Нововведения НБУ и конец сезона отпусков. Что будет с долларом осенью?
Сто п'ятдесят тисяч гривень. Саме таку суму в доларовому еквіваленті відтепер можна обміняти в банках без паспорту. В НБУ запевняють: це – лібералізація правил обміну валюти. Експерти заперечують: лібералізація тільки формальна. Існуючий закон, який не дає можливості українцям купити доларів на суму, більшу, ніж дванадцять тисяч гривень ніхто не скасував, тож нововведення дозволяє долари хіба що продати. Та й детінізації ринку, на яку сподівається регулятор, впевнені експерти, не буде.
Олексій Кущ радник президента Асоціації українських банків
Самое главное, никто не отменил 2%-й налог при покупке валюты в банках. Поэтому никто не бросится в финучреждения скупать валюту — все как ходили на черный рынок, так и будут ходить. Решение популистское и половинчатое, ради галочки в отчете — мол, вот как мы дерегулируем рынок. Такими точечными постановлениями проблему тенизации гривни не решить. Так же как ее загоняли в тень методично, так же методично ее нужно теперь выводить.
Що ж до курсу валют, кажуть експерти, рішення регулятора на нього аж ніяк не вплине. Доллар зростатиме. Та через інші причини. Перша з них – завершення сезону відпусток. Після літнього відпочинку люди перестануть "діставати з заначки" долари. Попит на тверду валюту зросте, а пропозиція, навпаки, зменшиться. Крім цього є й безліч супутніх факторів.
Ігор Силинський економіст
МВФ у нас уже много месяцев обещает внешние вливания, но они не приходят. Вливания, которые могли бы сбалансировать этот процесс. Экспорт у нас не растет. Аграрии как-то сбалансируют этот процесс, но их мощностей, мне кажется, не хватит для того, чтобы удержать курс от роста, а гривну от девальвации. Опять же, отрицательній платежный балланс, который существует у нас несколько месяцев, практически с начала года. Он мог бы быть компенсирован инвестиционніми поступлениями, но инвестиционній портфель не растет.
Окрім всього іншого, кажуть експерти, на курс гривні, яка девальвує вже зараз, все більше тиснуть борги. Вони у України стрімко зростають. Прямопропорційно зростають і суми обслуговування кредитів. Для економіки це – великий тиск, для вартості нацвалюти – великий гнітючий фактор. На скільки саме зросте долар, та скільки втратить гривня, експерти спрогнозувати точно не можуть, втім припускають, що поріг у тридцять гривень за умовну одиницю нацвалюта восени може подолати.