Нововведення в освіті з 2024 року. Чого чекати майбутнім студентам

09.01.2024 12:57   -

В Україні в рамках реформи Нової української школи запрацююь нові правила навчання у вищих закладах освіти. Вступники, залежно від результатів національного мультипредметного тесту, будуть отримувати державний грант. Він частково або повністю покриватиме вартість навчання в ЗВО.

ОКСЕН ЛІСОВИЙ МІНІСТР ОСВІТ І НАУКИ УКРАЇНИ
Уряд підтримав відповідний законопроєкт. Нині на бюджеті навчається приблизно 40% вступників, решта – на контракті. Наша мета – відійти від “чорно-білого” поділу “бюджетник-контрактник” і збільшити кількість студентів, які отримують державну підтримку для здобуття вищої освіти у формі грантів.

Проте система державного замовлення збережеться для тих спеціальностей, які першочергово потрібні державі: медики, педагоги, інженери, енергетики тощо. Так само збережуться пільги для вступників із вразливих категорій.

ОКСЕН ЛІСОВИЙ МІНІСТР ОСВІТ І НАУКИ УКРАЇНИ
Відповідно до змін, у МОН очікують, що протягом п’яти років після ухвалення закону від 60 до 70% студентів здобуватимуть частково чи повністю безкоштовно, а решта 30-40% – на основі контракту. Стосовно зарахування на “контракт”, то наразі воно здійснюється на умовах повного фінансування за власні кошти.

А стане здійснюватися:

  • на принципах повного чи часткового співфінансування з державою
  • за кошти пільгових кредитів
  • за власні кошти

Загалом щодо реформи вищої освіти, то відповідний законопроект вже сфомовано, зауважують уядовці. Але є два фактори, які поки не дають втілити його в життя. По-перше, Міносвіти виступало за скасування вечірньої та заочної форми навчання, як «застарілої», та цей пунк поки ще на обговоренні

МИХАЙЛО ФЕДОРОВ МІНІСТР ЦИФРОВОЇ ТРАНСФОРМАЦІЇ УКРАЇНИ
Дистанційне навчання замість заочного чи вечірнього. Україні потрібні освічені громадяни, тому відмовляємося від заочки з 2024 року. Заочна форма навчання — радянський рудимент освіти. Дистанційне навчання показало себе ефективніше, ніж купування дипломів та освіта «для галочки».

По-друге, не прийнято і закон, де пропонують скасувати відстрочку для тих, хто здобуває другу та третю вищу освіту. Ще один крок реформи: оптимізація університетів.

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ
Деякі з університетів закриють, а деякі — реорганізують. Зміниться й фінансування стипендій: з 2024 планується перехід на грантову систему, яка буде частково або повністю покривати витрати на навчання студента. Стипендії залишать лише на спеціальностях, які потрібні державі.
Окрім того, з 1 січня 2024 відновлено систему формульного фінансування закладів вищої освіти, яке, зокрема, передбачає, що ставки викладачів не будуть залежати від кількості студентів.

Між тим, у Харкові, з огляду на безпекову ситуацію, і в 2024-му школярі і студенти продовжать навчатись дистанційно. Так постановили в обласній військовій адміністрації

Читайте нас у Facebook, Telegram, Instagram та дивіться наші відео в YouТube та TikTok.

ОЛЕГ СИНЄГУБОВ ГОЛОВА ХОВА
Приміщення 21 з 24 вищих навчальних закладів пошкоджені в результаті обстрілів. Але головна потенційна небезпека в дуже короткому часі підльоту ракет, випущених з території РФ. Ракета, запущена в напрямку Харкова з передмість Бєлгорода, досягає обласного центру за 30-40 секунд. За цей час фізично складно вивести усіх з класів та розмістити в укритті.

Та попри війну в країні, кожен четвертий іноземець обирає навчання в Україні через її якість, зазаначили в центрі міжнародної освіти. За словами держкерівниці, лідерство серед спеціальностей очолила медична галузь. А серед популярнних вузів – виші Харкова, як це не дивно б звучало.

ОЛЕНА ШАПОВАЛОВА ДИРЕКТОРКА УКРАЇНСЬКОГО ДЕРЖАВНОГО ЦЕНТРА МІЖНАРОДНОЇ ОСВІТИ
Іноземні громадяни, хоч і навчаються у різних регіонах, проте найбільш популярними стали виші Київської, Харківської та Одеської областей. Найпопулярнішими університетами, які обирали громадяни інших країн, стали Харківський національний університет ім. Каразіна, Запорізький державний медичний університет та Харківський національний медичний університет.

Це свідчить про те, що Харків не втратив звання студентської столиці. Молодь хоче і прагне навчатись у Харківських вузах. І приємно зазначити, що серед одинадцяти українських університетів, які увійшли до рейтингу найкращих у 2024 році від QS World University Rankings, є й харківські. Це список із 1500 закладів вищої освіти у 104 містах світу. У трійку лідерів увійшов Харківський національний університет імені Каразіна. Пʼятірку найкращих закладів вищої освіти в Україні у 2024 році замикає «Харківський політехнічний інститут»

Також, попри війну понад тисячу бізнес-підприємств в Україні залучено до співпраці з профтехами. Йдеться про дуальну освіту, коли студент проходить підготовку і в інституті, і в компанії, де працює за спеціальністю, закріплюючи отримані знання та опановуючи практичні навички. Не всі майбутні студенти знають про таку форму навчання, тож обираючи заклад для вступу, варто поцікавитись і такою інформацією. МОН опублікувало дані дуальної форми навчання за жовтень 2023 року.

168 профтехів упроваджують дуальну форму навчання, а до співпраці з ними залучено 1003 підприємства.

Лідерами в реалізації дуальної освіти є:

  • Хмельницька область — 73% закладів від загальної кількості;
  • місто Київ — 73%;
  • Кіровоградська область — 57%;
  • Чернігівська область — 50%;
  • Житомирська область — 43%;
  • Львівська область — 42%.

Нині навчаються за дуальною формою 10 364 учні, а перелік найпопулярніших професій, які вони отримують рік у рік залишається незмінним. Серед них — кухар, електрогазозварник, кравець, тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва, слюсар з ремонту колісних транспортних засобів.

Нагадаємо також, що українські дипломи визнають в низці інших держав. Україна має міжнародні домовленості щодо підтвердження дипломів про освіту з багатьма країнами світу. А це сьогодні актуально для українців, які стали біженцями через війну і шукають роботу за спеціальністю в чужій країні.

Після здобуття незалежності Україна стала членом кількох найважливіших конвенцій про рівнозначність документів, які підтверджують кваліфікацію та вчені звання. Йдеться, зокрема, про Лісабонську та Гаазьку конвенції.

Окремі двосторонні угоди про визнання дипломів Україна підписала з Францією, Болгарією, В’єтнамом, Угорщиною, КНР, Польщею, Монголією, Румунією, Естонією, а також з багатьма країнами пострадянського простору.

ОСТАННІ НОВИНИ