОЛОВА
Крім цього, можу привести приклад такий як метро – це «Заводська» і навколо цього теж точаться різні виступи і хочуть перейменувати як на «Танковий завод». Як на мене – це не доцільно робити, бо ви розумієте, що йде війна і сьогодні танковий завод – це ціль, локація певна, ціль number one, тому потрібно дуже виважено до всього цього підходити.

Ще одну тему, що обговорювала громадськість і про яку спитали журналісти Суспільного мера Харкова – це і питання переосмислення святкування Дня міста 23 серпня, адже дата об’єднана з Днем визволення від нацистських загарбників. Ігор Терехов озвучив власну позицію з цього приводу.

ІГОР ТЕРЕХОВ ХАРКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ ГОЛОВА
Що стосується моєї позиції, то вона зрозуміла. Не хочу нікого ображати, що не потрібно було у ті далекі часи звільняти місто від фашистських загарбників? Ні. Тому нам потрібно пам’ятати свою історію, пам’ятати дуже свою історію і хочу сказати, що ніяке суспільство не має майбутнього, якщо воно не пам’ятає минуле – і це аксіома. Тому сьогодні дуже важливо, щоб ми зберігали і традиції. і шанування тих людей, завдяки яким ми сьогодні живемо. А якщо взяти ті часи Другої Світової війни, коли наші діди, наші батьки воювали і ціною свого життя, свого здоров’я вони подарували нам життя. І потрібно це вшановувати. І пам’ятати, обов’язково пам’ятати. Так. як і наше святе завдання пам’ятати сьогодні наших захисників, які зараз боронять нашу землю, і які на жаль, загинули. І це славетні традиції минулого. які сьогодні наші захисники теж використовують.

Також обговорили й питання важливості для Харкова пам’ятника Воїну Визволителю, що розташований біля станції метро 23 Серпня.

ІГОР ТЕРЕХОВ ХАРКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ ГОЛОВА
По-перше – це не комуністичному режиму пам’ятник, а це воїнам визволителям, які захистили наше місто. які звільнили наше місто від нацизму – це дуже важливо. Це дуже важливо. Крім цього, це пам’ятник, який внесений в реєстр Міністерства культури, це пам’ятник місцевого значення, він зберігається і захищений законом України. І, знаєте, я хочу сказати, що ми харків’яни приймаємо цей пам’ятник як символ того, що наші воїни звільнили місто, українське місто Харків.

Тож декомунізація Харкова, наголошує Ігор Терехов, це кропітка робота, що повинна бути поступовою та м’якою.

ІГОР ТЕРЕХОВ ХАРКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ ГОЛОВА
Я вважаю, що прийде час і нам потрібно сьогодні дуже багато змінювати, але дуже виважено змінювати. Тому будемо дивитись на це, будемо пропрацьовувати. Є різні думки з цього приводу, але головне, щоб ми зберегли аутентичність нашого міста, традиції нашого міста і віру в майбутнє.

І одним із кроків, що планує зробити місто у цьому напрямку – це увічнення пам’яті героїв, що загинули під час російського вторгнення в Україну. Так на Алеї Слави, що на цвинтарі №18 створять меморіал, який наразі тільки на стадії проєктування. Також муніципалітет проводить консультації з рідними, близькими та з побратимами полеглих воїнів.

ІГОР ТЕРЕХОВ ХАРКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ ГОЛОВА
Я дуже хочу, щоб ми зробили дуже цікавий проєкт, бо це шана нашим героям, які на жаль загинули і нам необхідно зробити все для того, щоб їх ім’я ніколи не стерлися з мапи Харкова і нашої пам’яті. Тому дуже цікавий проєкт, перші наброски я вже бачив. Це такий меморіал певний в такому дуже цікавому стилі буде виконаний. І я вважаю, що він буде дуже знаковим для нашого міста, бо дуже багато людей будуть після війни приходити, щоб вшанувати пам’ять наших героїв і я дуж хочу, щоб ми зробили таке, щоб люди коли приходили у них комок, знаєте, на серці був.

ОСТАННІ НОВИНИ